رضایی روشنپیت استاپمدیران خودروکارمانیا

اختصاصی «عصرخودرو»؛

خرداد پرحادثه در انتظار صنعت خودرو

عصر خودرو- نیمه‌های بهمن‌ماه بود که ستاد اقتصاد مقاومتی و هیات وزیران تسهیلات ۱۱ هزار میلیارد تومانی صنعت خودرو و قطعه را به تصویب رساندند و گام‌های اجرایی باهدف دریافت این تسهیلات آغاز شد که توانست ظرف دو هفته تا اندازه چشمگیری از تعداد خودروهای غیرتجاری بکاهد و بازار شب عید را آرام کند.

خرداد پرحادثه در انتظار صنعت خودرو
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۵:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرخودرو» ،  اما اکنون پس از گذشت دو ماه از آغاز سال جدید 7 هزار میلیارد تومان از تسهیلات پیش‌بینی‌شده هنوز وارد فاز اجرایی برای پرداخت‌نشده و این در حالی است که فعالان صنعت خودرو و قطعه معتقدند در صورت عدم‌حمایت از این صنعت و فراهم نکردن شرایط پرداخت این تسهیلات، از خردادماه شاهد اتفاق‌های ناگواری در این صنعت خواهیم بود. خودروسازان نیز معتقدند زیان وارده از عدم‌حمایت به‌مثابه سیل وارده خواهد بود و زیانی به‌مراتب بیشتر از آن را به دولت تحمیل خواهد کرد. چراکه اشتغال حدود 800 هزارنفری و معیشت حدود سه‌میلیون‌نفری به این صنعت پیشران اقتصاد وابسته است که هرگونه کوتاهی در حمایت از آن می‌تواند بحران اجتماعی را به دنبال داشته باشد.
  مازیار بیگلو، دبیر انجمن سازندگان قطعات  و مجموعه‌های خودرو در گفت‌وگو با پایگاه خبری «عصرخودرو» ، با تأکید بر این‌که انجمن قطعه سازان بارها نظر خود را مبنی بر ضرورت حمایت از صنعت خودرو اعلام کرده است، گفت: در این زمینه مکاتباتی با رئیس‌کل بانک مرکزی انجام و رونوشت آن را برای سایر مسئولان ارسال‌شده است که به‌زودی این نامه رسانه‌ای خواهد شد.
  وی افزود: در اظهارات خود بر این موضوع تأکید کرده‌ایم که اگر، مبالغی که قرار بود در قالب تسهیلات به صنعت خودرو و قطعه پرداخت شود را با تسهیلات کشورهای خارجی به صنایع خودرویی در زمان وقوع حادثه یا مشکلی مقایسه کنیم، متوجه خواهیم شد که عدد تعیین‌شده برای حمایت از صنعت خودرو عدد چندان بزرگی نیست.
  این فعال صنعت قطعه با تأکید بر این‌که در صورت عدم پرداخت تسهیلات تعیین‌شده به قطعه سازان شاهد بیکاری نیروی کار خواهیم بود، تصریح کرد: عدم پرداخت در کنار  دولت از طریق قیمت‌گذاری دستوری و مدیریت بازار منجر به بیکاری 550 هزار نفر در صنعت قطعه و 150 هزار نفر در صنعت خودرو خواهد شد.
  بیگلو ادامه داد: بنابراین  عدم‌حمایت از صنعت خودرو بیکاری 700 هزار نفر را به دنبال دارد این در حالی است که از این تعداد کارگر دست‌کم سه میلیون نفر ارتزاق می‌کنند که با بیکاری آن‌ها، این تعداد دچار مشکل می‌شوند.
  دبیر انجمن سازندگان قطعات  و مجموعه‌های خودرو با تأکید بر این‌که در حال حاضر ایده‌ای در مورد بیکاری و گرسنگی سه میلیون نفر وجود ندارد، اظهار کرد: بی‌شک این‌یک بحران اجتماعی است بر این اساس هزینه‌ای که عدم‌حمایت از صنعت خودرو به همراه دارد معادل هزینه سیل وارده به ایران است و بنابراین درزمینهٔ ضرورت حمایت از صنعت خودرو با نظر خودروسازان همسو هستیم.
  وی افزود: انجمن قطعه سازان چند نکته و درخواست را چه در قالب دولت، بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت مطرح کرده که عدم انجام هریک از آن‌ها از سوی این نهادها، شاهد چالش‌هایی در صنعت خودرو از خردادماه خواهیم بود که اثرات آن جز کاهش تولید خودرو، بازار آشفته و آغاز بیکاری چیز دیگری نخواهد بود.
  این فعال صنعت قطعه یادآور شد: این ادعا زمانی رنگ واقعیت به خود می‌گیرد که نگاهی به اثرات پرداخت سری نخست تسهیلات داشته باشیم که ظرف مدت 4 هفته تولید و تحویل خودرو به خریداران دو برابر شد.
  بیگلو در ادامه با تأکید بر ضرورت حمایت هرچه سریع‌تر از صنعت خودرو و قطعه گفت: در صورت پرداخت تسهیلات پیش‌بینی‌شده در صنعت قطعه ، حذف قیمت‌گذاری دستوری از سوی دولت و عدم ورود به مدیریت بازار و همچنین فراهم کردن شرایط برای واردات بدون انتقال ارز بدون محدودیت، هیچ‌کدام از تحریم‌های آمریکا حتی سخت‌ترین آن‌ها نیز مؤثر نخواهد بود و صنعت قطعه و خودرو راه خود را ادامه خواهد داد .
  به گفته وی، به‌طورقطع حمایت بیشتر از صنعت خودرو مانع از ایجاد بحران اقتصادی خواهد شد.
  بر اساس این اظهارات، صنعت خودرو و قطعه بیشتر از هر وقت دیگری به حمایت‌های دولتی نیاز دارد. شاید به اعتقاد برخی از کارشناسان این صنعت تاکنون حمایت‌های زیادی دریافت کرده باشد اما تجربه سایر کشورها در موقعیت‌های مشابه نشان می‌دهد که دولت‌ها هیچ‌گاه هیچ ابایی از حمایت این صنعت اشتغال‌زا و حیاتی نداشته‌اند که این امر در کشور ما به گونه دیگری است. در چنین شرایطی دولت باید ضمن تسهیلات پیش‌بینی‌شده نسبت به فراهم کردن شرایط برای تأمین مواد اولیه و تسهیل آن، گام دیگری در جهت حمایت از تولید بردارد .

  برچسب ها
  کرمان موتورپورسعید
  مطالب مرتبط
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • شماره ۴۴۵
    • شماره ۴۴۴
    • شماره ۴۴۳
    • شماره ۴۴۲
    • شماره ۴۴۱
    • شماره ۴۴۰
    • شماره ۴۳۹
    • شماره ۴۳۸
    • شماره ۴۳۷
    آخرین بروزرسانی ۲۹ روز پیش
    آرشیو