مدیران خودروکارمانیا

دلایل خودروسازان، نمایندگان را قانع نکرد

پرونده احتکار و گرانی خودرو همچنان روی میز مجلس

عصر خودرو- موضوع احتکار خودرو توسط شرکت‌های خودروسازی در مجلس مورد بررسی قرار گرفت ولی نمایندگان با شنیدن دلایل خودروسازان قانع نشدند.

پرونده احتکار و گرانی خودرو همچنان روی میز مجلس
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرخودرو» به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، خودروسازان قصد دارند خودرو را با قیمت دلار روز به مردم بفروشند.

  حدود یک هفته پیش بود که نادر قاضی‌پور   مدعی شد: خودروسازان خودروهایی را که در آذر ماه سال گذشته با دلار 3 هزار و 200 تومانی تولید کردند، پیش فروش نکرده و یا به صورت نقدی نفروخته‌اند.

  عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه سایپا حدود 60 هزار و ایران خودرو 30 هزار خودرو احتکار کرده‌اند، افزود: خودروهای داخلی به صورت میانگین 10 تا 30 میلیون و برخی از این خودروها هم 40 میلیون تومان افزایش قیمت داشتند که این موضوع گران فروشی، نارضایتی‌های اجتماعی در پی‌داشته است.

  وی همچنین از سازمان تعزیرات، بازرسی و سازمان حمایت از مصرف کننده خواسته بود که به موضوع احتکار خودرو ورود کنند تا خودروسازان نتوانند خودروهای خود را با قیمت دلار روز به مردم بفروشند.
  شرکت‌های گمنام به افزایش قیمت خودرو دامن زدند

  در ادامه زمانی که بحث احتکار خودرو بالا گرفت، سعید مؤتمنی رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو اظهار کرد: از 20 فروردین ماه که شرکت‌های بزرگ خودروسازی اقدام به توقف یا کاهش عرضه به بازار کردند، تفاوت قیمت کارخانه و بازار به اوج خود رسید.

  وی افزود: اکنون تفاوت قیمت کارخانه و بازار در خودروهای زیر 40 میلیون تومان به 6 میلیون می‌رسد و این رقم در خودروهای بالای 50 میلیون به 10 میلیون تومان رسیده و خودروهای بالای 100 میلیون تومان اختلاف 35 میلیونی را تجربه کرده‌اند.

  مؤتمنی تصریح کرد: سالهاست که پدیده اختلاف قیمت بازار و کارخانه و همچنین کاهش عرضه در بازار خودرو مطرح بوده است اما در فروردین امسال، این موضوع به اوج خود رسید.

  رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو با اشاره به انحصاری بودن صنعت خودروسازی در ایران، گفت: زمانی که دو خودروساز مطرح کشور، همه خودروهای با قیمت زیر 40 میلیون تومان را در بازار تأمین می‌کنند، باید انتظار داشت که با کاهش عرضه آنها و به دلیل نیاز بازار، قیمت‌ها افزایش یابد.

  مؤتمنی تأکید کرد: از چهارشنبه هفته گذشته که خودروسازان عرضه را در بازار بیشتر کردند، قیمت خودرو کمی کاهش یافت و اختلاف قیمت کارخانه و بازار خودروهای زیر 40 میلیون تومان به 3 میلیون تغییر پیدا کرد.

  وی در پاسخ به این سوال که آیا دلیل گران شدن خودروهای داخلی، افزایش نرخ ارز بوده است؟، تصریح کرد: خودروهایی که اکنون در انبارهای کارخانه‌های خودروسازی وجود دارد ساخت 5 ماه تا یک سال گذشته بوده است و در صورتی که قیمت خودرو بر اساس تغییر نرخ ارز افزایش می‌یافت این اتفاق می‌بایست تا چند ماه آینده رخ دهد.

  رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو اظهار کرد: باید در نظر داشت که خودرو یک کالای اساسی است و بازار نیاز مداوم به این کالا دارد در نتیجه زمانی که عرضه آن به بازار بسته می‌شود، قیمت‌ها ناخودآگاه افزایش خواهد داشت.

  مؤتمنی اضافه کرد: وقتی ورودی خودرو به بازار بسته می‌شود، افرادی که نیاز به خرید این کالا دارند باید خودروی خود را از کجا تهیه کنند؟

  وی در تشریح دلایل افزایش قیمت خودروی داخلی و دپوی آن در انبارهای خودروسازی، گفت: توزیع خودروی دو شرکت خودروسازی ایران‌خودرو و سایپا در اختیار 6 شرکت اصلی توزیع کننده بوده که در بازار به این شرکت‌ها واژه گمنام اطلاق می‌شود.

  رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو ادامه داد: برخی از این شرکت‌ها به دلیل افزایش نرخ سود خود، عرضه را به بازار تغییر داده و در نتیجه قیمت‌های بازار را دچار تلاطم کردند.

  مؤتمنی با تأکید بر مهم بودن کارکرد درست شبکه توزیع خودرو در کشور یادآور شد: در آشفته بازار کنونی، به مردم توصیه می‌کنم که خرید خودرو را از مراکزی که پروانه تخصصی دارند، انجام دهند.

  وی یادآور شد: افرادی که قصد دارند در پیش خرید خودرو شرکت کنند بهتر است این کار را از طریق دفاتر شرکت‌هایی که مورد تأیید وزارت صنعت، معدن و تجارت بوده، انجام دهند و یا در نمایندگی‌های رسمی ایران‌خودرو و سایپا ثبت‌نام کنند.
  دلایل خودروسازان، نمایندگان را قانع نکرد

  به دنبال افزایش ناآرامی در بازار خودرو روز گذشته جلسه‌ای با حضور خودروسازان، برخی از واردکنندگان خودرو، متولیان در حوزه صنعت، معدن و تجارت و همچنین ایدرو برای بررسی مسائل خودروسازی در کمیسیون صنایع و معادن مجلس تشکیل می‌شود.
  نادر قاضی پور،عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، در رابطه با جلسه این کمیسیون با نمایندگانی از قطعه‌سازان و خودروسازان داخلی جهت بررسی افزایش ناگهانی قیمت خودرو، اظهار کرد: در این جلسه، تنها به بررسی دلایل افزایش قیمت خودرو پرداخته شد.

  وی افزود: با افزایش غیرقابل قبول قیمت خودرو در داخل کشور، مجلس شورای اسلامی موظف شد تا به این موضوع ورود کرده و دلایل اصلی را مورد بررسی قرار دهد.

  عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: در ابتدای این نشست سوالی مبنی بر دلیل اصلی افزایش قیمت توسط قطعه‌سازان و خودروسازان توسط نمایندگان کمیسیون صنایع و معادن مطرح شد.

  وی با اشاره به قانع نشدن اعضا از توضیحات خودروسازان، افزود: برخی از این تولیدکنندگان خودرو، دلیل اصلی را افزایش قیمت جهانی فلزاتی نظیر آلومینیوم و مس بیان کردند.

  قاضی‌پور تصریح کرد: برخی دیگر نیز اعمال تحریم ها، لغو برجام و نوسانات ارزی را عامل اصلی ایجاد فشار روانی برای افزایش قیمت های بازار عنوان کردند و معتقدند دلالان، در این میان باعث افزایش بیشتر قیمت می شوند.

  وی تأکید کرد: تفاوت قیمت خودرو در کارخانه و بازار با فاصله بسیار زیادی در حال افزایش است که این امر توسط دلالان بازار سیاه صورت می‌گیرد.

  قاضی‌پور با تأکید بر بحث اصلی کمیسیون صنایع و معادن بر سر افزایش قیمت خودروها، تشریح کرد: باید خودرویی تولید کنیم که طبقات ضعیف جامعه از جمله کشاورزان و کارگران بتوانند آن را بخرند.

  عضو کمیسیون صنعت،معدن و تجارت یادآور شد: این خودروسازان با تولیدات روزانه خود تعداد بیشتری را برای انبار خود تولید کرده تا بتوانند در زمان افزایش قیمت خودروها از آنها برای فروش با سود بیشتر بهره ببرند.

  وی افزود: این امر به هیچ عنوان قابل قبول نیست و کمیسیون به طور جدی در حال پیگیری احتکارهای صورت گرفته توسط خودروسازان و وارد کنندگان خودرو است.
  افزایش قطعات و دلال بازی،دلیل اصلی افزایش قیمت خودرو

  حمیده زرآبادی،عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، از برگزاری جلسه مشترک این کمیسیون با قطعه سازان و وارد کنندگان خودرو خبر داد و گفت: این جلسه با حضور اعضای کمیسیون، نمایندگانی از خودرو سازان و وارد کنندگان و معاون وزیر صمت انجام شد.

  وی افزود: در این جلسه به بیان سرفصل های ایرادهای کمیسیون به افزایش یکباره‌  قیمت خودرو پرداخته شد تا در جلسات آینده، تولیدکننده به بیان مسائل پیش روی خود بپردازند.

  عضو کمیسیون با اشاره به صحبت‌های خودروسازان داخلی گفت: تولید کنندگان معتقدند افزایش قیمت قطعات خودرو را می‌توان ناشی از نوسانات نرخ ارز و دلالان بازار بیان کرد.

  زرآبادی در پایان با اشاره به حضور معاون وزیر صنعت معدن و تجارت در این جلسه، از برگزاری نشست بعدی در هفته آینده برای بررسی دلایل احتکار واردکنندگان خودرو خبر داد.

  برچسب ها
  کرمان موتورپورسعید
  مطالب مرتبط