نمایندگی‌های فروش خودرو خلوت شد

لزوم تغییر تاکتیک خودروسازان

عصر خودرو- ساکت و خالی؛ نه دیگر خبری از مشتریان صف کشیده است و نه دم به دم صدای زنگ تلفن ها، شنیده می‌شود؛ پس از 6 روز شلوغ و پر حاشیه و پر سر و صدا، حالا نمایندگی‌های خودروسازان دوباره میزبان میهمان نچسب‌شان یعنی «رکود» شده‌اند.

Tuesday 17 November 2015 - 00:22:00

لزوم تغییر تاکتیک خودروسازان

به گزارش پایگاه خبری «عصرخودرو» به نقل از دنیای اقتصاد، تا همین سه روز پیش که بانک مرکزی فرمان ایست به تسهیلات 25 میلیون تومانی نداده بود، نمایندگی‌های خودروسازان وقت سر خاراندن هم نداشتند و حتی روز جمعه نیز کرکره‌شان را پایین نیاوردند. استقبال مشتریان از تسهیلات 25 میلیونی به حدی بود که خودروسازان یادشان رفت این تسهیلات، حدی دارد و بالاخره باید یک جایی متوقف شود، کمااینکه اگر نبود اطلاعیه بانک مرکزی (مبنی بر توقف پرداخت تسهیلات) شاید جاده مخصوصی‌ها تولید سال بعدشان را هم پیش‌فروش می‌کردند. مثل خودروسازان در آن 6 روز طلایی، مثل کسانی بود که انگار مدت‌ها تنها مانده و کسی حتی برای احوالپرسی هم به در خانه شان نمی‌آمد، اما ناگهان فوج میهمان از راه رسید و غم دنیا را از دلشان درآورد. میهمان اگر عزیز باشد، بدون شک وقتی برود،جایش حسابی خالی است و میزبان، دلتنگش می‌شود، درست مثل حالای خودروسازان که دلتنگ مشتریان‌شان شده‌اند. آن 6 روز طلایی، صبح و ظهر و شب برای خودروسازان مانند یک رویا بود، رویایی شیرین که شاید هیچ‌گاه دیگر به این شیرینی تکرار نشود.

حالا اما این رویا به پایان رسیده و خودروسازان با رفتن میهمانان دوست داشتنی‌شان، دوباره تنها شده‌اند. نمایندگی‌هایی که تا همین شنبه گذشته از شدت شلوغی شاید وقت غذا خوردن هم نداشتند، حالا کلی وقت برای استراحت کردن و سر خاراندن دارند. در این اوضاع و احوال، حالا این پرسش پیش آمده که آیا خودروسازان باز هم می‌توانند میهمانی و ضیافتی به این بزرگی ترتیب بدهند؟ آیا سفره خودروسازان آنقدر جذاب و پرزرق و برق خواهد شد که باز هم خیل عظیمی از جمعیت را دور خود ببیند؟ اصلا آیا تکرار چنین ضیافت بزرگی امکان‌پذیر است؟ برای پاسخ به این پرسش ها، ابتدا باید نگاهی بیندازیم به آنچه بر خودروسازان طی شش روز طلایی گذشت، تا مشخص شود تکرار این تجربه شیرین و میهمانی بزرگ، نیازمند چه فاکتورها و عواملی است.

سه شوک مثبت تسهیلات به خودروسازی

پرداخت تسهیلات 25 میلیون تومانی خودرو که از دوشنبه هفته گذشته و در قالب طرح خروج از رکود دولت، به اجرا درآمد، بر خودروسازی کشور اثراتی مثبت به جا گذاشت و سبب شد غول‌های جاده مخصوص رویایی‌ترین روزهای خود طی سال جاری را تجربه کرده و از ضیافت بزرگ‌شان نهایت استفاده را ببرند. نمایندگی‌های خودروسازان که تا قبل از دوشنبه هفته گذشته، بازارشان بی‌رونق و در انتظار مشتری بود، در این 6 روز جبران مافات کرده و نزدیک به 120 هزار خودرو فروختند. این تعداد فروش در حالی بود که طی سال جاری رکود بازار خودرو شدت گرفت و خرید و فروش افت شدیدی را به خود دید. با این حال، تسهیلات 25 میلیونی به نوعی خودروسازان کشور را نجات داد و نه تنها فروش شان را رونق بخشید، بلکه آنها را از شر پارکینگ‌های مملو از محصولات دپو شده، رها کرد.

رشد فروش خودروسازان اما سبب شد نقدینگی آنها رشد قابل توجهی را تجربه کند. تا پیش از ارائه تسهیلات 25 میلیون تومانی، نقدینگی غول‌های جاده مخصوص به شدت افت کرده بود، تا جایی که آنها حتی در پرداخت حقوق پرسنل خود نیز به مشکل خورده بودند. از طرفی،صابون افت نقدینگی به تن قطعه سازان نیز خورد، چه آنکه خودروسازان نتوانستند مطالبات آنها را بپردازند و از همین رو تامین قطعات به مشکل خورد و این اتفاق، خود را در تیراژ خودروسازان نشان داد. در این شرایط، فروش 110 هزار خودرو تسهیلاتی، بیش از دو هزار میلیارد تومان نقدینگی به حساب خودروسازان خواهد فرستاد و این یعنی شوکی بزرگ و مثبت به سیستم مالی صنعت خودرو. در نتیجه افزایش فروش و رشد نقدینگی خودروسازان اما تولید نیز رونق گرفت و سومین شوک مثبت در اثر تسهیلات 25 میلیون تومانی،به غول‌های جاده مخصوص وارد شد. آن طور که خودروسازان می‌گویند، همزمان با آغاز فروش تسهیلاتی خودرو، تیراژ نیز افزایش یافته و این می‌تواند خبری خوش برای دولت باشد، زیرا امیدواری‌ها برای اثرگذاری مثبت خودروسازی در رشد اقتصادی کشور افزایش خواهد یافت.

روزهای سخت خودروسازی در راه است

اما خودروسازی کشور در حالی این روزها به واسطه سه شوک مثبتی که تجربه کرد، سر حال شده و چرخ هایش بهتر می‌چرخد که این وسط یک نگرانی بزرگ وجود دارد و آن بازگشت رکود سنگین به این صنعت است. به عبارت بهتر، خودروسازان توانستند به کمک دولت، عملیات اول (خالی کردن پارکینگ ها) را با موفقیت به پایان برسانند و حالا باید خود را آماده عملیات جدید (حفظ فروش و تداوم ورود نقدینگی و بالا نگه داشتن تولید) که به مراتب سخت تر است، کنند. به اعتقاد کارشناسان، آنچه سبب شد بخشی از مشتریان به بازار خودرو برگردند، تسهیلات 25 میلیون تومانی بود، چه آنکه اگر دولت چنین شرایطی را در نظر نمی‌گرفت، بسیاری از 110 هزار نفری که برای خرید خودرو ثبت‌نام کردند، امکان چنین کاری را نداشتند. به عبارت بهتر، این «تسهیلات» بود که مشتریان را با خودروسازان آشتی داد، وگرنه امیدی به خالی شدن پارکینگ‌ها نبود.

با این حساب، حالا که این محرک از بین رفته، عملا خیلی‌ها دیگر نمی‌توانند نسبت به خرید خودرو اقدام کنند و از همین رو بسیاری از کارشناسان بیم بحرانی شدن دوباره اوضاع فروش و نقدینگی و تولید خودروسازان را دارند. به گفته کارشناسان، ارائه تسهیلات 25 میلیون تومانی نشان داد یکی از اصلی ترین مشکلات مشتریان بازار خودرو،کمبود نقدینگی است، که این کمبود به واسطه تسهیلات اخیر برطرف شد، اما حالا که تسهیلات موردنظر تمام شده، دست خیلی‌ها باز هم از بازار خودرو کوتاه خواهد ماند. بدون شک خودروسازان که پس از ماه‌ها رکود توانستند طعم فروش را بچشند، دلشان نمی‌خواهد دوباره سنگینی رکود را حس کنند و از همین رو بهتر است چاره‌ای برای دوران پساتسهیلات بیندیشند. هرچند خالی شدن یکباره نمایندگی‌های خودروسازان از دو سه روز گذشته طبیعی است (به دلیل تمام شدن تسهیلات 25 میلیون تومانی)، اما اگر قرار باشد خودروسازان رفتار پیش از تسهیلات خود را ادامه دهند، به احتمال فراوان دوباره در گرداب رکود خواهند افتاد و فروش و نقدینگی و تولیدشان باز هم افتی شدید را به خود خواهد دید.

تداوم فروش اعتباری

به باور کارشناسان، خودروسازها اگر به دنبال تداوم جریان نقدینگی و تولید خود هستند، بهتر است در درجه اول فکری به حال فروش خود کنند،چه آنکه وقتی خرید و فروش رونق داشته باشد، نقدینگی هم هست و تولید نیز به روال طبیعی خود ادامه خواهد داد. اما چگونه می‌توان به فروش رونق بخشید؟ به اعتقاد کارشناسان، فروش خوب خودروسازان مستلزم چند اتفاق است، که در شرایط فعلی، ارائه مشوق‌ها و محرک‌های خرید، مهم‌ترین آنها به شمار می‌رود.

کارشناسان بر این باورند که هرچند قیمت بالا و کیفیت پایین و ضعف در خدمات پس از فروش، از جمله دلایل اصلی افت فروش خودروسازان به شمار می‌روند، اما استقبال مشتریان از تسهیلات 25 میلیونی نشان داد مشکل اصلی در بازار خودرو، کمبود نقدینگی است. به عبارت بهتر اگر مشتریان بازار خودرو را به چند دسته تقسیم کنیم، یکی از این دسته‌ها تنها با مشکل نقدینگی روبه‌رو است و چندان کاری به کیفیت و قیمت خودروها ندارد. این «دسته» در واقع اگر نقدینگی لازم را در اختیار داشته باشد، اقدام به خرید خودرو خواهد کرد بنابراین خودروسازان بهتر است بخشی از تمرکز خود را روی این بخش از مشتریان بگذارند. به گفته کارشناسان، جذاب کردن روش‌های فروش و در نظر گرفتن فروش اعتباری، بهترین راهکارها برای حفظ بخش قابل توجهی از مشتریان بازار خودرو است.

به‌عنوان مثال، خودروسازان در بخش «جذاب کردن شرایط فروش» می‌توانند تا حد امکان تخفیف برای مشتریان در نظر گرفته یا خدمات رایگان به آنها ارائه کنند. کارشناسان البته تاکید می‌کنند که راهکار برتر و اولی تر برای حفظ مشتریان (مشتریانی که مشکل شان برای خرید خودرو، نقدینگی است)، در نظر گرفتن فروش اعتباری است، به نحوی که مشتریان احساس کنند تسهیلاتی دوباره برای آنها لحاظ شده و می‌توانند با آورده‌ای نه چندان زیاد، صاحب خودرو شوند. این کار می‌تواند در قالب فعال تر کردن شرکت‌های لیزینگ وابسته به خودروسازان صورت بگیرد و اینکه خودروسازها خودفروش اقساطی را برای مشتریان لحاظ کرده و مثلا امکان خرید خودرو با ودیعه چهل پنجاه درصدی را فراهم بیاورند. اگر این اتفاق رخ بدهد،خودروسازان در اصل ضعف نقدینگی بخش بزرگی از مشتریان بازار خودرو را که همان کمبود نقدینگی است،پوشش خواهند داد و در نتیجه خیلی‌ها می‌توانند با حداقل هفت هشت میلیون تومان نیز صاحب خودرو شوند.

افزایش کیفیت و توسعه محصول

استقبال مشتریان از تسهیلات 25 میلیون تومانی اما در حالی بود که هنوز هم بخش قابل توجهی از مشتریان نسبت به کیفیت و خدمات پس از فروش خودروهای داخلی گله مند بوده و از همین رو میلی به خرید محصولات فعلی ندارند. به نظر می‌رسد این دسته از مشتریان، حتی با وجود داشتن توانایی مالی لازم، قصد خرید خودروهای داخلی را ندارند و حرف شان این است که تا کیفیت و خدمات آنها به حد قابل قبولی نرسد، قدم به بازار نخواهند گذاشت. با این حساب، خودروسازان اگر می‌خواهند این بخش از مشتریان را نیز با خود آشتی دهند، راهی جز افزایش کیفیت (چه در تولید محصول و چه در ارائه خدمات پس از فروش) ندارند. به اعتقاد کارشناسان،افزایش کیفیت می‌تواند از دو طریق خود را نشان دهد؛ اول، بالا بردن سطح کیفی خودروهای فعلی (که البته با توجه به قدیمی بودن بیشتر آنها، کار سخت و پر هزینه‌ای است) و دومی، توسعه محصول. کارشناسان بر این باورند که بهتر است خودروسازان تمرکز اصلی خود را روی مورد دوم بگذارند، زیرا خودروهای جدید به دلیل تکنولوژی بهتر و به روزتر و همچنین ظاهری زیباتر، معمولا مورد استقبال مشتریان قرار می‌گیرند. به عبارت بهتر، سرمایه‌گذاری روی توسعه محصول، می‌تواند خودروسازان را بابت فروش بیمه کند، چه آنکه مشتریان ایرانی نشان داده‌اند دیگر چندان میلی به خودروهای قدیمی نداشته و در عوض از محصولات جدید استقبال می‌کنند. از طرفی، این محصولات اگر دارای بیس و پلت فرم مناسبی باشند، تا سال‌های سال، خودروسازان را پشتیبانی خواهند کرد، چه آنکه می‌توان طبق الگوی جهانی، هر یکی دو سال یکبار، دستی به سر و روی آنها کشید و با تغییر ظاهر و افزایش کارآیی و ایمنی، فروش شان را تداوم بخشید.

ایجاد تعادل قیمتی در سبد محصولات

اما دیگر موضوعی که کارشناسان از آن به‌عنوان راهکاری برای حفظ فروش خودروسازان نام می‌برند، کاهش قیمت است. اگرچه خودروسازان همواره نسبت به کاهش قیمت محصولات خود موضعی منفی دارند و به اصطلاح زیر بار آن نمی‌روند، اما اگر می‌خواهند بخشی دیگر از مشتریان بازار خودرو را با خود همراه کنند، راهی جز ایجاد تغییرات قیمتی در سبد محصولات خود ندارند. به اعتقاد کارشناسان، خودروسازها می‌توانند قیمت سبد محصولات خود را به نوعی بالانس کنند، به این معنی که از قیمت خودروهای پر سود کاسته و به قیمت محصولات کم‌سود بیفزایند. به عبارت بهتر، مثلا اگر فلان خودرو دارای 5 میلیون تومان سود است، یکی دو میلیون از قیمت آن کم شود و خودرویی دیگر که سود کمی داشته یا زیان ده است، با افزایش قیمت مواجه شود. این افزایش قیمت البته باید بسیار محدود و تا حد امکان قابل لمس نباشد، زیرا در غیر این صورت، به بازار آن خودرو لطمه زده و مشتریان را نیز متضرر خواهد کرد.

 

برای آگاهی از تازه های جهان خودرو، جدیدترین قیمت ها و بازار خودرو ایران اینستاگرام خودرو امروز را دنبال کنید و جهت دریافت آخرین اخبار از طریق تلگرام به کانال اختصاصی عصر خودرو (https://telegram.me/asrekhodro ) بپیوندید. برای دریافت آخرین نسخه از نرم افزار تلگرام اینجا را کلیک کنید.

برچسب ها

پرونده وام خودرو
مطالب مرتبط بیشتر
تاخیر در تحویل خودروهای قسطی وام 25 میلیونی خودرو مغایرتی با مسائل محیط زیستی ندارد 60 صنعت وابسته به خودرو رونق گرفت اختصاص وام به خودرو تبعیض نبود تداوم حکمرانی رکود بر بازار خودرو بانک مرکزی چقدر از وام‌های خودرو را پرداخت کرد؟ طرح جدید فروش اقساطی وضعیت صنعت خودرو رابهبود بخشید ایران خودرو: 40هزار خودرو تحویل مشتریان شد بررسی دیدگاه مردم درباره وام خودرو خودروسازان چند میلیارد تومان اعتبار از بانک مرکزی گرفته اند؟ وام 15 میلیونی فقط بازار پراید را گرم می‌کند اجرای طولانی طرح تسهیلات دولتی روند تزریق نقدینگی را کند کرده است دریافت ضمانت از خریدار برای شرکت خودروسازی بلامانع است ماجرای دادن چک پیش از تحویل خودرو اثر تورمی تسهیلات 25 میلیونی خودرو رابطه وام خودرو و حذف یارانه‌ها تحویل خودروهای ثبت‌نامی از امروز آغاز می‌شود سایپا از آغاز فرایند تحویل خودروهای تسهیلات 25میلیونی خبر داد پیام متقاضیان وام خودرو به یارانه‌ها رد شایعه قطع یارانه خریداران خودروهای وام‌دار واگذاری خودرو در طرح 25 میلیون تومانی تسهیلات وارد مرحله اجرایی شد واریز اولین بخش از تسهیلات به حساب خودروسازان بانک مرکزی معادل ریالی اسناد خودروسازان را می‌پردازد خبری از تحویل خودروهای اقساطی نیست مشکلی در تحویل خودروهای تسهیلاتی وجود ندارد تحویل خودروهای وام 25 میلیون تومانی آغاز شد خودروهای قسطی در دست‌انداز هدف وام 25 میلیونی یک کار خیر بود ثبت‌نام جدید خودرو پس از تحویل تعهدات وام خودرو، مسکنی برای مردم و خودروسازان تامین مالی وام 25 میلیونی خودرو آغاز شد استقبال مردم از وام 25 میلیونی خودرو به دلیل نداشتن پس‌انداز بود خودروهای طرح تسهیلات 25میلیونی طبق زمان اعلام شده تحویل می شود تخصیص وام 25 میلیون تومانی باعث ایجاد تحرک در صنعت خودرو شد بر اجرای تعهدات خودروسازان نظارت داریم واکنش بانک مرکزی به شرط خودروسازان برای تحویل خودرو مشکلی در تحویل خودروهای تسهیلاتی وجود ندارد شرط تحویل خودروهای فروش رفته با وام 25 میلیونی ممنوعیت تحویل خودروهای اقساطی تکذیب شد چک خودروسازان پشت‌نویسی نداشت وصول چک خودروسازان در 5 بانک آغاز شد فروش 110 هزار خودرو در 6 روز و واکنش‌های رسانه‌ای نگران آلودگی خودروهای جدید نیستیم همه خودروها 30 روزه تحویل داده می‌شود واکنش دو عضو شورا به وام خودرو دلایل غیبت کرمان‌موتور در طرح تسهیلات 25 میلیونی خودرو بانک مرکزی چک‌های خودروسازان را وصول نکرد تنها 654 خودرو چینی با وام 25 میلیونی فروش رفت بهترین گزینه برای خروج از رکود اعطای وام بود جلوگیری از تحویل خودروهای «تک ایربگ» با وام 25 میلیونی نگاه «خانه ملت» به وام 25 میلیونی خودرو جاماندگان از وام 25 میلیونی چه کنند؟ 129 هزار خودرو در طرح ضد رکود دولت بفروش رسید بانک‌های عامل خرید دین خودرو مشخص شدند پیشنهاد خودروسازان به دولت برای فروش 100 هزار خودرو دیگر با وام 25 میلیونی بی‌تاثیری وام خودرو بر رکود و تورم اعتبار 9500 میلیارد تومانی بانک مرکزی برای سه وام کالا، خودرو و تولید ریزش تعدادی از ثبت نام کنندگان وام خودرو در اعتبارسنجی سایپا خودروهای ثبت نام شده را در موعد مقرر تحویل خواهد داد کار بانک‌ها به گردن خودروسازان افتاد بررسی مزایا و معایب پرداخت تسهیلات برای خرید خودرو و لوازم خانگی ایرانی امکان تغییر نام و یا واگذاری امتیاز طرح 25 میلیون تومانی وجود ندارد دفاع سخنگوی دولت از وام 25 میلیونی توقف وام 25 میلیونی اشتباه بود صنعت خودرو؛ از مُسکن تسهیلات تا ضرورت جراحی بزرگ پیام وام 25 میلیونی خودرو به اقتصاد ایران صف متقاضیان تسهیلات خودرو تعیین خط اعتباری ویژه برای خودروسازان وام 25 میلیونی خودرو مالیات ندارد؛ مالیات دریافتی مردم را بررسی می‌کنیم حضور سیف و طیب‌نیا در کمیسیون صنایع برای بررسی وام 25 میلیونی خودرو بازنگری قرارداد فروش اقساطی خودرو توسط سازمان مالیاتی وام 25 میلیونی خودرو مُسکن کوتاه مدت است خودروسازان چند میلیارد تومان از مردم و بانک‌ها گرفتند؟ وام خودرو تصمیم همان مجموعه‌ای است که تورم 40درصد را به 15درصد رساند تداوم حمایت از صنعت خودرو مشروط به تعیین قیمت مناسب و ارتقای کیفیت شود کمک دولت به خودرو اندک بود وضعیت خودروسازان پس از وام 25 میلیونی مجلس نعمت‌زاده و سیف را فراخواست پایان خوش‌و‌ناخوش تسهیلات 25 میلیونی «بازار سیاه» در کمین خودروهای تسهیلاتی تکلیف 10 هزار خریدار خودرو اضافه بر سازمان بازار خودروهای دسته دوم گرم شد پایان طرح تسهیلات 25میلیونی با 65هزار ثبت نام ایران خودرویی خسروتاج مالیات از اقساط وام خودرو را قانونی اعلام کرد پایان طرح فروش خودرو با وام 25 میلیون تومانی متقاضیان وام 25 میلیونی خودرو مراقب کلاهبرداران باشند چرایی دریافت مالیات از وام‌گیرندگان خودرو توافق دور خورد، وام خودرو متوقف شد فروش بیش از 110 هزار خودرو با وام 25 میلیونی تورم زاست 120 هزار خودرو اقساطی ثبت‌نام شد فروش چینی‌ها ادامه دارد طرح فروش خودرو با وام 25 میلیونی سایپا پایان یافت فروش اقساطی سایپا ادامه دارد فروش اقساطی خودرو رسما پایان یافت بانک مرکزی زیر بار نرفت و خودروسازان کوتاه آمدند پایان طرح تسهیلات 25میلیونی خرید خودرو بخشنامه توقف وام 25 میلیونی را دریافت نکردیم ثبت‌نام خودرو از مرز 130 هزار دستگاه عبور کرد شرط توقف فروش اقساطی خودرو تاثیر مثبت اما متفاوت وام خودرو بر سهام خودرویی‌ها نشست وزارت صنعت و بانک مرکزی برای اجرای مرحله دوم فروش اقساطی خودرو وام 25میلیونی خودرو متوقف شد 15هزار خریدار خودرو بلاتکلیف شدند دستور ناگهانی توقف فروش خودرو باوام 25 میلیونی تصمیم وزارت صنعت برای فروش خودرو تا اردیبهشت 95 وزارت صمت سقف 110 هزار دستگاه خودرو را رعایت کند خریداران علاوه بر 20 درصد مبلغ خودرو چه هزینه ای باید بپردازند؟ محرک وام 25 میلیونی و تکانه های بازار خودرو ظرفیت فروش تندر، 206 و پارس‌سال ایران خودرو به اتمام رسید جلسه ویژه خودرویی در وزارت صنعت گزینه‌‌های خرید خودرو با وام 25 میلیونی محدود شد انبار خودروسازان خالی شد مقصد وام خودرو کجاست؟ ارزیابی نمایندگان از شگرد جدید خودروفروشی تهرانی‌ها یکه‎تاز دریافت وام خودرو پرفروش ترین خودروها در طرح وام 25 میلیونی اعلام شد آمار ثبت‌نام فروش خودرو به 110 هزار رسید شرایط اخذ تسهیلات خرید خودرو برای مردم دشوار است ثبت نام بیش از 52 هزار دستگاه خودرو توسط سایپا تا ظهر جمعه ثبت نام برای خرید اقساطی خودرو از 100 هزار دستگاه گذشت ارائه وام خودرو و تمهیداتی که مسوولان باید بیاندیشند فروش بیش از 30 هزار دستگاه از محصولات ایران خودرو 91هزار خودرو فروش رفت طرح وام 25 میلیونی خودرو امروز متوقف می‌شود؟ خودروسازها مالیات سود فروش را پرداخت می کنند 86 هزار خودرو فروخته شد مردم وام خریدند نه خودرو "ایران خودرو" هم جمعه باز است در طرح واگذاری اقساطی محصولات ایران‌خودرو ظرفیت فروش برخی خودروها افزایش یافت 63هزار خودرو سه روزه فروش رفت نمایندگی های سایپا جمعه هم ثبت نام می کنند چرا زمان بازپرداخت وام خودرو 4 سال شد؟ مردم همچنان متقاضی وام 25 میلیون تومانی خودرو نمایندگی های سایپا با توجه به استقبال از طرح خرید خودرو جمعه این هفته پذیرای مشتریان هستند ال 90 و پراید 131؛ پرفروش ترین ها در طرح خرید خودرو سهمیه بانک تجارت از پرداخت وام خودرو 25 هزار دستگاه کارگران نمی‌توانند در صف متقاضیان وام خودرو باشند خودروسازان دو روزه 47 هزار خودرو فروختند تاثیر اعطای وام خودرو مقطعی است تحویل خودرو در طرح وام 25 میلیونی گروه سایپا آغاز شد وام 25 میلیونی خودرو تنها مسکن است پیکاپ‌های تولیدی ایران خودرو دیزل مشمول وام 25 میلیونی می‌شوند سود تسهیلات خرید خودرو و لوازم‌خانگی بیش از میزان اعلامی نباشد بازار خودرو دوباره بیدار شد ادعای جدید خودروسازان فروش 1 خودرو در هر 2 ثانیه وام 25 میلیونی خودرو هم مالیات خورد نگرانی از رونق فروش خودرو! «نه» مشتریان به کمپین خودرو پراید،پیرزن 80 ساله است،بزک می کنند می گویند 30ساله است بیش از یک چهارم خودروهای وام 25 میلیونی فروش رفت اطلاعیه وزارت صنعت درباره تعداد ثبت‌نام‌کنندگان وام خرید خودرو 37 هزار خودرو 30 ساعته فروش رفت مردم از وام خودرو پا پس کشیدند؟ 4 محصول شرکت بهمن موتور در طرح تسهیلات 25 میلیون تومانی قرار گرفت جزئیات دریافت و بازپرداخت وام خرید خودرو و کالا کمپین تحریم خرید خودرو شکست خورد؟ جدول اقساط وام خودرو 25 میلیونی با نرخ سود بیش از 16 درصد سایپا تا ظهر سه شنبه بیش از 14 هزار خودرو فروخت ابهام در پرداخت وام 25 میلیونی خرید خودرو خودروسازان از فرصت فراهم شده برای اعتمادسازی استفاده کنند آغاز پرداخت وام دولتی به خریداران محصولات ام وی ام بدون محدودیت 25 میلیونی سود وام خودرو با اقساط چکی کمی بیشتر از 16 درصد است کمپین شکست خوردو دولت بُرد فروش 11هزار دستگاه از محصولات ایران خودرو در روز نخست خودروسازان زیر بار سفته نرفتند خودروسازان ریسک بزرگی کردند تکریم مشتریان گروه خودروسازی سایپا در طرح تسهیلات 25 میلیون تومانی طرح جدید وام خودرو سقف ندارد زمان تحویل خودروها؛ حداقل یک هفته، حداکثر 30روز وام خرید خودرو 30 میلیون تومانی می شود؟! تعداد خودروهای فروش رفته در نخستین روز ارائه وام 25 میلیونی دوشنبه داغ؛ دیروز در نمایندگی‌های خودروسازان چه گذشت؟ فروش 12 هزار خودرو در روز نخست طرح فروش 25 میلیونی خودرو چیزهایی که از وام 25 میلیونی خودرو نمی‌دانید مدیر عامل بانک ملی: مردم برای دریافت وام عجله نداشته باشند کدام بانک ها عامل پرداخت وام خودرو هستند؟ پای بهره مرکب هم به وام 25 میلیونی خودرو باز شد طرح 25 میلیونی عاملی برای ازدحام در نمایندگی های گروه سایپا بانک مرکزی؛ سفته به جای چک برای دریافت وام تصاویر استقبال مردم از فروش خودرو با وام 25 میلیونی متقاضیان وام خودرو دسته‌چک 10برگی آماده کنند + جدول کامل اقساط بانک مرکزی بخشنامه‌ای مبنی بر4 ساله بودن تسهیلات به خودروسازان ابلاغ نکرده است اطلاعیه ویژه ایران‌خودرو در خصوص چک‌های وام 25 میلیونی بازپرداخت 7 ساله وام 25 میلیونی مشروط شد جدیدترین آمار فروش خودرو با وام 25 میلیونی وام 16 میلیونی پراید و پیش‌پرداخت 6 میلیونی 405 آغاز پرداخت تسهیلات 25 میلیون تومانی خرید خودرو از امروز استقبال گسترده از خودرو با وام 25 میلیونی شرایط خرید خودروهای سایپا با وام 25 میلیونی به نمایندگی‌ها ابلاغ شد وانت های مشمول دریافت وام 25 میلیون تومانی را بشناسید معابر پایتخت پاسخگوی خودروهای نوشماره نیست مدارک لازم جهت دریافت وام 25 میلیونی خودرو چیست؟ ارائه روش های منعطف فروش اقساطی از سوی ایران خودرو ثبت‌نام خرید خودرو با وام 25 میلیون تومانی آغاز شد تمامی خودروهای تولیدی ایران خودرو در فهرست تسهیلات 25 میلیون تومانی مراجعات گسترده مردم به نمایندگی خودروسازان اسامی و شرایط خرید تراکتور‌‌ با وام 25 میلیونی چند هزار نفر وام خودرو می‌گیرند؟ جزئیات بازپرداخت وام 25 میلیونی خودور در دوره 4 تا 7 ساله +جدول از کدام نمایندگی های ایران خودرو با وام 25 میلیونی خرید کنیم؟ از کدام نمایندگی های سایپا خودرو با وام 25 میلیونی بخریم؟ از سوی وزارت صنعت فهرست رسمی خودروهای مشمول وام 25 میلیون تومانی اعلام شد یک مشکل پیش‌بینی نشده درباره وام خودرو تاثیر وام 25 میلیونی در قیمت خودرو کرمان موتور و مدیران خودرو در فهرست تسهیلات خودرو قرار دارند دستور العمل پرداخت وام 25 میلیونی خودرو به بانک ها ابلاغ شد اسامی 50 خودرو مشمول وام 25 میلیونی اعلام شد خرید و فروش وام 25 میلیونی غیر قانونی است جدول نهایی اقساط وام 25 میلیونی خودرو با سود 16 درصد پرداخت وام جدید خودرو و کالا ناگهانی متوقف نمی‌شود مردم توان پرداخت اقساط وام خودرو و کالا را دارند واستقبال خوبی را پیش‌بینی می‌کنیم خودروهای بالای 50 میلیونی مشمول وام 25 میلیونی نشدند الگوی جدیدی که با وام 25 میلیونی وارد بازار خودرو می‌شود اقساط وام جدید خودرو حداکثر 708 هزار و کارت اعتباری 609 هزار تومان سهل انگاری بانک ها وام خودرو را به تعویق انداخت آغاز پرداخت وام 25 میلیونی خودرو از شنبه آینده شرایط آسان پرداخت وام ٢٥ میلیونی خودرو جزئیات تازه از وام 25 میلیونی خودرو آخرین خبرها از نحوه پرداخت وام 25 میلیونی خودرو بررسی وام 25 میلیون تومانی خرید خودرو در «پایش» آثار وام 25 میلیونی بر بازار خودرو! آماده‌باش برای اعطای 3 وام خرید تا 7 روز دیگر کلاهبرداری پیامکی با وام 25 میلیونی خودرو 10روز تا موعد پرداخت وام 25میلیونی خودرو خودروسازان نیازمند 11 هزار میلیارد تومان وام جزییات فرآیند فروش خودرو با وام 25 میلیون تومانی سرانجام پرداخت وام خودرو چه می شود؟ اثر وام خرید خودرو مقطعی است پرداخت وام خرید خودرو یک الگوی جهانی است زمان ارائه وام 25 میلیونی خودرو و خرید اقساطی کالا اعلام شد نظر خودروسازان درباره وام 25 میلیون تومانی افزایش وام خرید خودرو یک گام رو به جلو برای خروج از رکود فعلی است سازوکار وام 25 میلیون تومانی خودرو افزایش وام خرید خودرو گامی رو به جلو سه گروه متقاضی وام 25 میلیونی خودرو وام 25 میلیونی فقط مشکل خودروسازان را برطرف می‌کند بررسی وام 25 میلیونی خودرو پرداخت اقساط وام 25 میلیون تومانی با یارانه وام 25 میلیونی خودرو تصویب شد مطالبه دولت از خودروسازان در ازای وام 25 میلیونی واکنش سرد بازار به وام 25 میلیون تومانی خودرو وام خرید خودرو از 24 درصد به 16 درصد کاهش یافت تسهیلات خرید خودرو و کالاهای بادوام تورم زا نیست نکاتی درباره ساز و کار وام خودرو بانک‌ها از پرداخت وام 25 میلیون تومانی خودرو استقبال خواهند کرد گاف بانک مرکزی در خصوص وام خودرو اقساط احتمالی وام 25 میلیونی خودرو کاهش سود وام 25 میلیونی رغبت مردم به خرید خودرو را افزایش می دهد چشم‌مان آب نمی‌خورد این وام را بدهند آغاز پرداخت وام 25 میلیون تومانی خودرو از 15 آبان تاثیرات وام 25 میلیونی بر بازار خودرو جزئیات وام 25میلیونی خودرو به‌زودی اعلام می‌شود وام 250 میلیون ریالی خرید خودرو پرداخت می شود
Back to top