مدیران خودروکارمانیا

چرا ورود خودروهای لوکس از گمرک امکان‌پذیر نیست؟

عصر خودرو-در حالی که مسئولان مربوط به مناطق آزاد، گمرک ایران را در زمینه واردات خودرو به کشور ملزم به پاسخگویی می دانند، گمرک ایران با برشمردن دلایلی معتقد است که گمرک ایران در زمینه واردات خودرو به کشور مقصر نیست.

چرا ورود خودروهای لوکس از گمرک امکان‌پذیر نیست؟
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۰:۲۴:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرخودرو» به نقل از ایسنا، در روزهای گذشته به دنبال مطرح شدن موضوعاتی درباره علل ورود خودروهای لوکس به ایران با وجود ممنوعیت واردات آنها، مسئولان گمرک ایران پاسخ داده بودند که واردات این خودروها به مناطق اصلی از طریق مناطق آزاد و به صورت سندسازی رخ می دهد. 

  این موضوعات واکنش اکبر ترکان - دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی- را برانگیخت و وی در پاسخ به ایسنا، اظهار کرد که خودروهای مناطق آزاد نمی‌توانند به سرزمین اصلی راه یابند. این خودروها در مناطق آزاد شماره‌گذاری می‌شوند و اگر بخواهند به سرزمین اصلی بروند، نیروهای مامور در این زمینه باید نسبت به این اقدام جلوگیری کنند بعید می‌دانم که ماموران گمرک یا نیروی انتظامی در این خصوص مرتکب تخلف شوند و بدون اینکه یک خودرو مسیر قانونی‌اش را طی کند، وارد سرزمین اصلی شود.

  دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در پاسخ به اینکه مسئولان گمرک معتقدند که این خودروها از طریق سندسازی به سرزمین اصلی راه یافته‌اند، گفت: کسانی که این مسائل را مطرح می‌کنند باید در این خصوص پاسخگو باشند و باید از خودشان این سوال را پرسید.

  ترکان همچنین در مورد اینکه خودروهای لوکس از طریق مناطق آزاد وارد می‌شوند، گفت: درست است که خودروهای لوکس از طریق مناطق آزاد به کشور وارد می‌شوند، اما این خودروها تنها در محدوده مناطق آزاد اجازه تردد دارند و اگر بخواهند از این مناطق به سرزمین اصلی راه یابند، هم نیروی انتظامی و هم مسئولان گمرک از این اتفاق جلوگیری می‌کنند.

  پیگیری‌های خبرنگار ایسنا، از مسئولان گمرک ایران با این پاسخ  مواجه بود که به طور کلی امکان قاچاق خودروی لوکس به کشور  به گمرک مرتبط نیست، چون برای اینکه خودرویی وارد کشور شود باید آن خودرو باید مجاز بوده یعنی حجم موتور آن زیر 2500 سی ‌سی باشد و از سوی دیگر سال ساخت آن هم باید مشخص و ثبت سفارش شده باشند. علاوه بر این، ورود خودرو به کشور فقط توسط افرادی امکان پذیر است که یا خود نمایندگی داشته باشند یا با یک نمایندگی خودرو قرارداد داشته باشند.

  مسئولان گمرک ایران، همچنین با شمردن ضرورت اخذ مجوزهایی مانند بهینه سازی سوخت، استاندارد، پروانه و طی کردن پروسه های مربوط به راهنمایی و رانندگی برای گرفتن شماره، تاکید می کنند که امکان وارد شدن خوردوی لوکس به کشور از طریقی به جز مناطق آزاد وجود ندارد.

  مسئولان گمرک ایران همچنین تاکید دارند که با راه اندازی سامانه جامع گمرکی کشور، دیگر به راحتی امکان فعالیت های غیر مجاز وجود ندارد و از زمان راه اندازی این سامانه گمرک ایران توانسته است متخلفان زیادی را کشف کند که با اقداماتی از قبیل اجاره کردن کارت بازرگانی افراد، اقدام به واردات کالاهایی با ارزش‌های بالا می‌کنند.

   

  برچسب ها
  کرمان موتورپورسعید
  مطالب مرتبط
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   دکه مطبوعات
   • شماره ۴۳۳
   • شماره ۴۲۲
   • شماره ۴۲۲
   • شماره ۴۱۰
   • شماره ۴۰۹
   • خودرو امروز پلاس
   • خودرو امروز
   • شماره ۴۰۵
   • شماره ۴۰۵
   آخرین بروزرسانی ۲۸ روز پیش
   آرشیو