مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی زنگ خطر را به صدا در آورد؛

تکرار تجربه موسسات مالی در خودروسازی

عصر خودرو- آشفتگی بازار خودرو بی‌تردید از اتفاقات مهم سال گذشته در این حوزه محسوب می‌شود. البته این آشفتگی‌ها را نمی‌توان بی‌ارتباط با وضعیت تولید در شرکت‌های خودروساز دانست.

Sunday 07 April 2019 - 00:22:00

تکرار تجربه موسسات مالی در خودروسازی

به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از دنیای اقتصاد، خودروسازان در سال‌های اخیر بنا بر دلایلی که به ذکر آنها خواهیم پرداخت، با چالش‌های مختلفی روبه‌رو بودند که این امر سبب زیان انباشته در شرکت‌های مذکور شد.در این بین هر چند برجام فرصتی برای رفع این چالش‌ها و بازسازی خودروسازی در کشور را فراهم کرد، اما ساختار ضعیف مدیریتی و مالکیتی صنعت خودرو مانعی بر سر راه استفاده از فرصت برجام خوانده می‌شود. با این حال حضور شرکای پیشین در خودروسازی‌های کشور نوید روزهای خوب را در این صنعت می‌داد این در شرایطی است که بازگشت تحریم‌ها، خودروسازی کشور را به روزهای قبل از اجرای برجام برگرداند .مشکلات جدید خودروسازان حدودا از روزی آغاز شد که لیست صنایع تحریمی از سوی ایالات‌متحده آمریکا منتشر و خودرو در سر لیست کالاهای تحریمی قرار گرفت.

افت تولید، آشفتگی بازار، گسترش دلالی و چالش‌های دیگر، خیلی زود شرایط افول خودروسازی کشور را فراهم کرد، با این حال اما مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی که هفته آخر اسفند سال گذشته با عنوان «بررسی آشفتگی‌ها در بازار خودرو و راه‌حل‌های فوری تسویه بازار» در سایت خود قرار داد معتقد است تحریم‌ها تنها عامل افول این صنعت نبوده است. در این گزارش تاکید شده که زیان انباشته و مشکلات خودروسازان مساله‌ای نیست که یک شبه به‌وجود آمده باشد و مساله تحریم‌ها در چند سال اخیر تنها بر مشکلات موجود این صنعت افزوده است. در چکیده گزارش این مرکز همچنین تاکید شده که کشورهای تحریم‌کننده با توجه به جایگاه صنعت خودرو در بحث اشتغال و درآمدزایی دولت با علم و آگاهی سیاست‌های تحریمی این صنعت را چیدند، حال آنکه تحریم‌ها بسان دست‌اندازی در مسیر حرکت این صنعت قرار گرفت و تحرک شرکت‌های خودروساز را به حداقل رساند با این حال نمی‌توان تمام چالش‌های موجود در این صنعت را تنها به‌دلیل تحریم‌ها دانست. بازوی پژوهشی مجلس همچنین ریشه چالش‌های متعدد این صنعت را در ساختار مدیریتی، مالکیتی  و ماهیت اقتصادی و سیاسی شرکت‌های خودروساز جست‌وجو می‌کند و تاکید دارد که برای برون‌رفت از این چالش‌ها نیازمند اصلاح ساختار هستیم. این در شرایطی است که دولت به‌عنوان سیاست‌گذار کلان در این صنعت به‌دلیل مصلحت‌اندیشی و همچنین ملاحظات اجتماعی اصلاح ساختار در این صنعت را به تاخیر می‌اندازد. مرکز پژوهش‌ها اما معتقد است که این ملاحظات از سوی دولت در صنایع دیگر از جمله پتروشیمی و فولاد دیده نمی‌شود و صنایع مذکور این امکان را دارند تا به دور از مشکلات و چالش‌هایی که صنعت خودرو با آن مواجه است به حیات خود ادامه دهند.

به این ترتیب مرکز پژوهش‌ها، مصلحت اندیشی‌های پرهزینه و تاخیر در تصمیم‌گیری توسط دولت در ارتباط با اصلاح ساختار شرکت‌های خودروساز را منجر به زیان انباشته این شرکت‌ها خوانده به‌گونه‌ای که براساس صورت‌های مالی حسابرسی نشده دو خودروساز بزرگ کشور که تا پایان آذرماه سال گذشته منتشر شده، زیان این دو شرکت در مجموع 10 هزار و 700 میلیارد تومان برآورد می‌شود. در کنار این میزان ضرر، مجموع شرکت‌های خودروساز کشور در حدود 20 هزار میلیارد تومان بدهی به قطعه‌سازان دارند که بخش اعظم این بدهی مربوط به ایران خودرو و سایپا است. در نهایت اینکه بازوی پژوهشی مجلس تاکید دارد اگر اصلاح ساختار در صنعت خودرو اتفاق نیفتد همان اتفاقی که برای موسسات مالی و اعتباری افتاد در سال‌های آتی در انتظار صنعت خودروی کشور خواهد بود. اما آنچه از عنوان این گزارش برمی آید مرکز پژوهش‌ها به‌دنبال راه‌حل‌های فوری تسویه بازار و مسیرهای برون‌رفت از این چالش و جلوگیری از تکرار چالش موسسات مالی و اعتباری در صنعت خودرو است به این ترتیب این مرکز به مسوولان صنعتی کشور و همچنین خودروسازان تاکید کرده که در ابتدا در قالب برنامه کوتاه‌مدت و فوری، سیاست‌های قیمتی و غیر‌قیمتی را با یکدیگر همساز و توامان به اجرا درآورند. در این باب تاکید شده باید برای حل مشکلات صنعت خودرو نگاهی جامع‌نگر به چالش‌های آن داشت و صرفا نمی‌توان تمام مشکلات موجود در این صنعت را با نسخه افزایش قیمت درمان کرد؛ زیرا هر بار افزایش قیمت کارخانه سبب افزایش قیمت در بازار خواهد شد. البته باید به این نکته هم توجه کرد که افزایش قیمت خودرو که از اواسط بهمن‌ماه در بازار اتفاق افتاد، شرایطی را به‌وجود آورد که قیمت پراید به‌عنوان ارزان‌ترین خودرو موجود در بازار به بیش از 50 میلیون تومان برسد. این مساله به دلایلی غیر از ‌افزایش قیمت کارخانه اتفاق افتاد که این دلایل از قبیل تقاضای هیجانی در بازار به‌دلیل مسافرت‌های نوروزی، فقدان موجودی انبار تنظیم‌کننده بازار و شکل‌گیری انتظارات تورمی بود. این مرکز پیش‌بینی می‌کند که این احتمال وجود دارد با اتمام تعطیلات نوروز و فروکش کردن تقاضای هیجانی تا حدودی بخشی از مشکلات بازار برطرف شود. اما سایر چالش‌های صنعت خودرو به قوت خود باقی است و دولت به‌عنوان سیاست‌گذار اصلی صنعت خودرو هر چه سریع‌تر و بدون فوت وقت برای حل این چالش‌ها تصمیم‌گیری کند. کارشناسان مرکز پژوهش‌های مجلس 6 راه‌حل را برای برون‌رفت صنعت خودرو از وضعیت فعلی پیشنهاد داده‌اند. این راه‌حل‌ها عبارتند از: تعیین تکلیف قطعی قیمت‌گذاری خودرو توسط وزارت صمت، افزایش تیراژ تولید از طریق تسریع در پرداخت مطالبات قطعه‌سازان و تسهیل در واردات قطعات مورد نیاز، اعمال سیاست مدیریت نقدینگی توسط بانک مرکزی، تداوم سیاست فروش براساس معیارهای محدود‌کننده سفته‌بازی، فروش خودرو به صورت اقساطی، وضع مالیات بر قراردادهای مکرر فروش خودرو در قالب CGT.
چرایی آشفتگی بازار خودرو

وضعیت تولید در شرکت‌های خودروساز در سال 97 با فراز و نشیب‌های فراوانی همراه بود. با توجه به نوسانات نرخ ارز در سه ماهه پایانی سال 96 و همچنین خروج ایالات‌متحده آمریکا از برجام در اردیبهشت سال گذشته و وعده بازگشت تحریم‌ها شاهد بودیم که تحرک در خطوط تولید خودروسازان از اردیبهشت 97 به‌تدریج رو به کاهش گذاشت.براساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس روند تولید از اردیبهشت تا شهریورماه گذشته کاهشی بود. این روند کاهشی در شهریورماه متوقف شد و تا آبان تا حدودی افزایش یافت. اما مجددا از آبان‌ماه بار دیگر نمودار تولید شرکت‌های خودروساز نزولی شد. کاهش تولید در آذرماه هم ادامه داشت و به‌تدریج با آغاز زمستان روند تولید خودرو بهتر شد تا جایی که براساس اخبار منتشر شده توسط وزارت صمت در ماه پایانی سال گذشته، دو خودروساز بزرگ کشور توانستند به آمار تولید روزانه 2 هزار دستگاه دست یابند.

با توجه به اینکه خودروسازان تا پایان دی‌ماه گذشته توانسته‌اند 812 هزار و 979 دستگاه خودرو تولید کنند این احتمال وجود دارد چنانچه آمار تولید دو ماه پایانی سال 97 را هم به این آمار اضافه کنیم خودروسازان سال گذشته را با تولید یک میلیون دستگاه خودرو به پایان رساندند. این میزان تولید در شرایطی است که آمار تولید در سال 96، عددی حول و حوش یک میلیون و 300 تا یک میلیون و 400 هزار را نشان می‌داد. بنابراین کاهش تولید خودروسازان می‌تواند در سال جدید بازار را با چالش همراه کند. در کنار تاثیرپذیری بازار خودرو از وضعیت خطوط تولید شرکت‌های خودروساز، بازار با هجوم سرمایه‌های سرگردان نیز مواجه شد. با توجه به حجم بالای نقدینگی در اقتصاد کشور و تلاطماتی که از بازار ارز شروع شد و یکی یکی بازارهای کشور، از جمله بازار طلا و سکه، مسکن و پتروشیمی را متلاطم  کرد، بازار خودرو نیز مورد توجه سرمایه‌های سرگردان قرار گرفت و خودرو بار دیگر از صف کالاهای مصرفی جدا شد و در ردیف کالاهای سرمایه‌ای قرار گرفت. بازوی پژوهشی مجلس معتقد است که این مساله یعنی قرار گرفتن خودرو در ردیف کالاهای سرمایه‌ای در کنار تشدید فعالیت‌های دلالان و رانت‌جویی در بازار سبب شد تا قیمت خودروهای داخلی در بازار دو برابر شود. در این گزارش بی‌تصمیمی دولت هم در این زمینه مورد توجه قرار گرفته است و آن را عاملی برای تشدید نابسامانی بازار می‌خوانند. این مرکز تاکید دارد که پیش‌تر وظیفه رصد قیمتی خودرو از مبدا بر عهده شورای رقابت بود. این شورا با بررسی قیمت نهاده‌های تولید به خودروسازان اجازه می‌داد تا متناسب با افزایش قیمت این نهاده‌ها، قیمت محصولات خود را افزایش دهند. در سال گذشته وزارت صنعت، معدن و تجارت شورای رقابت را از گردونه قیمت‌گذاری محصولات شرکت‌های خودروساز حذف و سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان را جایگزین آن کرد. اما از آنجا که این جایگزینی به کندی صورت گرفت، به نوعی خودروسازان با بلاتکلیفی قیمتی در عرضه محصولات خود به بازار روبه‌رو شدند و در شرایطی که شاهد بودیم قیمت نهاده‌های تولید روند افزایش خود را طی می‌کرد، اما خودروسازان به‌دلیل نبود متولی مشخص در زمینه تعیین قیمت مجبور بودند قیمت‌های اعلامی از سوی شورای رقابت را مبنا قرار داده و محصولات خود را با ضرر به بازار عرضه کنند. این عرضه با ضرر موجب شد دو خودروساز بزرگ کشور در 6 ماه ابتدایی سال 97 در مجموع زیان 5 هزار میلیارد تومانی را اعلام کنند و این زیان در صورت‌های مالی که در پایان 9 ماهه سال گذشته توسط دو خودروساز بزرگ کشور، ارائه شد به 10 هزار و 700 میلیارد تومان رسید.کارشناسان مرکز پژوهش‌ها نبود نظارت بر نحوه عرضه خودرو توسط شرکت‌های خودروساز را از دیگر عوامل موثر در آشفتگی بازار می‌دانند. آنها معتقدند هنگامی که خودروسازان در دوران گذار از شورای رقابت به سازمان حمایت قرار داشتند به‌دلیل نبود متولی در امر قیمت‌گذاری و افزایش سرسام‌آور قیمت نهاده‌های تولید، بی‌انگیزگی شرکت‌های خودروساز تشدید و آنها در مقاطعی برای جلوگیری از ضرر بیشتر اقدام به عرضه قطره‌چکانی محصولات خود به بازار، حداقل در ارتباط با محصولات پرتیراژ که از عمق ساخت داخل بالایی برخوردارند، کردند.
راهکارهای مقابله با آشفتگی بازار 

همان‌طور که اشاره شد مرکز پژوهش‌های مجلس 6 راهکار برای مقابله با چالش‌های صنعت خودرو که منجر به آشفتگی بازار می‌شود، ارائه کردند.  چالشی که بیش از همه مورد توجه کارشناسان این مرکز قرار گرفته و تلاش کردند برای آن راه‌حل‌هایی ارائه دهند، توجه به سیاست‌های غیر‌معتبر، شوک درمانی و تاخیر در تصمیم‌گیری از سوی دولت به‌عنوان سیاست‌گذار کلان بخش خودرو است. این چالش به نظر کارشناسان حاضر در مرکز پژوهش‌ها ریشه اصلی مشکلات صنعت خودرو است که هر چند سال یکبار خود را به این صنعت تحمیل می‌کند.مدیران ارشد وزارت صمت تلاش کردند با جایگزینی سازمان حمایت به جای شورای رقابت و به‌دنبال آن آزادسازی قیمت خودرو و دادن مجوز به شرکت‌های خودروساز در ارتباط با عرضه محصولات خود براساس فرمول 5 درصد زیر قیمت حاشیه بازار شرایطی را فراهم کنند تا این بنگاه‌ها بتوانند از سد چالش‌های موجود در این صنعت گذر کنند. این در شرایطی است که اعمال قیمت حاشیه بازار در قیمت کارخانه این امکان را به‌وجود می‌آورد که چالش کاهش تقاضای موثر و رکود عمیق به فهرست چالش‌های این صنعت اضافه شود.مرکز پژوهش‌ها با توجه به این مساله معتقد است فرمول قیمتی مد نظر وزارت نشینان به تنهایی نمی‌تواند معضلات موجود در این صنعت را برطرف کند؛ بنابراین راهکارهایی برای عبور از چالش‌های موجود در این صنعت پیشنهاد شده است.

راهکار اول تعیین تکلیف قطعی قیمت محصولات خودروسازان است به نحوی که قیمت‌های جدید در قراردادهای فروش خودروسازان مبنای عمل قرار گیرد. تاکید مرکز پژوهش‌های مجلس به این مساله آنجا خود را نشان می‌دهد که وزارت صمت همچنان سیاست یک بام و دو هوا را در این زمینه دنبال می‌کند. سال گذشته قرار بود خودروهای تحویلی در بازه زمانی شهریور تا دی‌ با افزایش 30 درصدی قیمت در اختیار خریدار قرار گیرد تا بخشی از ضرر خودروسازان جبران شود، اما شاهد بودیم که بعد از مصوب شدن این تصمیم، رضا رحمانی، وزیر صمت، یک تنه آن را وتو کرد. راهکار دوم، تمرکز بر افزایش تیراژ خودروهایی است که از یک طرف سهم زیادی از بازار را به خود اختصاص می‌دهند و از طرف دیگر از عمق ساخت داخل بالایی برخوردار هستند. عدم تمرکز روی افزایش تیراژ این خودروها می‌تواند بار دیگر راه را برای ورود دلالان به بازار هموار کند.همان طور که اشاره شد هجوم سرمایه‌های سرگردان سبب بروز آشفتگی در بازار شد. راهکار سوم مورد توجه مرکز پژوهش‌های مجلس، مدیریت نقدینگی توسط بانک مرکزی است.کارشناسان پیشنهاد می‌دهند با توجه به کاهش نرخ سود سپرده در سیستم بانکی و همچنین ثبات نسبی نرخ ارز این احتمال وجود دارد که بار دیگر سرمایه‌های سرگردان مهمان بازار خودرو شوند. از این رو بانک مرکزی باید با تعریف ابزارهای جدید در جذب و مهار این نقدینگی‌ها، موجبات مدیریت آن را فراهم آورد و از سرازیر شدن آن به بازار جلوگیری کند.

سه راهکار دیگر مرکز پژوهش‌ها روی مباحث مرتبط با نحوه فروش متمرکز است. ایجاد شرایط برای خرید اقساطی توسط مصرف‌کنندگان واقعی به‌منظور کوتاه کردن دست دلالان و تحریک طرف تقاضا، تداوم سیاست‌های محدود‌کننده سفته‌بازی از قبیل فروش به افراد بالای 18 سال و تخصیص یک خودرو به هر کد ملی و استفاده از ظرفیت‌های موجود در قوانین مالیاتی از جمله ظرفیت ماده 93 قانون مالیات‌های مستقیم در قالب مالیات بردرآمد مشاغل در ارتباط با خرید و فروش خودرو از دیگر راهکارهای بازوی پژوهشی مجلس عنوان شده است. در حال حاضر مالیات بر درآمد خرید و فروش خودرو معادل 4 تا 5 درصد است که می‌توان با افزایش ضریب آن از خرید و فروش‌های مکرر جلوگیری کرد. البته کارشناسان راهکار آخر را در کوتاه‌مدت مناسب نمی‌دانند؛ زیرا معتقدند در شرایط فعلی که قیمت میان کارخانه و بازار افزایش 100 درصدی را نشان می‌دهد، هر گونه افزایش ضریب مالیاتی قابل تحمل می‌شود و بار اضافی مالیاتی را به مصرف‌کننده نهایی واقعی تحمیل می‌کند؛ بنابراین این راهکار باید بعد از تثبیت واقعی قیمت‌ها اعمال شود.

برچسب ها

خودروسازانآمریکادولت
مطالب مرتبط بیشتر
جزئیات تغییر قیمت خودرو از زبان سخنگوی دولت دستور اکید رحمانی برای افزایش تیراژ خودرو تا یک میلیون و 200 هزار دستگاه جهش تولید نیاز به تصمیمات بزرگ و منطقی دارد با شروع فعالیت خودروسازان در سال جدید، شرکت سیف خودرو تولید SWM را شروع کرد افت 88 درصدی فروش خودروسازان فرانسوی! قیمت خودرو آزاد نشود، روزهای سختی را در پیش خواهیم داشت 758 هزار دستگاه خودروی سواری در سال 98 تولید شد نگاهی به وضعیت تولید خودروسازان بزرگ در سال 98 تندباد سهمگین کرونا؛ بحرانی غیر قابل پیش بینی اتاق شیشه ای نقطه عطف تعامل ایران خودرو و قطعه سازان یک شرکت اجاره خودرو در آمریکا 10 هزار کارمند خود را اخراج می‌کند مذاکره خودروسازان آمریکا با اتحادیه‌ کارگران برای بازگشایی خطوط تولید مسئولیت اجتماعی آمیکو در روزهای شروع کرونا کمک‌رسانی فولکس به مردم آمریکا بازار خودرو در سال 99 به کدام سمت می‌رود؟ قیمت بنزین آمریکا به زیر 2 دلار برای هر گالن سقوط کرد تعطیلی خودروسازان آمریکا تا ماه آوریل ادامه خواهد داشت ذخیر بنزین بعضی شهرهای آمریکا ته کشید ارائه غیرحضوری خدمات فروش ایران‌خودرو، زمینه‌ساز توسعه دولت الکترونیک کاهش تاثیر وام خودروسازان با تاخیر در پرداخت خودروسازان در پیچ واگذاری خودروسازان تا پایان سال 99 واگذار می شوند 10هزار میلیارد تسهیلات برای خودروسازان در نظر گرفته شد شکستن رکورد در ایران خودرو با تولید 2300 دستگاه خودرو وزارت دفاع ایران در ساخت قطعات به خودروسازان کمک خواهد کرد طرح فروش تایر خودروهای تجاری با قیمت دولتی امضای تفاهمنامه 6500 میلیارد تومانی بین وزارت نفت و خودروسازان تامین نقدینگی موردنیاز قطعه سازان ظرف دو هفته آینده تولید مشترک خودروهای روسی در ایران جدی شد چانه‌زنی خودروسازان برای تغییر استاندارد آلایندگی قیمت جدید بنزین بازار کدام خودروها را داغ کرد؟ پیش‌بینی درآمد سالانه 40 هزار میلیارد تومانی با افزایش قیمت بنزین چراغ سبز به استارت‌آپ‌های حمل‌ونقل آسیب صنعت قطعه در پی مشکلات خودروسازان آیین‌نامه‌های مورد نیاز FATF در دولت تصویب شده است دولت حتی یک اتوبوس به شهرداری تهران نداده رنسانس بلندپروازانه مازراتی با ده مدل جدید اعلام آمادگی خودروسازان تبریزی برای تولید اتوبوس دولت به ورود شورای رقابت برای قیمت گذاری خودرو تمایلی ندارد قیمت بنزین در آمریکا امروز 15 درصد افزایش یافت ترامپ برنامه داشت سه اتوبان منتهی به تهران را ببندد برنامه کاهش ارزبری 40 میلیون یورو با افزایش عمق ساخت داخل قطعات عرضه سه محصول جدید توسط ایران خودرو تا پایان سال جاری تهدید ترامپ برای اعمال تعرفه روی خودروهای آلمانی همه مردان ایران خودرو حد و حدود دولت در خودروسازی اقدامات تاثیرگذار وزارت صمت برای اصلاح صنعت خودرو گزارش پرونده های خودروسازان در مجلس قرائت می شود کاهش التهاب بازار با افزایش عرضه خودروسازان همگان باید برای بقای اشتغال صنعت خودرو به کمک بیاییم یکه تازی دولت در خودروسازی دولت به متقاضیان جا مانده از دریافت کارت سوخت فرصت دهد در جلسه انتقادی سازمان بازرسی با خودروسازان چه گذشت؟ تمسخر بنز و بی‌ام‌و توسط ترامپ وضعیت بحرانی قطعه سازان و خودروسازان پرواز ستاره اقتصادی دهه 40 کاهش شدید سود شرکت رنو در 6 ماهه اول 2019 خبر ساختگی فاکتورشدن 3 هزار برلیانس توسط سایپا کذب محض است خداحافظی با پدر ماستنگ و ناجی کرایسلر شرط تولید خودروی جدید از زبان معاون رییس جمهور خودروسازان بازار را تشنه نگه‌ داشته‌اند جریمه سنگین در کمین خودروسازان بزرگ جهان پیش شرط واگذاری سهام دولت در خودروسازی‌ها چیست؟ جلوی پیش‌فروش بدون تاریخ خودرو گرفته شود تصمیمی برای تغییر قیمت بنزین اتخاذ نشده است شرکت رنو دیگر شریک راهبردی خودروسازان ایرانی نخواهد بود فرمان خودروسازی در دست دولت ضرورت تدوین دستورالعمل محاسبه قیمت خودرو در شرایط خاص پراید چقدر ریخت؟ موضوع دپوی خودرو در انبار خودروسازان صحت ندارد بازار مشهد با کمبود لاستیک مواجه است حمال‌های خودروساز را بشناسید سواری «فیات» در منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان قم تولید می‌شود به‌زودی بیش از 100 هزار خودرو عرضه می‌شود ترجیح آغوش مرگ به همسر زورگو دولت نقدینگی خودروسازان را تامین کند تعرفه‌های واردات خودرو به آمریکا 6 ماه دیگر اجرا می‌شود آخرین خبر از دو چالش روز تاکسی‌های اینترنتی عرضه اولیه شرکت تاکسی اینترنتی اوبر آمریکا 9 درصد منفی شد تمدید 2 ماهه مهلت ترخیص خودروهای سواری وارداتی کنترل مصرف بنزین وظیفه مردم است یا خودروسازان؟ تولید40 هزاردستگاه محصولات ایران خودرو از ابتدای سال 98 تاکنون راهکارهایی برای تحقق شعار رونق تولید در صنعت خودرو شمارش معکوس برای اعلام نرخ جدید سوخت گذر از پیچ بحران با دوپینگ دولتی عرضه کم خودروسازان و افزایش قیمت خودرو در بازار سال نو هوندا هم سبز می‌شود! کارنامه تولید خودروسازان در سال97 امیدی برای آزادسازی واردات خودرو نیست فرمان واگذاری اموال خودروسازان صادر شد افزایش قیمت در بازار بی‌مشتری تقویت همکاری فورد و چانگان قمار جی‌ام در بازارهای نوظهور کاهش جهانی تولید خودرو نقشه راه تولید 2/ 1 میلیون خودرو دوپینگ خودروسازان با فروش نقدی دو فرمان اقتصادی به زنجیره خودروسازی سهم دولت از خودرو حرکت خودرو در جاده سنگلاخ تولید اعمال تعرفه بر واردات خودرو در آمریکا به ژاپن، کره و آلمان آسیب می‌زند کمتر از یک درصد منابع ایران خودرو و سایپا سهم تحقیقات است احتمال جریمه سنگین برای خودروسازان آلمانی جاسوس مخفی خودروسازان در اختیار والدین! خودروسازان آلمان به کارشکنی در توسعه انرژی پاک متهم شدند احتمال تصویب قانون بزرگراه‌های بدون محدودیت سرعت در آمریکا خروج دولت از بنگاه داری بازار را رقابتی می کند خودروهای جذاب آینده را ببینید سال 97، سال بی برنامگی دولت در صنعت خودرو افت نوروزی تولید خودرو دردسرهای پرداخت تسهیلات ارزی به خودرو رسیدگی قضایی به 300 پرونده شکایت از خودروسازان تعدیل هفت هزار نفری کارکنان فولکس‌واگن 5 روند مهم در نمایشگاه خودروی ژنو چرا قیمت خودرو کاهشی شد؟ روند قیمت‌گذاری خودرو در سال آینده نفس دوگانه‌سوزها به شمارش افتاد نقشه راه برای گذر از چالش‌های صنعت خودرو صنعت خودرو؛ بیگانه با بهره وری، زنده به مدد حمایت دولت روسیه راه چین را در بازار خودروی ایران می‌رود؟ خودروی روس‌ها در راه ایران فرصت 3 روزه به خودروسازان برای ایفای تعهدات آغاز فروش فوری پژوپارس و 206 صادرات لاستیک داخلی به اروپا ممنوع شد کاهش دنباله دار قیمت خودرو در بازار شرط ورود لادای روسیه به ایران چیست؟ کور سوی امید در خطوط تولید خودروسازان پژو مزد رفتن از ایران را گرفت پاتک به عملیات آزادسازی قیمت خودرو هجوم متقاضیان در سایه رشد قیمت‌ها نشست کمیسیون اصل 90 با وزیر صمت و نمایندگان خودروسازان پاشویه تب بازار عبور تولید روزانه ایران خودرو از مرز 2100 دستگاه خودرو بلاتکلیفی جدید ثبت‌نام‌کنندگان خودرو پادزهر دلالی در بازار مذاکره برای ترخیص 10 هزار کانتینر لوازم یدکی جهت حل مشکلات خودروسازان قربانیان تعرفه‌های خودرویی ترامپ در اروپا بیگ‌بنگ بازار خودرو استقبال مشتریان از قیمت‌های داغ صعود قیمت‌ها با تورم انتظاری جاده ناهموار تولید دوگانه‌سوزها پیشداوری آزادسازی قیمت خودرو زمان استرداد ودیعه خودروهای انصرافی خودروسازان به جای تحویل خودروهای پیش فروش شده آنها را در بازار آزاد می‎‌فروشند چراغ سبز به واردات خودرو؟ خودروهای وارد شده با ثبت‌سفارش جعلی، تحویل اموال تملیکی شد حرکت در جاده یک‌طرفه داخلی‌سازی خودروسازان حق گران کردن خودروهای پیش فروش را ندارند سه راهکار سازمان حمایت برای تعهدات معوق خودروسازان تسهیلات، دوای درد خودروسازی است؟ خودروسازان مکلف به تحویل خودرو با ‌قیمت قبل به خریداران شدند آغاز بازپرداخت طلب قطعه‌سازان وعده‌های پرریسک پیش‌فروش‌های بی‌پشتوانه بی گناهی رئیس انجمن صنفی شرکت های امداد خودرویی کشور با رای برائت در دادگاه تجدید نظر تصویب بسته حمایتی خودروسازان خودزنی خودروسازان ادعای خودروسازان در تولید برقی‌ها افزایش قیمتی که لغو شد؛ ستادی که حاشیه ساخت شکایت از نمایندگی‌های خودروسازان در صدر افزایش 30 درصدی قیمت خودرو لغو شد رشد تیراژ محصولات رنو در ایران نقطه توقف افزایش قیمت تولید در دی‌ماه افزایش یافت مشتری عزیز، خودرو نداریم واگذاری سهام خودروسازان، زهر یا پادزهر دولت فرمان تصدی‌گری در صنعت خودورسازی را رها می‌کند؟ رایزنی مجلس با دولت برای تعیین تکلیف قیمت خودرو اتحادیه اروپا، آمریکا را به اعمال تعرفه تلافی جویانه تهدید کرد تلاش مجلس برای اصلاح امور خودروسازان اصلاح قیمت قطعات کلید خورد پل عبور قطعه‌سازی از بحران امکان‌سنجی کاهش قیمت خودرو از مسیر تیراژ خودروسازان متعهد به رعایت حقوق مردم هستند فراگیری رکود همزمان با اعلام قیمت‌ها سود 2 هزار و 272 میلیارد ریالی متخلفان از فروش خودروهای لوکس درخواست خودروسازان از ترامپ عارضه هفت‌گانه در فرآیند تولید قطعه غول‌های خودروسازی خواستار پایان آشفتگی تجاری دولت ترامپ شدند پاسخگویی به توقعات کمی و کیفی با افزایش قیمت؟ تنظیم بازار خودرو تا اردیبهشت 98 وعده 12هزار میلیارد تومانی دولت به خودروسازان افزایش 70 درصدی قیمت خودرو‌های زیر 45 میلیون تومان جای خالی شورای سیاست‌گذاری خودرو در ماجرای قیمت‌گذاری دولت 50 درصد حق بیمه رانندگان را در بودجه 98 حذف کرده است احتیاط در قیمت‌گذاری خودروهای پر تقاضا درخواست قطعه سازان برای افزایش 50 تا 70درصدی قیمت ها روی زرد تولید درآمد دولت از ناحیه شماره‌گذاری و نقل‌و‌انتقال خودرو کارشناسی قیمت خودرو تمام نشد؟ بی‌تحرکی در قیمت‌گذاری محصولات کم‌تیراژ پیشنهاد عرضه «خودرو یارانه‌ای» نسخه شفابخش برای آشفته بازار خودرو عوامل قاچاق متصل به ساختار دولتی را معرفی می کنیم «خودرو» در معادله قیمت بنزین خودروسازان حق ندارند بهانه بیاورند تحقیق و تفحص از خودروسازان کلید خورد ماشین حمل پول 300 هزار دلار را کف جاده ریخت+عکس همکاری نیسان و رنو در پرونده گون وامانده در تردید قدردانی از کارگران با لاستیک! واکنش به قیمت‌های جدید فراخوان هزاران خودروی نیسان در ژاپن نتیجه اعتماد به دولت تحریم بهانه حذف قطعات نشود قیمت‌گذاری خودرو در «حاشیه» تداوم ممنوعیت واردات در سال آینده؟ دولت هزینه سرکوب قیمت را بپردازد رمزگشایی از جعبه سیاه «افزایش معقولانه قیمت» آمریکا به دنبال افزایش بیشتر تعرفه بر واردات خودروهای تولیدی چین قیمت خودرو در دولت تعیین می‌شود پشت پرده التهاب بازار خودرو فروش ویژه اقساطی جیلی GC6 خودروسازان دوباره سراغ بازار سرمایه رفتند هزینه سنگین بازگشت نیروهای تعدیل شده در حوزه واردات خودرو دور جدید افزایش قیمت خودرو مانعی در مسیر اجرای خروج فرسوده‌های سنگین سهام دولت در خودروسازی‌ها به صفر برسد طرح «ساماندهی صنعت خودرو» جایگزین «ساماندهی بازار» شد سازمان حمایت قیمت های جدید را اعلام می کند دلایل عدم اعلام رسمی افزایش قیمت خودرو ریز سود و زیان خودروسازان در فروش سریال ادامه‌دار ضرر خودروسازان خارجی در پی جنگ تجاری چین و آمریکا چه دستگاهی حرف آخر را برای قیمت خودرو می‌زند؟ رویاپردازی در مجلس؟ لکسوس مطمئن‌ترین خودرو شد دولت و خصولتی‌ها سهامدار بزرگ صنعت خودرو همکاری هوندا با دانشگاه‌های آمریکایی برای توسعه هوش مصنوعی اعلام قیمت جدید خودروها در کما رقم دقیق جریمه خودروسازان اعلام می شود آزمایش خودروهای خودران فورد در واشنگتن کلید می‌خورد اثر مثبت FATF بر صنعت خودرو سرانجام خودروهای پیش‌فروش شده ارز، قیمت خودرو را پایین کشید تحریم ایران بنزین آمریکا را 60 درصد گران کرد آلمانی‌ها به دنبال باز نگهداشتن پنجره تجاری با ایران سفر در زمان با تاریخچه صنعت خودروسازی جهان پتروشیمی‌ها و خودروسازان وارد میدان حمایت از دولت شوند شرکت آمریکایی بابت فروش ضبط ماشین به ایران 1.5 میلیون دلار جریمه شد گل به خودی ترامپ در خودروسازی جزئیات تامین مالی خودروسازان از بازار سرمایه بلاتکلیفی نرخ ارز، مهمترین مشکل خودروسازان خودروسازان موظف به رعایت استانداردهای 85 گانه هستند زندان برای مدیر سابق فیات کرایسلر ریشه‌یابی کاهش عرضه خودرو تردد شاسی‌بلند ناشناس در پایتخت آیا چهار چرخ ایرانی از انحصار خارج شده است؟ راهکاری برای جبران نقص قطعات جنگ تجاری ایالات متحده و چین به کارخانه تسلا رسید حقوق 3300 ساعت اضافه کار طلب دارم عوامل داخلی برای نابود کردن صنعت خودرو به آمریکا کمک می‌کنند اروپا به آمریکا در مورد اعمال تعرفه بر خودرو هشدار داد روی خوش بازار به عرضه محصولات خودروسازان برخی دلایل خودروسازان برای افزایش قیمت‌ ها منطقی بود ترامپ خودروسازان بین‌المللی را هدف قرار داده است انتقاد شدید آلمان از تصمیم "ناعاقلانه" گمرکی آمریکا کارخانه خودروسازان به همدان منتقل شود Audi A6 2019 به روایت تصویر خودروسازان خواستار افزایش قیمت خودرو در سال 97 شدند تعیین تکلیف قیمت خودرو به هفته آینده موکول شد سازمان حمایت و خودروسازان ملزم به ارائه آنالیز قیمت محصولات شدند مجلس تا حدودی همراه شد آستون مارتین زیردریایی لوکس طراحی کرد خودروسازان موظف به کاهش قیمت شدند نخستین کارخانه طراحی و تولید قالب های ریخته گری تحت فشار به بهره برداری رسید مهلت یکساله به خودروسازان برای اجرای استانداردهای جدید ایجاد انحصار برای خودروسازان با استفاده از تعرفه سنگین واردات اتحادیه اروپا حامی مصرف‌کنندگان محصولات شرکت‌های خودروسازی در قبال شرکت‌های متقلب اختصاص 60 درصد سهم درآمدی خودروسازان به اشتغال خودروسازان، قربانی جنگ تجاری بازار خودرو «شب عید» نداشت خودروسازان برای نوسازی ناوگان دیزلی آستین بالا بزنند شرط فعالیت خودروسازان خارجی در ایران چالش جدید خودروسازان و سازمان استاندارد! فرصت استثنایی برای اسقاط خودروهای فرسوده مناظره تلویزیونی بر سر استانداردهای خودرو استانداردهای 85 گانه بازنگری نخواهد شد نگرانی از تصویب قانون جاده‌سازی در جنگل‌های بکر آمازون دولت فرانسه تحریم‌های آمریکا علیه ایران را دور می‌زند شراکت استراتژیک قطعه‌ساز- خودروساز افزایش صادرات خودروسازان در دستور کار مصوبه سازمان استاندارد برای خودروهایی که تولیدشان متوقف بود جایگاه ویژه قطعه‌سازی در وزارت صنعت تغییر الگوی خرید خودرو؟ حمایت گسترده دولت،خودروسازان را بد عادت کرده است صنعت خودروسازی در بروزسانی موفق نبوده است چرا در بعضی خودروها فقط یک چراغ دنده عقب بکار رفته است؟ استانداردسازی خودروها از حرف تا عمل! رقابت تسلا و نیسان در فروش خودروهای برقی سخت‌تر از فولاد! مردم هنوز فکر می‌کنند در صندلی عقب خودرو نیازی به بستن کمربند نیست آغاز حذف تدریجی خودروهای قدیمی تحول فرهنگی در کارخانه در حال بالابردن کیفیت است ایران هجدهمین خودروساز جهان شد اثر کمرنگ داخلی‌سازی بر قیمت خودروها بررسی مشکلات مالی صنعت خودرو کشور شورای رقابت در مقابل کلینیک ارزش‌گذاری خودرو آیا قیمت خودروها باید افزایش پیدا می‌کرد؟ بیشتر آمریکایی ها توان خرید یک خودرو جدید را ندارند مشکل امتیازات و انحصارات خودروسازان افزایش چراغ خاموش قیمت خودرو به نفع چه کسانی تمام شد؟ تولید دوگانه‌سوزها در سراشیبی تولید 600 هزار دستگاه خودرو در گروه سایپا خودروسازان به وعده خود عمل کنند خودروسازان محصولات جدید و با کیفیت عرضه کنند سود پورشه از فروش هر خودرو چقدر است؟ ماندن در ترافیک سالانه برای هر آمریکایی 1200 دلار هزینه دارد نرخ ارز، محرک قیمتی تولیدات آتی خودروسازان فرصت طلایی خودروسازان بازار سرمایه راه جدید تأمین مالی خودروسازان عهد خودروسازان 10 ساله شد حفظ اشتغال خودروسازی با یارانه مردم سیکل معیوب جذب نقدینگی نقش خودروسازان و قطعه‌سازان در ضعف خدمات پس از فروش خودروسازان خصوصی در سراشیبی تولید تبدیل سرمایه غیرمولد به مولد مردم دنیا چقدر از خودروسازها راضی‌اند؟ ترکیب محصولات رنو در ایران ب ام و سری 1 سدان، ویژه بازار چین معرفی شد آغاز تولید انبوه خودرو CS35 چانگان در سایپا کاشان یک سوم تولید خودروسازان کشور در افق 1404 صادر خواهد شد هفت خودرویی که برای تسلا خطرناک هستند احتیاط خودروسازان در افزایش قیمت خودروسازان ملزم به جبران خسارت شدند قطعه‌سازان تابع استانداردهای خودروسازان عرضه اوراق سلف خودرو مشروط به ارائه برنامه خودروسازان شد پیشنهاد خودروسازان برای صفر شدن تعرفه واردات در سال 95 نیسان علیه کمپین برکسیت شکایت می‌کند ضرورت ایجاد مراکز تحقیق و توسعه خودرو قیمت تمام شده خودرو در ایران 40 درصد بیشتر از دنیا نفع خودروسازان از کاهش سود سپرده‌های بانکی؟ ورود سازمان بازرسی به قراردادهای شرکتهای خودروساز با مردم دلالان کدام خودرو را بیشترمی‌خرند؟ خودروسازان قراردادهای جدید را برد برد تنظیم کنند تفاوت قیمت خودرو در ابتدا و انتهای بهار مرکز تست جاده ای خودرو به بهره برداری می‌رسد وقتی سدان لوکس اپل در ایران تنها 46 هزار تومان قیمت داشت! توقف فعالیت 50درصد واحدهای قطعه‌سازی رکود و سکوت در بازار خودرو 10 ابر خودرو جهان در کجا ساخته می شوند فروش خودرو در آمریکا کاهش یافت حالا حق با مشتری خودرو می‌شود؟ اولین خودرو کاملا خودران ولوو تا 4 سال دیگر می‌آید الزام به پذیرش فوری خودرو در تعمیرگاه‌ها رفتار متفاوت خودروسازان چینی در ایران اشتغال 300 هزار نفری در صنعت قطعه سازی گارانتی کیسه هوای خودرو 10 ساله شد تفاوت برخورد با تخلف خودروسازان در ایران و جهان حاضریم سهام خودروسازان را پس دهیم تغییر مسیر خودروسازان در جذب نقدینگی رکود بازار دست خودروسازان را بست فرمول قیمت‌گذاری شورای رقابت نادرست است سازوکار عرضه اوراق خرید خودرو در بورس قیمت‌های جدیدی به نمایندگی‌ها ابلاغ نشده است در کارخانه پژو چه می‌گذرد؟ پایان انجماد قیمت خودرو جاده لغزنده سهامداری خارجی در خودروسازی ایران بیشتر خودروهای دیزلی تست های آلایندگی در شرایط واقعی را پاس نمی کنند انتشار اوراق سلف در بورس کالا، بهترین روش برای تامین مالی خودروسازان 50 درصد قطعات خودرو در کشور قابل تولید است نامه خودرویی نعمت‌زاده به شورای رقابت خودرو‌هایی که بیش از حد نیاز قدرتمند هستند افزایش قیمت غیرقانونی به بهانه بیمه شخص ثالث طلسم فروش سهام به خودروسازان خارجی شکست مجلس با هرگونه افزایش قیمت خودرو مخالف است استقبال از ممنوعیت انعقاد قرارداد بیمه شخص ثالث با خودروسازان اعمال هزینه‌های دولتی بر قیمت خودرو نمایندگی‌‌های خودروسازان در انتظار ابلاغ قیمت‌های جدید چشم‌انداز قیمت خودرو در سال آینده نگرانی خودروسازان آلمانی از تاثیر کنترل شدید مرزها بر صنعت خودرو افزایش استاندارد خودرو‌ها در آینده‌ای نزدیک خودروسازان در نمایشگاه فناوری بارسلون چه می‌کنند؟ طرح ستاره‌دار کردن خودروها باعث ایجاد رقابت بین خودروسازان می‌شود سایپا بزودی مذاکرات خود را با برندهای معتبر نهایی می کند در حسرت استراتژی اجرایی اقداماتی که موجب افزایش رضایت مشتری شوند را حمایت می‌کنیم لوکس بودن به سبک چینی ها 5 ایرانی مشهور که خودروسازان از آنها غافلند گزینه‌های تامین مالی خودروسازان در دوران رکود
Back to top