رضایی روشنپیت استاپمدیران خودروکارمانیا

بنیان‌گذار گروه صنعتی آمیکو درگذشت

عصر خودرو- مهندس تقی تقی‌زاده اصل، بنیان‌گذار و رئیس هیأت‌مدیره گروه صنعتی آمیکو شب گذشته درگذشت.

بنیان‌گذار گروه صنعتی آمیکو درگذشت
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۹:۳۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از رکنا، استاد تقی‌زاده، صنعتگر پیش‌کسوت شب گذشته و در پی یک حادثه رانندگی که ساعاتی قبل از آن اتفاق افتاده بود، در بیمارستانی در شمال کشور درگذشت.

  وی که متولد سال 1331 بود، پس از تحصیل در رشته مهندسی صنایع در آمریکا و کسب مهارت‌های تخصصی صنعت خودرو در خارج و داخل کشور، مدیریت شرکت ستاره ایران (نماینده مرسدس‌بنز در ایران) را در دهه 60 بر عهده گرفت.

  استاد تقی‌زاده در سال 1368 با تاسیس شرکت صنعتی آذرموتور در منطقه مرزی جلفا و ثبت جهانی برند آمیکو (AMICO) که علامت اختصاری (Azar Motor Industrial CO) است، گروه صنعتی  آمیکو را بنیان نهاد و در طی مدت 30 سال از احداث اولین واحد صنعتی اقدام به توسعه و تأسیس واحدهای صنعتی متعددی در رشته‌های مختلف تولیدی کرد.

  اما مهم‌ترین یادگار استاد تقی‌زاده خودروهای کاروتجاری شرکت ارس‌خودرو دیزل است که با برند آمیکو شناخته می‌شود و 35هزار دستگاه از آن‌ها در جاده‌ها و معادن کشور مشغول به کار هستند. همچنین نخستین خودرو داخلی دارای 88 استاندارد روز دنیا (پیکاپ آسنا) نیز با ابتکار و پیگیری وی به بازار خودرو کشور عرضه شد.

  تأسیس دانشگاه تکنولوژی آمیکو برای پرورش نیروهای کاربردی و علمی با هدف پرهیز از مدرک‌گرایی از دیگر اقدامات مهم استاد تقی‌زاده است.

  گفتنی است زمان برگزاری مراسم تشییع و تدفین استاد تقی‌زاده متعاقبا اعلام خواهد شد.

  برچسب ها
  کرمان موتورپورسعید
  مطالب مرتبط