کارمانیا

قائم مقام ستاد مدیریت حمل و نقل اعلام کرد

افزایش ۶.۵ برابری اسقاط خودروهای فرسوده سنگین در ۵ ماه سال جاری

عصر خودرو: قائم مقام ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت گفت: با طرح معادل‌سازی ارزش اسقاط خودروهای فرسوده سنگین، اسقاط این خودروها در مدت ۵ ماه گذشته معادل با ۶.۵ برابر ۷ سال گذشته آن افزایش داشته است.

افزایش ۶.۵ برابری اسقاط خودروهای فرسوده سنگین در ۵ ماه سال جاری
نسخه قابل چاپ
جمعه ۱۳ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۵:۱۶:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصرخودرو» به نقل از ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت، سید مجتبی شفیعی قائم مقام ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت گفت: طی 7 سال گذشته،به طور میانگین سالانه یک هزار 223 دستگاه خودرو سنگین از چرخه حمل و نقل خارج شده است در صورتی که ظرف 5 ماه گذشته حدود 8 هزار دستگاه خودروی سنگین از چرخه حمل و نقل کشور خارج و اسقاط شده است.

  شفیعی با اشاره به تمرکز ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت بر افزایش خروج خودرو‌های سنگین فرسوده از چرخه حمل و نقل اظهار داشت: پیشنهادی را بصورت معادل‌سازی ارزش اسقاط خودروهای فرسوده سنگین با خودروی سبک، به دولت ارائه کردیم و پس از تصویب آن در اواخر سال گذشته، اجرای آنرا آغاز نمودیم که تاثیر قابل توجهی در روند اسقاط خودرو های سنگین داشت.

  وی در باره تعداد تفکیکی این خودرو‌ها گفت: در سال جاری 3 هزار و 500 دستگاه مینی‌بوس، هزار و یک دستگاه اتوبوس و 3 هزار 483 دستگاه کامیون و کامیونت فرسوده از چرخه حمل و نقل کشور حذف شده‌اند که این خودروها با مصرف زیاد گازوییل، آلایندگی محیط زیست و به خطر انداختن ایمنی در ترددهای جاده‌ای همه ساله هزینه هنگفتی را بر اقتصاد کشور وارد می‌نمودند.

  شفیعی تعداد خودرو‌های سبک اسقاط شده را طی سال‌های اخیر را بیش از 7/1 میلیون اعلام کرد و اظهار داشت: درخصوص ناوگان فرسوده مینی‌بوس کشور نیز که در سال‌های اخیر به عنوان یکی از دغدغه‌های اصلی مدیران حمل و نقل شهری و برون شهری درآمده است، برای اولین بار در سال جاری بیش از 3 هزار و 500 دستگاه از این ناوگان از رده خارج شده‌اند که تعداد 2 هزار 127 دستگاه در استان تهران اسقاط گردیده است.

  قائم مقام ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت خاطر نشان کرد: با توجه به متوسط سن بالای ناوگان فرسوده سنگین کشور و تبعات منفی گسترده تردد این دسته از خودروها، پیش‌بینی می‌شود با ادامه این روند، تا پایان سال بیش از 19هزار خودروی فرسوده سنگین از رده خارج شده و از هدر رفت حجم زیادی از گازوئیل جلوگیری و میزان آلایندگی هوا و همچنین ریسک تصادفات جاده‌ای تا حدود قابل توجهی کاهش یابد.

  شفیعی در ادامه در خصوص انتقال ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت به وزارت راه و شهرسازی گفت: هیچ کدام از وظایف و اختیارات ستاد متوقف و یا محدود نشده است و با ایجاد بستر لازم در وزارت راه و شهرسازی به زودی ستاد به این وزارت خانه منتقل می شود.

  برچسب ها
  کرمان موتورپورسعید
  مطالب مرتبط
  دکه مطبوعات
  • شماره ۴۰۹
  • خودرو امروز پلاس
  • خودرو امروز
  • شماره ۴۰۵
  • شماره ۴۰۵
  • شماره ۴۰۴
  • شماره ۴۰۴
  • شماره ۴۰۳
  • شماره ۴۰۳
  آخرین بروزرسانی ۵ روز پیش
  آرشیو