اطلس خودروکرمان خودرو

اخبار فنی خودرو

علت بریدن میل گاردان چیست؟

عصر خودرو- میل گاردان میله ای فولادی، تقریباً قطور، بسیار محکم و کاملاً صاف و راست است که نیروی گیربکس را به دیفرانسیل منتقل می‌کند.

علت بریدن میل گاردان چیست؟
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۳۱ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۱:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از تسنیم، میل گاردان معمولا در خودرو هایی به کار می‌رود که موتورشان در جلو و چرخهای عقبشان محرک باشد، یا خودروهای دو دفرانسیل، ولی ممکن است در یک مدل خودرو ، موتور آن عقب باشد و چرخهای جلو نیز محرک باشند، در این حالت نیز از میل گاردان جهت انتقال نیرو به چرخهای جلوی خودرو استفاده می‌شود.

  میل گاردآن یک قطعه مکانیکی برای انتقال گشتاور و چرخش است و معمولاً برای اتصال سایر قطعات یک سیستم انتقال توان که به علت وجود فاصله یا نیاز به حرکت نسبی مابین شان نمی توانند مستقیما به یکدیگر وصل شوند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  در خودروهایی که فاصله بین چرخ های محرک خودرو و مجموعه گیربکس و موتور، زیاد باشد، جهت انتقال نیرو به چرخ های محرک از میل گاردان استفاده می‌شود. مثلا هنگامی که موتور خودرو در جلوی آن باشد و محور محرک ، چرخ های عقب باشند.

  وظیفه میل گاردان انتقال گشتاور پیچشی گیربکس به دیفرانسیل بوده میل گاردان در خودروهای که چرخ های محرک در جلو وجود دارد به کار نمی‌رود میل گاردان نیروی پیچشی زیادی تحمل می‌کند. بر طبق قرار داد اکثر اتومبیل های که شامل دستگاه تولید نیرو و دستگاه انتقال قدرت و دستگاه کلاچ در جلو می‌باشند ولی دستگاه محرک واقعی خودرو در عقب واقع است و برای انتقال نیرو به دستگاه محرک در عقب اجزای مخصوصی لازم است که این کار را انجام می‌دهند که در مهندسی اتومبیل “محور حرکت” نامیده می‌شود.

  در دو طرف میل گاردان چهار شاخه‌‏های مخصوص وجود دارند که به میل گاردان امکان حرکت همزمان با بالا و پایین رفتن دیفرانسیل در دست‌‏اندازها را می‎دهند. ولی این بالا و پایین رفتن دیفرانسیل مستلزم کوتاه و بلند شدن گاردان نیز هست. یعنی وقتی دیفرانسیل بالاتر می‎رود گاردان باید کوتاه شده و هنگامی که دیفرانسیل پایین می‌‏رود گاردان باید بلندتر شود. برای ایجاد این امکان برای گاردان از اتصال کشویی استفاده می‌‏شود. در اتصال کشویی، میل گاردان را دو تکه می‎کنند. به طوری که یک طرف قطورتر از طرف دیگر باشد. سپس طرف نازک‌تر در داخل طرف قطورتر فرو می‎رود. به منظور جلوگیری از هرزگردی، در بخش داخلی سمت قطور و بخش بیرونی طرف نازک‌تر "هزار خاری" ایجاد می‎نمایند. در نتیجه گاردان به حالت کشویی می‎تواند در هنگام چرخش کوتاه و بلند شود. به این اتصال اتصال کشویی گاردان می‌گویند.

  مشکلاتی که ممکن از برای میل گاردان خودروی شما پیش بیاید:

  1-علت بریدن میل گاردان چیست؟

  خرابی قفل گاردان

  گیر کردن کشویی گاردان

  خوردگی بلبرینگ های چهار شاخه گاردان در اثر روغن کاری نشدن

  تعویض دنده معکوس در دور زیاد

  فشار آوردن به ماشین در جایی که بگسواد می‌کند.

  2- علت لقی گاردان چیست؟
  خوردگی بوش ها- یا گشاد شدن جای بلبرینگ ها – خراب شدن 4شاخ گاردان – تاب برداشتن گاردان – شکستن و ترک برداشتن گاردان

  3- معایب لقی گاردان چیست؟

  ایجاد صدا
  بریدن گاردان
  4  - معایب لقی کشویی گاردان چیست؟

  ایجاد صدا
  بریدن گاردان
  لقی گاردان
  5 انتهای میل گاردان با سر میل گاردان چه فرقی دارد؟
  سر میل گاردان هزار خار دارد و انتهای آن به صورت دو شاخه می‌باشد.

  6 بلبرینگ چهار شاخه گاردان برای چیست؟
  برای نرمش در گردش می‌باشد.

  7 چهار شاخه گاردان برای چیست؟
  برای خنثی کردن ارتعاشات جانبی می‌باشد.

  برچسب ها
  KLTکرمان موتور