اعتراض مدیرعامل سازمان گسترش به نحوه واگذاری سهام خودروسازان ؛

حق دولت در خودروسازی ضایع شد؟

عصر خودرو- مدیرعامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در حالی از ضایع شدن حق دولت در واگذاری سهام خودروسازان صحبت به میان آورده که در حال حاضر هنوز هم صنعت خودرو کشور تحت سیطره و متاثر از تصمیمات دولت قرار دارد .

Wednesday 23 November 2016 - 00:17:00

حق دولت در خودروسازی ضایع شد؟

به گزارش  پایگاه خبری«عصرخودرو» به نقل از دنیای اقتصاد ، آن طور که منصور معظمی، مدیرعامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در گفت‌وگوی چندی پیش خود با «دنیای اقتصاد» عنوان کرد، «حق دولت در واگذاری سهام خودروسازان ضایع شده است»، با این حال وی توضیحی بابت اینکه از کدام حق و حقوق می‌گوید ارائه نکرد. بنابراین ازآنجاکه مدیرعامل سازمان گسترش مشخص نکرده دقیقا چه حقی از دولت در ماجرای واگذاری سهام خودروسازان ضایع شده است، چند سناریو احتمالی را در این مورد بررسی می‌کنیم تا شاید مشخص شود منظور وی در این زمینه چیست؟ بر این اساس، سناریوی اول می‌تواند این باشد که سهام دولت در خودروسازی با قیمتی کمتر از آنچه باید، واگذار شده است. به‌عبارت بهتر، شاید منظور مدیرعامل سازمان گسترش از ضایع شدن حق دولت در واگذاری سهام خودروسازان این است که سهام موردنظر باید با قیمت بالاتری به فروش می‌رفته اما نرفته است.

اگر این سناریو را بپذیریم، معنایش این است که دولت خودش حقش را خورده؛ زیرا در جریان خصوصی‌سازی شرکت‌های خودروساز کشور، مدیریت کل این ماجرا در دست نهادهای دولتی بوده است. به‌عنوان مثال، سازمان بورس به‌عنوان تعیین‌کننده قیمت سهام مورد معامله دولت، اقدام به تعیین قیمت سهام خودروسازان نیز کرده که اگر مبلغ موردنظر کمتر از واقعیت بوده، باز هم مقصرش دولت بوده است. از طرفی، با پذیرفتن این فرض (حق‌خوری مالی از دولت در ماجرای واگذاری سهام خودروسازان)، بخشی از تقصیر آن بر گردن هیات‌مدیره و مدیران عامل وقت شرکت‌های خودروسازی، یعنی همان‌ها که منتخب دولت بوده‌اند، است.

به‌عبارت بهتر، منتخبان دولت (در هیات‌مدیره خودروسازها) می‌توانسته‌اند در واگذاری سهام خودروسازان مدیریت و دقت بیشتری را از خود نشان می‌دانند تا احیانا حق دولت در این ماجرا (آن‌طور که مدیرعامل سازمان گسترش می‌گوید) خورده نشود. بنابراین اگر در این ماجرا حقی از دولت از نظر مالی ضایع شده، به سوء‌‌مدیریت منتخبانش در هیات‌مدیره خودروسازان نیز برمی‌گردد، چه آنکه دولت می‌توانسته مدیران کارکشته تر و کاربلدتری را روانه جاده مخصوص کند. البته این موضوع (ضایع شدن حق دولت در واگذاری سهام خودروسازان به لحاظ مالی) تنها یک سناریو و فرض به حساب می‌آید و ممکن است اصلا در این مورد حقی از دولت ضایع نشده باشد.

سوء‌‌مدیریت مدیران دولتی خودروسازی

دیگر سناریویی که بابت ضایع شدن حق دولت در واگذاری سهام خودروسازان قابل‌طرح است، به نحوه واگذاری‌ها برمی‌گردد. در واقع ممکن است منظور مدیرعامل سازمان گسترش از ضایع شدن حق دولت این باشد که سهام خودروسازان، به‌صورت صحیح و مطابق با منافع دولت واگذار نشده است. به اعتقاد برخی کارشناسان، یک نمونه بارز در این ماجرا که احتمالا بخشی از منظور مدیرعامل سازمان گسترش بوده، به فروش سهام سایپا برمی‌گردد.ماجرای این واگذاری به اواخر دهه 80 برمی‌گردد و طی آن، به‌نوعی سایپا سهام خودش را در قالب شرکت سرمایه‌گذاری کارکنان این شرکت خرید و یک هزار و 500 میلیارد تومان نیز هزینه روی دست نارنجی‌های جاده مخصوص گذاشت. این سهام در واقع به کارکنان سایپا فروخته شد، به این معنی که آنها باید پول سهام را پس بدهند، موضوعی که عملا چندان امکانپذیر نیست.

اگر منظور مدیرعامل سازمان گسترش را از خورده شدن حق دولت، همین سناریو فرض کنیم، باز هم تقصیرش بر گردن خود دولتی‌ها است. اتفاقی که در ماجرای سایپا یا موارد مشابه رخ داده، در اصل به سوء‌‌مدیریت هیات‌مدیره و مدیران عامل وقت خودروسازان برمی‌گردد و نمی‌توان دیگران را در این ماجرا مقصر دانست. به‌عبارت بهتر، اگر ضایع شدن حق دولت را در ماجرای واگذاری سهام خودروسازان، از ناحیه نحوه واگذاری‌ها بدانیم، تقصیر این موضوع در نهایت بر گردن خود دولت است که مدیران منتخبش در ایران خودرو و سایپا نتوانسته‌اند از حق و حقوق دولت در واگذاری‌ها مراقبت کنند.

 

دولت نباید در صنعت خودرو سهامداری کند

اما دیگر سناریویی که در راستای ضایع شدن حق دولت در واگذاری سهام خودروسازان قابل طرح است، به سهم سازمان گسترش (به‌عنوان نماینده دولت در خودروسازی) مربوط می‌شود.در حال حاضر دولت روی کاغذ و به‌صورت اسمی، سهمی زیر 20 درصد در هر یک از دو خودروساز بزرگ کشور دارد، حال آنکه طبق قانون می‌تواند تا 20 درصد از ظرفیت تولید خودرو در کشور را در اختیار داشته باشد. در واقع شاید منظور مدیرعامل سازمان گسترش این است که دولت می‌تواند در هر یک از دو خودروساز بزرگ ایران تا 20 درصد سهام داشته و هیچ وقت آن را واگذار نکند، حال آنکه هم‌اکنون سهمش کمتر از این عدد است.

به فرض درست بودن این سناریو، باز هم به دو دلیل نمی‌توان چندان حقی برای دولت قائل شد و به ضایع شدن حق و حقوقش رای داد. دلیل اول این است که طبق نظر شورای رقابت، دولت باید از صنعت خودرو بیرون برود، بنابراین اصلا حق سهامداری در این صنعت را ندارد که بخواهد بر سر زیاد شدنش چانه بزند. طبق مصوبه سال 90 شورای رقابت، دولت نباید در خودروسازی سهامداری کند؛ بنابراین نه‌تنها نمی‌توان سهامش را در این صنعت بیشتر کرد، بلکه ته مانده سهم موجود را هم باید به فروش رساند.

هرچند شخص حسن روحانی رئیس‌جمهور نیز به صراحت اعلام کرده دولت بنگاهدار خوبی (در صنعت خودرو) نیست و سهامش باید واگذار شود، با این حال ظاهرا سازمان گسترش نه‌تنها به‌دنبال واگذاری نیست، بلکه از خورده شدن حق دولت نیز در فروش سهام خودروسازان، صحبت به میان می‌آورد. اما دلیل دوم نیز این است که حق 20 درصدی از ظرفیت بازار، به معنی داشتن همین مقدار سهام در هر یک از دو خودروساز بزرگ کشور نیست؛ بنابراین سازمان گسترش نمی‌تواند بگوید حالا که زیر 20درصد در ایران خودرو و سایپا سهم دارد، پس حقش ضایع شده است. هرچه هست، تمامی موارد مطرح شده حکم سناریو و پیش فرض را دارند و بنابراین تا زمانی که مدیرعامل سازمان گسترش به‌صورت شفاف نگوید منظورش از «ضایع شدن حق دولت در واگذاری سهام خودروسازان» چیست، نمی‌توان در مورد این ماجرا نظر قطعی داد.

 

وقتی حرف آخر را دولت می‌زد

اما اگرچه هنوز مشخص نیست دقیقا چه حقی از دولت در واگذاری سهام خودروسازان صنایع شده، با این حال حتی اگر این حق‌خوری را هم بپذیریم و تقصیرش را هم بر گردن دیگران بیندازیم، در اصل ماجرا یعنی «سیطره دولت بر صنعت خودرو کشور» فرقی نمی‌کند. در حال حاضر با وجود آنکه عملا بیشترین سهام خودروسازان خارج از دستان دولت است، اما سایه سنگین تصمیمات دولتی بر سر صنعت خودرو کاملا سنگینی می‌کند. در واقع اگرچه خصوصی‌سازی کامل خودروسازی ایران همواره به‌عنوان یکی از راهکارهای توسعه این صنعت عنوان می‌شود، با این حال دولت با وجود سهم نسبتا اندکش در دو خودروساز بزرگ کشور، در امور داخلی آنها اعمال‌نظر کرده و حتی گاهی به میل خود دست به تغییر مدیرانش می‌زند.در حال حاضر سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران به‌عنوان نماینده دولت در خودروسازی، سهمی زیر 20 درصد در دو شرکت خودروساز بزرگ کشور دارد؛ بنابراین از لحاظ قانونی نمی‌توان این سازمان را به واگذاری سهام باقیمانده الزام کرد.

این موضوع را نیز چندی پیش مدیرعامل سازمان گسترش در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» عنوان کرده و تلویحا گفته بود این سازمان تمایلی به واگذاری سهام باقی‌مانده اش در ایران خودرو و سایپا ندارد. به‌عبارت بهتر، سازمان گسترش سهام فعلی را حق قانونی خود و دولت می‌داند و نمی‌خواهد با از دست دادن آن، رسما از دومین صنعت بزرگ کشور کنار گذاشته شود. این در حالی است که دولت همین حالا نیز با وجود سهم نسبتا اندک خود، در امور داخلی خودروسازان اعمال سلیقه کرده و به‌واسطه اقدامات مختلف (از تغییر مدیران گرفته تا الزام به عقد قرارداد با خارجی ها)، میل و نظرش را به هیات‌مدیره ایران خودرو و سایپا تحمیل می‌کند.

در واقع دولت مطابق با سهمش می‌تواند تنها یک صندلی در هیات‌مدیره خودروسازان داخلی داشته باشد، که اگر حتی بپذیریم همین یک صندلی مختص دولت است، نمی‌توان منکر تصمیمات دولتی در خودروسازی کشور شد. در حال حاضر هر جا احساس نیاز کند، وارد عمل شده و جهت تصمیمات و برنامه‌ریزی خودروسازان را به سلیقه خود تغییر می‌دهد؛ بنابراین اگرچه دولت می‌گوید تنها یک صندلی در هیات‌مدیره خودروسازان دارد، با این حال قدرت همین یک صندلی به اندازه‌ای است که دولت می‌تواند به‌واسطه آن، تصمیمات نهایی را در صنعت خودرو کشور بگیرد. این در شرایطی است که طبعا این هیات‌مدیره خودروسازان هستند که باید با توجه اوضاع و احوال مجموعه‌های تحت مدیریت خود، تصمیمات نهایی را گرفته و برای رسیدن به اهداف موردنظر شده، برنامه‌ریزی کنند.بنابراین با وجود آنکه مدیرعامل سازمان گسترش از صنایع شدن حق دولت در خودروسازی می‌گوید و به فرض درست بودن این ادعا، در کل فرقی نه به حال خودروسازی کشور می‌کند و نه به حال دولت؛ زیرا تصمیمات مهم در صنعت خودرو به ظاهر خصوصی ایران را دولتی‌ها می‌گیرند.

برچسب ها

خودرو سازی
مطالب مرتبط بیشتر
خودروسازان در صف تولید ماسک ! کارخانه‌های خودروسازی هند هم تعطیل شد درخواست امداد دولت آلمان از خودروسازان امیدی که هنوز به صنعت خودرو نرسیده است صندلی لرزان مدیریت در خودروسازی ایران رونمایی از سومین محصول خودروسازی سمنان +تصاویر طراحی چند مدل جدید خودرو در سایپا امیدوارکننده است نقش خودروسازان در تبدیل کارگاهی خودرو هزینه گریزناپذیر گرانی «پالادیم» کار خودروسازان را سخت کرد آیین‌نامه‌های مورد نیاز FATF در دولت تصویب شده است کارخانه تولید خودرو سواری در منطقه آزاد انزلی احداث می شود شرکت‌های خودروساز را به بخش خصوصی واگذار می‌کنیم حمایت همه جانبه ایمیدرو از گروه صنعتی ایران خودرو با واگذاری مطلق خودروسازی‌ها به بخش خصوصی فساد در این حوزه ریشه‌کن خواهد شد خودروسازی "بهمن موتور" شرایط فروش نقدی وانت کارا تک کابین و دوکابین را اعلام کرد هشدار خودروسازان اروپایی نسبت به تبعات فاجعه بار برگزیت بدون توافق سایپا تحریم را به فرصت تبدیل کرده است قالپاق دزد ملبس به لباس سربازی در شیراز دستگیر شد تامین کالاهای اساسی شرکت های خودروسازی از طریق بندر چابهار با تولیدکننده متخلف به شدت برخورد می‌کنیم مرگ بنیان‌گذار سیتروئن جلوی پیش‌فروش بدون تاریخ خودرو گرفته شود طراحی پلت‌فرم راه نجات خودروسازان از مونتاژکاری روند داخلی سازی خودروها قابل قبول نیست تولید وانت در ارومیه سواری «فیات» در منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان قم تولید می‌شود خودروسازان افزایش سرسام‌آور قیمت خودرو را سبب شدند بیشتر بفروشید خسارت‌ تحریم آمریکا برای خودروسازان اروپایی رونق تولید خودروسازان نیازمند برنامه ملی است حضورم در مباحث خودرویی برای کمک به وزیر است آسیب شناسی صنعت خودرو در نشست های دانشجویی نیسان تخمین سود سالانه فروش محصولاتش را کاهش داد تخفیف ویژه سایپا به مشتریان جرایم دیر کرد اقساط زلزله زدگان بخشیده می شود ساماندهی خودروسازی در گرو ثبات مدیریت و برنامه‌ریزی است تعزیرات خودروساز بزرگ داخلی را نقره داغ کرد حضور گسترده گروه خودروسازی سایپا در نمایشگاه خودروی ساری دولت دست از سر خودروسازان بردارد سقوط آزاد تولید خودرو اصلاح صنعت خودروسازی نیازمند 2 سال زمان است استعفای مدیران تحقیق و توسعه هیوندای موتورز آریو دنده دستی چهارستاره کیفی گرفت مدیریت تکراری مانع از رشد صنعت خودرو شد نارضایتی جامعه از اوضاع تولید و عرضه خودرو سایپا نیاز به اصلاح ساختار دارد گل به خودی ترامپ در خودروسازی وجود تعدادی خودرو در انبار خودروسازها به منزله احتکار نیست شرکت خودروسازی دایملر آلمان ایران را ترک می‌کند نام نویسی خرید خودرو با نرخ قدیم از چهارشنبه آغاز می‌شود دولت برای قیمتگذاری جدید خودروها تعجیل کند زندان برای مدیر سابق فیات کرایسلر هشدار کارمانیا نسبت به سو استفاده شرکت های مشکوک از طرح امداد سراسری شرایط فروش نقدی تیبا 2 اعلام شد هشدارها جدی گرفته نشد محصولات جدید سایپا در شرایط تحریم نیز وارد بازار می شود شورای رقابت از قیمت‌گذاری خودرو کنار رفت سرمایه‌گذاری خودروسازان در ترکیه کسب بالاترین انطباق با الزمات قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان خودرو توسط سایپایدک افزایش تولید ملی، ارتقای کیفیت و کرامت نیروی انسانی تاکنون 23 هزار خودروی سایپا پیش فروش شده است سایپا تحویل تندر 90 به جای ساندرو را تکذیب کرد قیمت انواع دستگاه پخش خودرو + جدول چالش قیمت‌گذاری خودرو در سال جدید بیکاری سمنان با توسعه واحدهای خودروسازی کاهش می یابد آماده‌ایم سنگال را به قطب خودروسازی در غرب آفریقا تبدیل کنیم حمایت از کالای ایرانی یک هدف‌گیری عالمانه است دوگانه‌سوز؟! خودرو نما، جشنواره‌ای برای آشتی هنر و صنعت خودرو ارزان است،خودروسازان با زیان می‌فروشند سایپا به هدف تولید خود رسید سایپا هدف تولید امسال خود را محقق می کند بهمن خیال هاوال سواران را راحت کرد تولید نیسان در ایران از سر گرفته می‌شود سال نو، چهره نو سهام خودروسازی‌ها باید به بخش خصوصی واقعی تعلق بگیرد تولید محصول2008 ادامه دارد چرا خصوصی‌سازی؟ استاندارد سازی شرکت‌های خودروساز ؛ برنامه مهم پلیس آگاهی سرمایه‌گذاری در صنعت خودرو چقدر است؟ وزیر اقتصاد و دارایی از واحد تولید خودرو در سمنان بازدید کرد گزارش تصویری از افتتاحیه نمایشگاه خودرو گلستان اطلاعیه شروع به کار و ساعت حرکت سرویس های شرکت سایپا موجود زنده به فضا فرستادیم اما مشکل خودروسازی را حل نکردیم رونق بازار خودرو با حمایت مردم و افزایش کیفیت محصولات شبکه خدمات پس از فروش خودرو در کشور باید توسعه یابد خودروسازان مسیر جدیدی را انتخاب کرده اند انتقال خط تولید وانت پیکاپ "ریچ" به شرکت زامیاد شرکت خودروسازی قایق تفریحی می سازد خودرو ملی هنوز در کشور طراحی نشده است تجربه رانندگی با دومین محصول هایما برای بازار ایران تولید ون افزایش یافت احکام جدید در گروه خودروسازی سایپا افزایش سرعت ریل در مقابل کاهش سرعت خودرو تولید خودرو رکورد می‌زند تولید 9 خودرو سبک و 4 خودرو سنگین با درجه کیفی 4 ستاره در آبان‌ماه امسال 3 دلیل عمده خرابی باتری خودرو در زمستان 10 واقعیت جالب و عجیب پیرامون کمپانی مرسدس بنز که از آن بی اطلاعید اینفینیتی از مدل مفهومی Prototype 9 رونمایی کرد +تصاویر خودروهای گازسوز 9 سال بازرسی نشدند تحقق رویای شیرین پرواز با خودرو‌های پرنده همکاری فولکس واگن با یک شرکت روسی شرح آخرین وضعیت "وساپا" به روایت سازمان بورس الگوی کره یا ترکیه؟ ضرورت توجه به سهم بالای قطعه سازان کوچک دراشتغال مرکز تحقیقات سایپا موفق تر از سایر مراکز تحقیقاتی خودروسازان در سایپا کار محور خواهیم بود راه‌اندازی بزرگترین کارخانه خودروسازی بلاروس + عکس قرارداد تولید فولکس واگن در ایران ماه آینده نهایی می‌شود نظارت دقیق سازمان محیط زیست بر کیفیت خودرو و سوخت‌ آن‌ها همکاری سه‌جانبه بین ایران، چین و خودروسازان اروپایی جزئیات 85 استاندارد خودرویی اعلام شد+ فهرست کامل افزایش استانداردهای خودرو بدون توجه به وضعیت اقتصادی به شکست می‌انجامد رقابت تسلا و نیسان در فروش خودروهای برقی نشست شورای گفتگوی دولت با بخش خصوصی و الگوهای داخلی قیمت نصب گیربکس‌های نسل جدید بر روی محصولات پارس خودرو اعلام شد آرین موتور، رتبه اول رضایت مندی مشتریان را کسب کرد خودروسازان باید در تحقیق و توسعه سرمایه‌گذاری کنند خودروسازان اراده‌ای برای تولید خودروهای برقی ندارند استقبال زیاد از ساندرو استپ وی و تلاش سایپا در پاسخگویی مناسب به متقاضیان آیا خودروسازها به سرنوشت بانک‌ها دچار مى‌شوند؟ هندی ها دوکاتی را می خرند؟ رشد 19.2 درصدی فروش دانگ فنگ در ماه اوت ب ام و در فکر تولید انبوه خودروهای الکتریکی و رولزرویس الکتریکی کره جنوبی دومین خودروساز خارجی در بازار ایران با فناوری «جاذبه صفر» صندلی خودروهای نیسان آشنا شوید ویدئوی تبلیغاتی مرسدس-بنز از کوپه و کانورتیبل کلاس S 2018 فولکس واگن T-Roc در آمریکا عرضه نمی‌شود شرکت های خودروساز اروپایی در معامله با ایران ترسی از ترامپ ندارند راهکارهای افزایش طول عمر باتری خودرو جریمه پرمصرفی داخلی‌ها، چگونه باید پرداخت شود؟ خودروسازان باید تمام تولیدات خود را با استانداردهای اروپایی تطبیق دهند خودرو از نگاه شریعتمداری فراری تمایلی به تولید مدل ارزان قیمت "دینو" ندارد جلسه‌ای برای رفع ابهام‌ خودروسازان در شورای رقابت نداشتیم تغییر قیمت‌ یا تصمیم برای از رده خارج کردن پراید نیازمند تدبیری مدبرانه‌ است افزایش استانداردها موجب افزایش کیفیت خودروها است فولکس واگن هم خودرو فرسوده تعویض می‌کند! رنو در ساوه استارت زد مهندسان مرسدس-بنز از یک کلاس E یک غول آفرود ساختند+تصاویر نمایشگاه خودرو بندرعباس در 6000 مترمربع فضای نمایشگاهی برگزار می شود تویوتا 30 سالگی کرولا GT را جشن گرفت ولوو نام تجاری S50 را برای چه ثبت کرد؟ ایران، سکوی جهش پژو شد ضرر 6000 میلیارد تومانی 2 خودروساز در سال 91 چالش الزام استاندارد یورو5 در ایران تجربه جهانی داخلی‌سازی در مشارکت‌های خارجی کارخانه خودروسازی کرمانشاه با حضور جهانگیری افتتاح می شود فراز قیمت‌های کاذب را می‌شکند دانگ‌فنگ بیش از 250 هزار دستگاه خودرو فروخت در سواری‌سازان چه می‌گذرد وضعیت مناسب بازار خودرو برای خودروسازان خودروی 450 هزار دلاری خودروساز اماراتی را ببینید+تصاویر احتمال ورود فراری به سگمنت SUV ها کارنامه تجارت صنعت خودرو در سال 95 ب ام و سری 3 الکتریکی سپتامبر معرفی می‌شود اعلام رسمی ورود محصولات لینده موسسه کوثر، دیار خودرو را می فروشد طرح بازدید تابستانی رایگان محصولات بی وای دی آغاز شد هیوندای برنامه ای برای خرید شرکت های خودروسازی دیگر ندارد پورشه 911 توربو S Exclusive؛ خاص بودن به معنای واقعی کلمه هیوندای Kona الکتریکی در راه است وزیر صنعت دولت دوازدهم از تصمیمات لحظه‌ای خودداری کند خودروسازی ژاپن حیران از تعرفه‌های ترامپ! خودروهای کارکرده ولی بدرد بخور در بازار ایران - خرداد 96 پیش‌بینی آینده صنعت خودروی جهان در 2020 اثرپذیری صنعت خودرو از الزام به داخلی سازی ورود به زنجیره تولید جهانی خودرو تنها راهکار نجات صنعت خودرو است در سواری‌سازان چه می‌گذرد؟ هیوندای kona در پرتغال دیده شد شرکت فورد 10 درصد نیروی انسانی اش را اخراج می کند ولوو تولید خودرو در هند را امسال شروع می‌کند جنرال موتور فروش خودرو در هند را متوقف می‌کند پیشینه نیم قرن صنعت خودرو در ایران +اینفوگرافیک ب ام و X5 در چین تولید می‌شود اجرای 53 استاندارد اجباری برای تولید خودروهای داخلی 3 خودرو جدید تا پایان سال وارد بازار می شود هزینه کار با چری کمتر از پژو است بازگشت تولید خودرو به جاده رشد بسیاری از قراردادهای خودروسازی براساس رانت بسته می‌شوند فاصله بین اهداف و واقعیت‌های صنعت خودرو! رشد گروه خودرویی ادامه دارد بلاتکلیفی صنعت خودرویی در مونتاژکار یا خودروساز بودن ضرورت اصلاح ساختار صنعت خودرو رقابت بانک‌ها با خودروسازان بر سر نرخ سود بهره برداری از نخستین کارخانه خودروسازی سمنان هدفگذاری تولید 1.5میلیون خودرو در سال 96 ماشین‌بازی به سبک سینمای ایران از جعبه تا قوس جلوگیری از ورود قطعات خودرو ضامن اشتغال جوانان سرمایه‌گذاران خارجی جذب صنعت خودرو شوند استخوان‌بندی خودروسازی در 2050 خودرویی که در ایران سرنوشت تلخی داشت طرح ویژه امداد خودروی نوروز شرکت خودروسازی کارمانیا خودروساز واقعی خواهیم شد خودرو با برند ملی تولید شود رتبه نخست رشد تولید خودرو در جهان به ایران رسید تحقق صد در صدی برنامه تولید خودرو در سال 95 سایپا و سیتروئن توان پاسخگویی به نیاز بازارهای منطقه را دارند جلب رضایت مشتریان، مهم ترین وظیفه خودروسازان است ترسیم افق تولید 500 هزار خودرو در صنایع خودروسازی بم دلایل افزایش ارزش سهام سایپا در روزهای گذشته نکاتی برای انتخاب راحت‌تر خودرو سرشناس‌ترین میهمانان همایش بین‌المللی خودرو سایت‌های شهرستانی خودروسازان در لیست فروش خودروسازی تایوان هم به دنبال حضور در بازار ایران فنر تولید خودرو پرید چرا امسال صنایع خودروسازی، افزایش تولید داشته‌اند؟ واردات به شرط تولید، داخلی‌سازی و صادرات سهم 8 درصدی بخش خصوصی در تولید خودرو روایت تولید از رشد فروش خودرو طرح جایگزینی پراید و پژو 405 به تدریج اجرا می شود توسعه توانمندی های صنعت خودرو با مشارکت خارجی نقش خودروهای جدید در رفع بحران آلودگی ساخت سپرخودرو با استفاده از فناوری نانو عمر کوتاه قراردادهای خودرویی چرا خودروسازی مزیت نسبی در تولید و صادرات ندارد؟ فیات همچنان به دنبال شریک می‌گردد استقبال چشمگیر از غرفه سایپا در نمایشگاه بین المللی بغداد مفهوم لوگو خودروسازان جهان فروش سهام گروه خودروسازی گاک چشم‌انداز ناخوشایند برای آئودی ب ام و برای محصولاتش در بازار آمریکا و کانادا فراخوان رفع نقص داد رضایت مشتریان مهر تایید کیفیت خودرو بزرگترین چالش خودروسازی سایه اروپایی بر خطوط تولید چینی‌ها ایران بیستمین خودروساز جهان شد داخلی‌سازی خودرو به چه قیمتی؟! آمار تولید خودروسازان در 6 ماهه نخست امسال شارژر‌های بی‌سیم در خدمت زمان ممانعت خودروسازان داخلی از تولید خودروهای ارزان خارجی تصمیمی بر کاهش هزینه تولید خودرو آینده سفید خودروسازی در قاره سیاه جاده های آسیای میانه و آفریقا زیر چرخ خودروی ایرانی موقعیت خودرو در مذاکرات خارجی دلیل محرمانه بودن مذاکره با فیات ورود قطعه سازان ایرانی به زنجیره تامین محصولات پژو رشد فروش 170درصدی سایپا نسبت به مدت مشابه سال قبل قراردادهای فرعی سایپا – سیترون مشابه ایران خودرو - پژو است سبقت خودرو‌سازان در جاده کاهش ارزش سهام خودروسازان آمریکایی در کانادا به اعتصاب تهدید شدند بهترین خودروهای فرانسوی جهان کدامند؟ (+عکس) ساخت خودروهای جدید با 20 درصد داخلی سازی خاک فناوری‌های کهنه با قراردادهای نو زدوده می‌شود؟ پژو 301 سال‌ آینده عرضه می‌شود کیفیت پایین و قیمت بالا پیامد انحصاری بودن بازار خودرو در ایران برجام چه اثری روی عملکرد خودروسازان داشت؟ دور باطل خودروسازان تفاوت در مسیر مشارکت زمینه‌های همکاری ایران خودرو و سایپا الیوموتورز به دنبال عرضه خودروهای ارزان 3 چرخ در آمریکا چرا خودروهای آلمانی پرخرج و خودروهای ژاپنی کم‌هزینه‌اند؟ قیمت خودرو در مردادماه چقدر تغییر کرد؟ پنج انتقاد مردم از خودروسازان حمایت از صادرات قطعه با راه‌اندازی خط تولید ارزان تدوین 30 استاندارد جدید خودرویی نیروی مازاد در خودروسازی ایران چقدر است؟ فرصت اندک دولت در قطب سوم خودروسازی 10 ماشین سفارشی غول‌های بزرگ طراحی اولین کامیون تمام برقی دنیا رونمایی شد خودروسازی، صنعت و کشاورزی محور توافق در مسکو چند ضلعی مشارکت با خودروسازان خارجی چرا تجاری‌سازان منبع زیان انباشته‌اند؟ سامسونگ خودروساز می‌شود تفاهم نامه همکاری بانک مهر اقتصاد و شرکت سایپا امضاء شد BMW و 21 نکته‌ ای که درباره آن نمی‌ دانستید بهترین نوع استراتژی همکاری با خارجی‌ها سایپا پراید را 300 تا 570 هزار تومان گران کرد+ تصویر بخشنامه نارضایتی نعمت‌زاده از خودروسازان افتتاح خط تولید باطری‌های پیشرفته خودرویی 8 قرارداد ؛ ارمغان «برجام» در صنعت خودرو کاهش تولید دوگانه‌سوزها با شرکت‌های خودرویی خانوادگی آلمان آشنا شوید هجوم خطرناک تقاضا به سمت خودرو سازان خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا موجب کاهش فروش خودروسازان خواهد شد تولید خودرو فرانسوی با دستان ظریف ایرانی حضور محصولات سایپا در خیابان های بیروت مدیریت یکپارچه در برون سپاری تولید خودرو فناوری هوشمند برای جا نماندن کودکان در خودرو بنز E یا ولوو V90 ،کدام بهتر است؟ کیا 2018 GT را ببنید رویکرد مجلس دهم به صنعت خودرو ایجاد قطب سوم خودروسازی در دستور کار مناطق آزاد فقدان نسل جدید خودروهای مونتاژی ایران تحقق بهبود کیفیت خودروهای داخلی افزایش فروش شرکت خودروسازی اُپل تویوتا به دنبال خودروسازی در ترکیه است مردم دنیا عاشق این خودروها هستند برو بیای خودروسازان اروپایی با هواپیمای اختصاصی چالش نیروی انسانی مازاد در خودروسازی ایران افزایش قیمت خودرو باید متناسب با کیفیت باشد آغاز چالش‌های اقتصادی با تاکید بر خود کفایی 100درصدی چرخش چرخ خودرو به کام دولت می‌شود؟ ماموریت ناتمام خودرو در رشد اقتصادی رونمایی از خودروی خودران اوبر در خیابان‌های آمریکا کامیون های روباتیکی وارد جاده ها می شوند چرخ فیبر کربنی برای ابرخودروها ورود به دریاچه یخبندان به دلیل اعتماد به نویگیشن خودرو! بازار خودرو جان نگرفت عمل زیبایی خودروها؛ از مرسدس تا کیا افزایش همکاری شرکت‌های آلمانی با قطعه‌سازان ایرانی نرخ دوم بنزین 1500 تومان محاسبه شد رکود بازار خودرو توهم است؟ سرمایه گذار بعدی صنعت خودرو کدام شرکت است؟ تحلیل اکونومیست از جنجال تقلب خودروسازان مرحله‌گذار خودرو از مونتاژکاری؟ میزان سود مشارکت خرید خودرو تعیین شد چرا تب خودروهای اتومات داغ شد؟ قیمت اولیه خودرو چانگان 64 میلیون تعیین شد تمایل خودروسازان انگلیسی برای ورود به بازار ایران شرط جدید وزارت صنعت برای خودروسازان خارجی گام‌های خودرویی برای پیوستن به سازمان تجارت جهانی بیشتر خودروهای دیزلی تست های آلایندگی در شرایط واقعی را پاس نمی کنند اصلاح ساختار مالی سایپا نتیجه مدیریت اثر بخش است شرکت خودروسـازی کارمانیا دعوت به همکاری می کند رشد 7 برابری مونتاژ محصولات رنو در ایران پس از برجام فولکس به هر قربانی رسوایی تقلب 5 هزار دلار می پردازد تویوتا در تدارک از سرگیری تولید در مناطق زلزله زده است ادامه مذاکرات برای تاسیس شرکت مشترک با ایتالیا بسته ضدرکود دیگری در راه است؟ برنامه تامین مالی امسال یک خودروساز داخلی در بورس پژو مجوز رسمی سرمایه گذاری در ایران را گرفت برنامه امسال خودرو دستیابی به 84 درصد تولید سال 90 خودرو از کارخانه گران شد توقف خصوصی‌سازی در ایستگاه رفتارشناسی خودرو با کیفیت با قیمت مناسب تولید شود تکمیل پازل خودرویی با سرمایه‌گذاری خارجی سناریوهای خودروسازی 95 آیا تاپ گی یر بدون کلارکسون موفق می شود؟ آغاز مهندسی معکوس «خودرو سبز» در کشور دو ضرورت صنعت خودرو در سال جدید بازگشت لینکن با شگفتی تازه آغاز خواب بهاری بازار خودرو با اقتصاد مقاومتی صنعت خودرو اصلاح می‌شود راهکار تحقق اقتصاد مقاومتی در صنعت خودرو رونمایی از بزرگ‌ ترین ماشین چوبی ایران در گچساران فقط 100 دستگاه پاگانی هوآیرا کروکی ساخته خواهد شد امکان‌سنجی چهار فرمان خودرویی رئیس‌جمهوری روحانی، میهمان ویژه همایش خودرو ایران تغییر معادلات در خودروسازی ایران کیفیت مهم‌تر است یا قیمت؟ ژاپنی ها در خودروسازی ایران سرمایه گذاری می کنند صنعت خودرو نیازمند انقلاب ساختاری است کدام خودروسازان بهترین وبسایت ها را دارند؟ الزام ساخت داخلی 40 درصد برای شرکای خارجی؟ رقابت سرعت و سوخت در غول های خودرو انقلاب ساختاری در صنعت خودرو مخالفان قراردادهای خودرویی پساتحریم لزوم ارزیابى خودروهاى در حال تردد رونمایی از پرفروش ترین خودروهای سال 2015 کنسرسیوم ایرانی- اروپایی برای راه‌اندازی قطب سوم خودروسازی بزرگترین خودروساز جهان به داد ونزوئلا رسید صنعت ماشین آلات کشاورزی نیازمند نگاهی متفاوت از صنعت خودروست سرنوشت خودروسازان در پساتسهیلات جبران افت تولید با تسهیلات 25 میلیونی؟ خودرویی بی نیاز از «صافکاری» محل قرارگرفتن موتور خودرو چه اثری در رانندگی دارد؟ عزم دولت در حمایت از خودروسازی محل هزینه پول در خودروسازی لغو موقت «الزام داخلی‌سازی 40 درصدی» نیاز صنایع نباید در دوران پساتحریم از محل واردات تأمین شود اولین خودروی خورشیدی در افغانستان رونمایی شد خودروسازان منفور و محبوب قطعه‌سازان خودورسازان مجبور به خرید باشگاه ها می شوند؟ جدیدترین وضعیت تولید دوگانه‌سوزها در کشور تورم در قیمت خودرو تأثیرگذار است
Back to top