فونیکسریمکسبهتام

خودروهای بدون آینه در راه بازار

عصر خودرو-خودروهای بدون راننده یا خودروهایی که به جای آینه‌های مرسوم از نمایشگرهای ویدیویی استفاده می کنند، سالهاست از سوی طراحان برای بهبود زیبایی و ایمنی خودرو و بهره وری در مصرف سوخت پیشنهاد شده اند اما با بکارگیری در خودروهای جدید به زودی به واقعیت می پیوندند.

خودروهای بدون آینه در راه بازار
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۱۴ تير ۱۳۹۵ - ۱۰:۲۶:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر خودرو» به نقل از ایسنا، این پیشنهادات ماه گذشته در ژاپن به واقعیت نزدیک شد و این کشور یکی از نخستین بازارهایی شد که اجازه می دهد در خودروها به جای آینه از دوربینها استفاده شود. انتظار برای ساخت خودروهای بدون آینه تامین کنندگانی مانند ایچیکو اینداستریز و رابرت بوش را تشویق کرده به عرضه این فناوری روی بیاورند.

  پیش قدم شدن ژاپن در این حرکت ممکن است شرکتهای ژاپنی را در این زمینه پیش بیاندازد. شرکت ایچیکو که عمدتا تامین کننده چراغ و آینه خودرو بوده است، فرصتهای بزرگی را در خودروهای بدون آینه مشاهده کرده و در همین راستا نخستین محصولش را تولید کرده است.

  علی اردوبادی، مدیرعامل ایچیکو در مصاحبه‌ای در مقر این شرکت در توکیو به اتونیوز گفت: وظیفه ما بهبود دید راننده با چراغ و آینه بوده و اکنون شامل دوربینها هم می شود. وی در ادامه افزود: تغییر فناوری در این بخش به معنای فرصتهای درآمد بالاتر است.

  اما بکارگرفتن دوربینها در خودرو فقط به معنای درآمد بالاتر نیست. مونیتورهای مبتنی بر دوربین نسبت به آینه های سنتی این مزیت را دارند که به خودروسازان در مقابله با دو چالش بهبود ایمنی و بهبود اقتصاد سوخت کمک می کنند.

  دوربینها زاویه دید بیشتری را برای رانندگان فراهم می کنند و نقاط کوری که معمولا با آینه های سنتی دیده نمی شوند به راحتی قابل مشاهده می شوند. این دوربینها می توانند دید راننده در هوای تیره و بارانی را با اصلاحات دیجیتالی تصویر بهبود ببخشند.

  سیستم‌های مبتنی بر دوربین معمولا وزن کمتری نسبت به آینه ها داشته و از این رو به بهبود اقتصاد سوخت کمک می کنند. همچنین به بدنه خودرو نمای زیباتری می بخشند.

  نخستین محصول ایچیکو یک آینه عقب داخلی است که دو قابلیت دارد و هم می تواند به عنوان آینه معمولی مورد استفاده قرار بگیرد و هم با یک چرخش به نمایشگر دیجیتالی تبدیل می شود که تصاویر ویدیویی از عقب خودرو نمایش می دهد.

  این محصول که "مونیتور دید عقب هوشمند" نام دارد از 28 ژوئن برای یک مشتری وارد مرحله تولید شده و قرار است در خودرویی که در ماه اوت در بازار ژاپن روانه فروش می شود بکار گرفته شود.

  ایچیکو از این مشتری نام نبرده و تنها اعلام کرده یک خودروساز ژاپنی است که قصد دارد مونیتور ویدیو را در شمار محدودی از خودروهایش استفاده کند.

  رگولاتورهای ژاپن مقررات را تغییر داده‌اند تا امکان استفاده از خودروهای بدون آینه فراهم شود. اواخر سال گذشته که کارگروه "مجمع جهانی برای هماهنگ سازی مقررات خودروی" سازمان ملل استفاده از دوربین به جای آینه را تصویب کرد، مسیر حرکت به سوی خودروهای بدون آینه هموار شد.

  طبق اعلام ایچیکو، انتظار می رود ژاپن و اتحادیه اروپا از جمله مناطقی باشند که امسال با بازبینی مقررات داخلی، امکان استفاده از فناوری جدید را فراهم می کنند. آمریکا هم در سال 2018 این استاندارد را بکار می گیرد در حالیکه چین تا چند سال آینده به این کلوب ملحق خواهد شد.

  حجم بکارگیری این فناوری ممکن است در ابتدا اندک باشد اما پیش بینی می شود تا سال 2023 حدود 29 درصد یا حدود 2.3 میلیون خودرو در بازار ژاپن به مونیتورهای ویدیویی به عنوان آینه‌های داخلی مجهز باشند. همچنین پیش بینی می شود در حدود 900 هزار خودرو، دوربینها جایگزین آینه های بغل شوند.

  ایچیکو قصد دارد با همکاری شرکت فرانسوی والئو سیستمهای مونیتور خود را خارج از ژاپن در بازارهایی شامل آمریکا و اروپا معرفی کند. فناوری جدید به روی سایرین هم گشوده خواهد بود. به عنوان مثال شرکت بوش آلمان حتی آینه خودرو نمی سازد اما این فرصت را مشاهده کرده که می تواند از تخصص خود در محصولات الکترونیکی برای ورود به این بخش استفاده کند. در همین راستا قصد دارد در سه سال آینده مونیتورهای بدون آینه عرضه کند.

  شرکت کانتیننتال هم تامین کننده دیگری است که نمونه اولیه یک سیستم را نمایش داده است در حالیکه شرکت تسلا موتورز از رگولاتورهای آمریکایی درخواست کرده با استفاده از این فناوری موافقت کنند.

   

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط