اطلس خودروکار کلیک

اولین خودروی هیدروژنی مسابقه اتومبیل رانی داکار در سال ۲۰۲۴ به میدان می آید

عصر خودرو- ظرف یک دهه آینده دوره گذار از سوخت های فسیلی به پیل های سوختیِ مخصوص خودروهای هیدروژنی سپری خواهد شد.

اولین خودروی هیدروژنی مسابقه اتومبیل رانی داکار در سال ۲۰۲۴ به میدان می آید
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از سایپانیوز، در حالی که اکثر خودروسازان مطرح دنیا سکان مجموعه خود را به سمت خودروهای برقی گرفته اند، عده ای از خودروسازان هم اصرار دارند که ثابت کنند پیل سوختی و سوخت هیدروژنی هم منبع قدرت پایدار تجدیدپذیر و جایگزین مناسبی برای سوخت های فسیلی است.

  یکی از این خودروسازان GCK‌ یا Green Corp Konnection‌ است که خودروهای ورزشی مخصوص اتومبیل رانی می سازد و حالا خود را برای تولید خودروی مسابقه ای هیدروژنی برای شرکت در داکار 2024 آماده می کند.

  تیم مسابقه ای «جی سی کا»، تا پیش از این با نام «رالی کراس جهانی» شناخته می شد، حالا نزدیک به چهار سال پیش رو دارد تا به این هدف برسد. البته باید تمرکز روی یک خودروی برقی با باتری باشد تا امکان گذار به پیل سوختی هیدروژنی فراهم آید. خودروی برقی جی سی کا به نام e-BLAST 1 روی شاسی پژو 3008 که در سال 2017 و 2018 در مسابقات اتومبیل رانی داکار برنده شد مجهز به باتری 150 کیلووات بود. این تیم در مسابقه ماه ژانویه 2021 شرکت نخواهد کرد اما در رویداد آفرود دیگری شرکت خواهد جست.

  جی سی کا موتوراسپورت باید در ژانویه 2022 خودروی هیدروژنی خود را معرفی کند تا بتواند در مسابقه 2023-2024‌ شرکت کند. به احتمال زیاد در سال 2024 دو تیم به مسابقه معرفی خواهد کرد و برای متقاضیان فناوری سبز تجاری شده هم در اختیار می گذارد و این نشان می دهد که جی سی کا موتوراسپورت در افق آینده خود کاهش آثار مخرب محیط زیست را دیده است.

  از حالا خیلی زود است که بتوان در مورد جزئیات این خودروی هیدروژنی اظهار نظر کرد ولی می توان گفت در صورت تحقق این هدف، این اولین خودروی هیدروژنی است که در مسابقات اتومبیل رانی شرکت می کند.

  سازمان ورزشی آموری یا ASO‌ مخفف Amaury Sport Organization‌ هم گفته است که تا 10 سال آینده فناوری های هیدروژنی در مسابقات داکار رایج و متداول خواهد شد. تا سال 2030 قرار است همه خودروهای شرکت کننده در رقابت با سوخت هیدروژن به حرکت درآیند. در این صورت تیم ها باید تا سال 2026 بتوانند خودروی هیدروژنی معرفی کنند.

  معنی این هدفگذاری این است که مسابقات اتومبیل رانی داکار با سرعت کم اما با اطمینان زیاد به سمت هیدروژنی شدن پیش می رود. سال 2026 سال دوره گذار از سوخت های بنزینی به هیدروژنی خواهد بود.

  یک کنفرانس مطبوعاتی در 11 ژانویه سال 2021 برگزار می شود و در آن نشست مطبوعاتی این هدفگذاری ها با جزئیات بیشتر رسماً اعلام می شود.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط