اطلس خودروکار کلیک

سهم خودروهای دیزلی در آلودگی هوای شهرها چقدر است؟

عصر خودرو- معاون مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان محیط زیست گفت: ۷۰ درصد ذرات معلق از جنس دوده است که منشأ آن نیز سوخت‌های فسیلی و خودروهایی است که از گازوئیل استفاده می‌کنند.

سهم خودروهای دیزلی در آلودگی هوای شهرها چقدر است؟
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از تسنیم، داریوش گل‌علیزاده معاون مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست یکی از منابع آلودگی هوای شهرهای بزرگ را خودروهای دیزلی با سوخت فسیلی عنوان و اظهار کرد: امروزه مهم‌ترین چالش در موضوع آلودگی هوای شهرهای کشور، منابع متحرک آلودگی هواست که خودروهای دیزلی سهم قابل‌توجهی در این حوزه ایفا می‌کنند.

  وی با بیان اینکه ذرات معلق کمتر از 2.5میکرون به‌عنوان شاخص‌ آلودگی هوای تهران و اغلب کلانشهرهای کشور است، افزود: طبق برآوردهایی که در زمینه ذرات معلق در هوا انجام داده‌ایم، 70درصد ذرات معلق از جنس دوده است که منشأ آن نیز سوخت‌های فسیلی و خودروهایی است که از گازوئیل استفاده می‌کنند.

  معاون مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط‌زیست، آلودگی هوای شهرها را در بلندمدت موجب تغییرات اقلیمی و آب و هوایی دانست و تصریح کرد: افزایش غلظت آلاینده‌ها، به‌خصوص ذرات معلق کمتر از 2.5میکرون در درازمدت موجب گرمی هوا می‌شود، زیرا این ذرات مجالی برای جابه‌جایی هوا ایجاد نمی‌کنند؛ بنابراین در بلندمدت شاهد تغییرات  اقلیمی، اعم از گرم‌شدن ناگهانی هوا در فصول سرد یا بارش‌های غیرمنتظره هستیم.

  گل‌علیزاده با اشاره به اقدامات انجام‌شده برای کاهش اثرات میزان آلایندگی خودروهای دیزلی در شهرهای بزرگ، گفت: طبق برنامه‌ریزی‌هایی که انجام داده‌ایم، قرار شده فیلتر جاذب دوده روی خودروهای دیزلی که غالباً نیز خودروهای عمومی را شامل می‌شود، نصب شود.

  وی در تشریح تأثیر فیلتر جاذب دوده روی خروجی خودروهای دیزلی گفت: این فیلتر موجب کاهش انتشار دوده ناشی از سوخت گازوئیل در خودروهای دیزلی می‌شود.

  معاون مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط‌زیست در پایان خاطرنشان کرد: طبق توافقات صورت‌گرفته، از شماره‌گذاری خودروهای دیزلی نو که فاقد فیلتر جاذب دوده باشند، جلوگیری می‌شود؛ البته تولید این خودروها همواره مورد پایش و نظارت‌های زیست‌محیطی قرار می‌گیرد تا رعایت این استاندارد تداوم یابد.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط