فونیکسریمکسبهتام

حذف ۵۰ درصدی قرعه‌کشی خودرو

دو وعده‌ای که در صنعت خودرو محقق شد

عصر خودرو- بررسی شرایط امروز صنعت خودروی کشور پس از بازدید سرزده رییس جمهور در سال گذشته از یکی از خودروسازان بزرگ کشور و با وجود گذشت هفت ماه از سال ۱۴۰۱، حاکی از تحقق دو وعده خالی شدن پارکینگ‌های خودروسازان از خودروهای ناقص و همچنین حذف قرعه‌کشی برخی محصولات است.

دو وعده‌ای که در صنعت خودرو محقق شد
نسخه قابل چاپ
شنبه ۳۰ مهر ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از ایرنا، یازدهم اسفندماه سال گذشته بود که رییس‌جمهور پس از بازدید سرزده از گروه صنعتی ایران‌خودرو فرمانی هشت‌ماده‌ای صادر کرد. تامین قطعات موردنیاز و ترخیص و عرضه فوری خودروهای دپو شده در انبارهای شرکت‌های خودروساز به بازار و همچنین حذف تدریجی روند قرعه‌کشی با افزایش عرضه از جمله مفاد این فرامین بود.

  بررسی آمار عملکرد خودروسازان دولتی و خصوصی در نیمه نخست امسال حاکی است این موارد عملی شده است. به‌طوری که در زمینه تولید خودروی کامل شاهد رشد 288 درصدی تولید هستیم و آن‌طور که مدیران دو خودروساز بزرگ کشور آمار داده‌اند تعداد خودروهای ناقص کف پارکینگ‌هایشان به صفر رسیده است.

  همچنین خودروسازان خصوصی که سال گذشته در این مدت افزون بر 30 هزار دستگاه خودرو تولید کرده بودند، امسال با رشدی چشمگیر به رکورد بیش از 80 هزار دستگاهی رسیدند.

  به بیانی دقیق‌تر، آمارها حاکی است: کارخانجات خودروسازی از ابتدای امسال تا پایان شهریورماه موفق به تولید 516 هزار و 206 دستگاه انواع خودروی سواری، وانت، ون، مینی‌بوس، میدل‌باس و اتوبوس، کامیون، کامیونت و کشنده شدند. آماری که در مقایسه با مدت مشابه پارسال رشد 6 درصدی نشان می‌دهد.

  در این زمینه، مدیرکل صنایع خودروی وزارت صنعت، معدن و تجارت  اظهار داشت: امروز و با گذشت 6 ماه از سال 1401، در عمل جلوی تولید خودروی ناقص در کارخانجات خودروسازی گرفته شده و «عبور مستقیم» (تولید کامل خودرو و قرار دادن در اختیار بخش فروش) اتفاق افتاده است.

  «عبدالله توکلی لاهیجانی» گفت: همچنین شاهد پوست‌اندازی پلتفرمی خودروسازان بزرگ هستیم و اکنون بر پلتفرم‌های جدید تمرکز شده است.

  وی خاطرنشان کرد: آیین‌نامه‌های مرتب با برنامه‌های تحول صنعت خودرو نیز در گروه‌های مختلف نخبگانی و ارگان‌ها و دستگاه‌های مختلف در دست بررسی است تا علاوه بر افزایش تیراژ تولید، شاهد رشد عمق داخلی‌سازی، تولید محصولاتی با مصرف سوخت مناسب و همچنین حرکت به سمت فناوری‌های جدید در خودروها باشیم.

  این مقام مسوول وزارت صمت به تثبیت جریان تولید اشاره کرد و گفت: اکنون در بخش عرضه خودرو نیز شاهد رشد 30 درصدی در هم‌سنجی با پارسال هستیم.

  وی خاطرنشان کرد: تولید خودرو سواری در این مدت با رشد یک درصدی به 449 هزار و 564 دستگاه رسید. در این مدت 51 هزار و 340 دستگاه وانت تولید شد که نشان‌دهنده رشد 48 درصدی است. همچنین بیشترین رشد تولید در ون با 585 درصد به ثبت رسید. خودروسازان داخلی تا پایان شهریورماه یک هزار و 386 دستگاه ون تولید کردند.

  توکلی لاهیجانی ادامه داد: در نیمه نخست امسال تولید اتوبوس جان تازه‌ای گرفت و رشد 51 درصدی در این بخش حاصل شد، همچنین تولید کامیون، کامیونت و کشنده با رشد 182 درصدی همراه شد.

  رشد تولید خودروسازان خصوصی

  وی اظهار داشت: نکته قابل توجه رشد چشمگیر تولید توسط خودروسازان بخش خصوصی است، به‌طوری که با ثبت رشد 137 درصدی تعداد 80 هزار و 251 دستگاه خودرو تولید کردند. در حالی که سال گذشته در همین مدت این رقم فقط 33 هزار و 895 دستگاه بود.

  مدیرکل صنایع خودرویی وزارت صمت خاطرنشان کرد: سهم تولید بخش خصوصی در 6ماهه ابتدایی امسال از هفت به 15 درصد افزایش یافته است.

  حذف 50 درصدی قرعه‌کشی خودرو

  وی افزود: با خارج شدن همه خودروهای تولیدی گروه سایپا از فرآیند قرعه‌کشی، به دیگر وعده داده شده در این خصوص عمل شده است و با برگزاری جلسات منظم در گروه صنعتی ایران‌خودرو، با افزایش تولید و سایر راهکارها به دنبال تحقق کامل این هدف تا پایان سال هستیم.

  توکلی لاهیجانی تصریح کرد: به این ترتیب دو مساله مزمن که در سال‌های گذشته گریبانگیر صنعت خودرو شده بود، یعنی تولید خودروی ناقص و همچنین قرعه‌کشی خودرو به‌تدریج در حال برطرف شدن است.

  فرمان 8 ماده‌ای رییس‌جمهور در حوزه خودرو

  1- در حوزه تولید؛

  الف) تولید خودرو در سال 1401 نسبت به سال 1400 حداقل 50 درصد افزایش یابد.

  ب) سازوکارهای لازم به‌منظور تولید و عرضه حداقل یک «خودروی اقتصادی» با ساختار به روز، فراهم شود.

  پ) در سال 1401 حداقل تولید سه خودروی قدیمی متوقف و سه خودرو جدید با کیفیت مطلوب، تولید و عرضه شوند.

  2- تولید خودروهای جدید و پیشرفته، خودروهای برقی، متصل و خودران گسترش یابد و سرمایه‌گذاری و بسترسازی برای ورود دانش و فناوری موجود در صنایع دفاعی و فضایی و ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان برای ایجاد تحول در صنعت خودروسازی «در مقیاس اقتصادی»، فراهم شود.

  3- نسبت به تامین قطعات موردنیاز و ترخیص و عرضه فوری خودروهای دپو شده در انبارهای شرکت‌های خودروساز به بازار، تا نصاب استاندارد، حداکثر در مدت 2 ماه اقدام شود.

  4-  به‌منظور افزایش رقابت‌پذیری و رفع شائبه انحصار، متناسب‌سازی قیمت خودرو و جبران کمبود تولید به میزان موردنیاز بازار، موانع قانونی و اجرایی واردات خودرو در سال 1401، حداکثر ظرف مدت سه ماه رفع شود و با افزایش صادرات خودرو و قطعات، نسبت صادرات به واردات در صنعت خودرو افزایش یابد.

  5-  در خصوص نحوه عرضه خودرو به مردم به‌منظور ایجاد شفافیت و افزایش رضایت‌مندی مردم؛

  الف) ضمن حذف تدریجی روند قرعه‌کشی با افزایش عرضه، فرآیند فعلی عرضه خودرو (از طریق قرعه‌کشی) فوراً اصلاح و شفاف‌سازی لازم در آن انجام شود.

  ب) از ابتدای سال 1401 پس از تکمیل وجه، خودروهای پیش‌فروش شده باید بدون تأخیر بلاوجه، قابل تحویل به مشتری شود.

  پ) هرگونه واگذاری خودرو به شرکت‌ها و دستگاه‌های دولتی و غیردولتی به‌صورت رانتی و غیرشفاف و متفاوت با رویه معمول فروش خودرو به مردم ممنوع است.

  6 - به‌منظور نوسازی ناوگان حمل‌ونقل عمومی اعم از باری و مسافری، هرساله حداقل 20 هزار خودرو (کشنده، کامیون، کامیونت، اتوبوس و مینی‌بوس) فرسوده، از رده خارج شده و جایگزین کردن آنها با خودروهای با کیفیت برای صاحبان مشاغل مربوطه، تسهیل شود.

  7- به‌منظور افزایش کیفیت و ایمنی خودروهای تولید داخل؛

  الف) هرگونه استفاده از قطعات با کیفیت پایین در مونتاژ خودرو از ابتدای سال 1401 مطلقاً ممنوع است و دستگاه‌های مسوول موظف‌اند با عرضه قطعات یدکی تقلبی و قاچاق به‌ویژه قطعات پرمصرف و موثر بر ایمنی خودرو نیز مقابله کنند.

  ب) خودروهای عرضه شده به بازار از ابتدای سال 1401، باید حداقل با سه سال یا پیمایش 60 هزار کیلومتر، ضمانت شوند.

  8-  واگذاری مدیریت دولتی شرکت‌های خودروسازی ایران‌خودرو و سایپا حداکثر در مدت 6 ماه به بخش غیردولتی تعیین تکلیف شود.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • خودرو امروز ۶۵۴
    • خودرو امروز ۶۵۳
    • خودرو امروز ۶۵۲
    • خودرو امروز ۶۵۱
    • خودرو امروز ۶۵۰
    • خودرو امروز ۶۴۹
    • خودرو امروز ۶۴۸
    • خودرو امروز ۶۴۶
    • خودرو امروز ۶۴۵
    آخرین بروزرسانی ۴ روز پیش
    آرشیو