فونیکسریمکسبهتام

ابداع ادراک شبه‌انسانی در خودرو‌های بدون راننده

عصر خودرو- محققان با طراحی رویکرد‌های جدید در زمینه سامانه‌های راهبری هوشمند به خودرو‌های بدون راننده این امکان را می‌دهند که بتوانند شکل کامل اجسام و مناظر را حتی در صورت پنهان بودن بخشی از تصویر به طور کامل تصور کنند.

ابداع ادراک شبه‌انسانی در خودرو‌های بدون راننده
نسخه قابل چاپ
جمعه ۰۱ مهر ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۶:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از باشگاه خبرنگاران؛ انسان‌ها قادر هستند ساختار‌های فیزیکی را حتی زمانی که بخشی از آن‌ها مسدود هستند و دیده نمی‌شوند را تصور کنند، اما الگوریتم‌های هوش مصنوعی در حال حاضر چنین توانایی را ندارند.

  ربات‌های با هوش مصنوعی زمانی که یاد بگیرند محیط آن‌ها چه شکلی است، می‌توانند راه خود را پیدا و مسیر را طی کنند. با این حال تصور ساختار‌های کامل اشیا زمانی که بخشی از آن‌ها پنهان است، مانند افراد در ازدحام یا خودرو‌ها در ترافیک یک چالش مهم بوده است.

  ابداع ادراک شبه‌انسانی در خودرو‌های بدون راننده

  دکتر آبیناف والادا و یکی از شاگرانش که از محققان رباتیک دانشگاه فرایبورگ هستند، یک گام مهم در مسیر حل این مشکل برداشته‌اند. این دو محقق با رویکرد‌های جدید در زمینه هوش مصنوعی به سمت حل این مشکل گام برداشته‌اند.

  خودرو‌های بدون راننده تاکنون از روش دید همه‌نما (panoptic) برای شناخت محیط پیرامونی خود استفاده کرده‌اند که مطابق آن تنها می‌توانند پیکسل‌های مربوط به تصویر‌های «مشهود» کامل را شناسایی و ارزیابی کنند، اما در رویکرد جدید از شیوه «بخش بخش سازی همه‌نمای آمودال» (amodal panoptic segmentation) استفاده شده است که سامانه هوشمند را قادر به پیش‌بینی و تصور تمامیت شکل اشیاء می‌کند.

  این محققان می‌گویند این رویکرد جدید در زمینه هوش مصنوعی می‌تواند به طور بالقوه سیستم‌های راهبری هوشمند آینده را متحول کند.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط