آرین موتور

سرنوشت نامعلوم بیمه رانندگان در بودجه ۱۴۰۰

عصر خودرو- بیمه رانندگان یکی از مشکلات این روز‌های راننده‌های تاکسی است که مسئولان مربوطه دلیل اصلی آن را کمبود اعتبار عنوان کرده‌اند.

سرنوشت نامعلوم بیمه رانندگان در بودجه ۱۴۰۰
نسخه قابل چاپ
شنبه ۰۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از باشگاه خبرنگاران، بیمه رانندگان، یکی از مشکلات این روز‌های رانندگان تاکسی‌های درون شهری و برون شهری است که انگار قرار نیست حل شود.

  وقتی به میان رانندگان تاکسی رفتیم تا از مشکلاتشان در روز‌های کرونایی با خبر شویم، خواسته همه آن‌ها این بود که مشکلات بیمه‌ آن‌ها حل شود یکی از رانندگان می‌گفت من 11 سال است که راننده تاکسی هستم، اما بیمه نداشتم و خودم را بیمه خویش فرما کرده‌ام و مجبور هستم هر ماه مبلغ زیادی را بابت حق بیمه پرداخت کنم. دیگری فریاد می‌زد به ما رانندگان تاکسی نه بسته معیشتی بدید نه چیز دیگر فقط مشکل بیمه ما را حل کنید.

  اما مشکل دقیقا کجاست؟ رانندگان و از جمله رانندگان تاکسی، جزء گروه‌هایی هستند که باید مانند قالیبافان، کارگران ساختمانی و... تحت پوشش بیمه حمایتی قرار گیرند، در اصطلاح سازمان تامین اجتماعی به این گروه بیمه شدگان خاص می‌گوید. دولت قبول کرد که به عنوان کارفرما بخشی از حق بیمه افرادی را که تحت عنوان بیمه شدگان خاص شناسایی شدند، از محل هدفمندسازی یارانه‌ها پرداخت کند و بخش دیگر توسط خود بیمه شده پرداخت شود.

  مدت‌ها بود که برخی از افراد با وجود اینکه دیگر راننده نبودند و شغل خود را تغییر داده بودند، تحت پوشش این بیمه حمایتی قرار گرفته بودند و از مزایای این بیمه استفاده می‌کردند، درحالی که بسیاری از افرادی که راننده هستند، از پوشش این بیمه محروم مانده‌اند.

  وقتی اعتراض‌ رانندگان بالا گرفت و خواستار رسیدگی به وضعیت بیمه خود شدند سازمان تامین اجتماعی، وزارت کشور و سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها دست به کار شدند تا برای بیمه رانندگان فکری کنند. قرار شد وزارت کشور لیست جدیدی از رانندگان درون شهری و برون شهری تهیه و به سازمان تامین اجتماعی ارائه دهد و به دنبال آن سازمان تامین اجتماعی بعد از پالایش نهایی لیست افرادی را که دیگر راننده نبودند و در سازمان تامین اجتماعی به عنوان راننده بیمه شده بودند، حذف و رانندگانی را که تحت پوشش بیمه حمایتی نبودند، به لیست اضافه کند و لیست نهایی را به سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها ارسال کند.

  به همین منظور محمد محمدی مدیرکل نام نویسی و حساب‌های انفرادی سازمان تامین اجتماعی، اوایل مهرماه در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: به شهرداری تهران اعلام کردیم که افرادی را که شاغل هستند، به ما اعلام کنند تا در لیست بیمه قرار گیرند و همچنین افرادی را که شاغل نیستند نیز اعلام کنند تا آن‌ها را به سمت بیمه اختیاری و خویش فرما سوق دهیم، اما هنوز این اتفاق نیفتاده است.

  وی با بیان اینکه طبق آخرین آمار 358 هزار نفر راننده درون شهری داریم که لیست‌شان در اختیار متولی‌شان قرار گرفته است، افزود: متأسفانه در این میان افرادی هستند که راننده نیستند، رانندگان درون شهری فقط به رانندگان حمل و نقل عمومی معطوف نمی‌شود و رانندگان حمل و نقل غیر عمومی نیز مانند وانت‌بار‌ها، اتوبوس‌ها و ... در این لیست قرار دارند.

  محمدی گفت: برخی از رانندگان به دلیل عدم پرداخت بیمه، بازنشستگی، از کار افتادگی، فوت و ... از شمول بیمه رانندگان خارج شدند و از دو ماه پیش به شهرداری اعلام کردیم که لیست جدید را به ما اعلام کند. فهرست جایگزین هنوز از سمت شهرداری به سازمان تامین اجتماعی ارسال نشده و ما این قول را به شهرداری داده‌ایم که هر راننده جدیدی را که اعلام کنند، با هماهنگی سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها در لیست بیمه رانندگان قرار می‌دهیم، همچنین افرادی را که راننده نیستند نیز از لیست بیمه حذف خواهیم کرد.

  مدیرکل نام نویسی و حساب‌های انفرادی سازمان تامین اجتماعی با اشاره به اینکه هنوز اعتبارهای بیمه رانندگان تامین نشده است، ادامه داد: طبق ماده 7 قانون بودجه باید دولت از محل هدفمندسازی یارانه‌ها 50 درصد حق بیمه این افراد را به سازمان تامین اجتماعی پرداخت کند، در حالی که این اتفاق نیفتاده و سازمان تامین اجتماعی از منابع داخلی و حق بیمه سایر بیمه شدگان فقط با پرداخت 13.5 درصد حق بیمه توسط خود راننده به سازمان تامین اجتماعی، تمامی تعهدات را برای این رانندگان اجرا می‌کند.

  وی با بیان اینکه طبق ماده 14 قانون هدفمندسازی یارانه‌ها صراحتا ذکر شده که دولت باید 10 درصد منابع حاصل از هدفمندسازی را در محل‌های دیگر و پوشش بیمه‌ای جابجا کند، اضافه کرد: اما این اتفاق نیفتاده و سازمان تامین اجتماعی هنوز نتوانسته منابع لازم برای بیمه رانندگان را دریافت کند و جزء دیون دولت به سازمان تامین اجتماعی محسوب می‌شود.

  این اقدام یعنی تهیه لیست جدید از رانندگان انجام شد و سعید مشهدی فراهانی معاون برنامه‌ریزی و توسعه شهرداری تهران  در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان، بیان کرد: مسئولیت پرداخت بیمه مربوط به دولت است، اما سازمان تاکسیرانی به جهت اینکه بتواند این قشر را مورد حمایت قرار دهد، با بررسی‌ها و برگزاری جلسه‌های مکرر توانست لیست 2 هزار نفری رانندگان در نوبت را به سازمان تامین اجتماعی اعلام کند.

  وی افزود: در حال حاضر لیست برای دریافت و پرداخت بیمه ارسال شده و سازمان تامین اجتماعی به دنبال مجوزهای پرداخت حق بیمه است که بر عهده سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها است و همکاران به بنده قول داده‌اند که خبر خوبی در این زمینه به ما بدهند.

  معاون برنامه‌ریزی و توسعه شهرداری تهران یادآور شد: حوزه تامین اعتبار از عهده ما خارج است و کار تاکسیرانی هماهنگی برای معرفی افراد به سازمان مربوطه بوده است و بنده جای همکاران نمی‌توانم قول بدهم یا روز خاصی را اعلام کنم.

  به دنبال آن محمد محمدی مدیرکل نام نویسی و حساب‌های انفرادی سازمان تامین اجتماعی در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: باید 170 میلیارد تومان اعتبار برای بیمه رانندگان اختصاص می‌دادند تا رانندگانی که تحت پوشش بیمه خاص نیستند، تحت پوشش بیمه قرار گیرند.

  مدیرکل نام نویسی و حساب‌های انفرادی سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه تا این لحظه در بودجه 1400 اعتباری برای بیمه رانندگان لحاظ نشده است، بیان کرد: سازمان تاکسیرانی لیست رانندگان تاکسی را که تحت پوشش بیمه خاص نیستند، به ما و سازمان تامین اجتماعی هم به سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها داده، اما اعتبار لازم تامین نشده است.

  بعد از پاسکاری‌ها و بگو‌مگو‌هایی که بین سازمان تاکسیرانی و تامین اجتماعی صورت گرفته بود، در نهایت توپ وارد زمین سازمان برنامه و بودجه و هدفمندسازی یارانه‌ها شد و نبود اعتبار لازم دلیل اصلی مشکلات بیمه‌ای رانندگان درون شهری و برون شهری اعلام شده است. اگر دولت برای سال 1400 بودجه مناسبی را برای بیمه این قشر اختصاص ندهد مشخص نیست که می‌توان پرونده بیمه رانندگان را بسته اعلام کرد یا خیر. هرچند برای پاسخ به این سوال باشگاه خبرنگاران جوان پیگیری‌های لازم را از سازمان برنامه و بودجه و سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها کرد، اما متأسفانه به پاسخ درستی نرسیدیم و مسئولان سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها پاسخی به سوال ما و بسیاری از رانندگان ندادند.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط