ریمکس

گزینه های وارداتی سایپا چه مشخصات دارند؟

نگاهی به سه تفنگدار چانگان در راه ایران

عصر خودرو- گروه خودروسازی سایپا برنامه واردات مدل های CS۳۵ Plus، CS۵۵ Plus و UNI-T از برند جانگان را دنبال می کند. این سه کراس‌اوور از برند آشنای چانگان، با مدل روز، تحولی قابل توجه در زمینه طراحی ظاهری، امکانات و قوای محرکه را در راستای تامین نیاز مشتریان بازار در کنار محصولات تولیدی ارائه خواهند کرد.

نگاهی به سه تفنگدار چانگان در راه ایران
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۰۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو»، کوچکترین عضو وارداتی چانگان، مدل CS35 Plus است. این کراس اوور کامپکت شهری در مقایسه با آخرین حضور مدل CS35 به صورت تولیدی در بازار ایران تغییراتی زیادی از نظر ابعاد، امکانات و قوای محرکه داشته و به نوعی، محصولی کاملا تازه به ایران وارد خواهد شد. در طراحی ظاهری به سختی می توان شباهتی حتی در قالب های جانبی بدنه بین CS35پلاس و CS35های موجود در بازار ایران پیدا کرد و تنها نقطه اشتراک ظاهری، طراحی ستون C این خودرو نوار مشکی روی آن با لوگو چانگان است. در طراحی ظاهری Cs35پلاس بار دیگر استودیو طراحی چانگان در توری ایتالیا دست به کار شده تا کراس اوور کامپکت شهری این خودروساز را به جای فرم های مملو از قوس و نیم دایره، با خطوط شکسته و فرم های مربعی مشابه شاسی بلند ها شکل دهد. قوس گلگیرها از حالت نیم دایره به فرم مربعی تغییر هویت داده اند و خطوط شخصیت و کمربند نمای جانبی نیز به طور کامل با عضلات جدید گلگیر ها هماهنگ شده اند و طراحی فرورفته در پایین در ها مکمل این تحول در نمای ظاهری CS35پلاس است. CS35 پلاس از تنوع دو قوای محرکه 1.6 لیتری تنفس طبیعی 128 اسب بخاری با گیربکس 6سرعته اتوماتیک AT یا 1.4 لیتری توربو 148 اسب بخاری با گیربکس 7 سرعته دو کلاچه بهره می برد که بر اساس شنیده ها، سایپا نسخه توربو این خودرو را برای بازار ایران درنظر گرفته است. CS35پلاس با این پیشرانه به حداکثر گشتاور 260 نیوتون متر دست پیدا می کند و مصرف سوخت آن در سیکل ترکیبی به 6.4 لیتر می رسد که از مخزن سوخت 53 لیتری تغذیه می کند و شتاب صفر تا صد آن حدود 11 ثانیه است. قیمت CS35پلاس در بازار کشورهای حاشیه خلیج فارس از 12 تا حدود 19 هزار دلار متغیر است و نسخه های پایه این خودرو در چین به قیمتی حدود 10 هزار دلار نیز حتی نزدیک هستند.

  دومین عضو خانواده وارداتی های چانگانکراس اوور Cs55 Plus است. این کراس اوور با نام CS55 و طول حدود 4.5 متر، برای نخستین بار در سال 2017 معرفی شد و نسل دوم آن در مارس 2021 با نام CS55 Plus به بازار معرفی شد. Cs55 Plus هرچند عضو خانواده UNI از محصولات چانگان نیست اما زبان طراحی آن پیرو دو کراس اوور Uni-T و UNI-K است. CS55 Plus را می توا نبه نوعی نسخه شیک و کلاسیک تر از UNI-T دانست. در نمای جلو چراغ های باریک LED هویت روز این خودرو را در کنار امضای جلوپنجره بزرگ چانگان حفظ می کند و در نمای جانبی خطوط بدنه ساده تر از برادرانش در خانواده UNI است. همچنین بر خلاف فرمت کوپه مانند UNI-T این محصول سقفی صاف دارد که آن را به گزینه ای کلاسیک تر از اسپرت های چانگان بدل می کند. در قلب این خودرو پیشرانه 1.5 لیتری توربو با تزریق سوخت مستقیم Gdi قرار گرفته که حداکثر توانش به 185 اسب بخار و حداکثر گشتاور آن به 300 نیوتون متر می رسد. پیشرانه اختصاصی چانگان عمدتا از رقبایش گشتاور بیشتری تولید می کند چرا که عموما پیشرانه های 200 اسب بخاری توانایی نزدیک شدن به گشتاور 300 نیوتون متری را دارند اما این خودرو با چنین گشتاوری در کنار وزن حدود 1.4 تن، می تواند عملکرد فنی قابل توجهی را به نمایش بگذارد. همچنین سیستم خنک کاری پیشرانه این خودرو در سطحی بالاتر از رقبای همکلاسش قرار می گیرد و سیستم تعلیق نیز در جلو از نوع مستقل مک فرسون و ر عقب از نوع چند اتصاله است. از مهمترین امکانات احتمالی این خودرو می توان به سنسور نور و باران، سقف پانورامیک، نمایشگر 10 اینچی، تهویه اتوماتیک، سیستم صوتی پایونیر، شارژر وایرلس، دوربین ثبت وقایع، دوربین 360 درجه، سیستم کنترل پایداری و کنترل کشش، کنترل حرکت در سربالایی و سرپایینی، 6 ایربگ، ترمز پارک برقی، اتوهلد، (TPMS)، قابلیت استارت با ریموت، کروز کنترل تطبیق پذیر، رادار خطی، هشدار برخورد از جلو و ترمز هوشمند اتوماتیک اشاره کرد.

  در نهایت نوبت به اسپرت ترین عضو چانگان های وارداتی سایپا یعنی UNI-T می رسد. UNI-T کراس اوور حدودا 4.5 متری است که به پیشرانه 1.5 لیتری توربو سری BlueCore چانگان مجهز شده و حداکثر توان آن به 177 اسب بخار می رسد اما نقطه ای که پیشرانه UNI-T را از رقبای هم‌ترازش جدا می کند، حداکثر گشتاور 300 نیوتون متری این خودرو است که کشش قابل توجهی را در همراهی با گیربکس 7 سرعته دو کلاچه به محور جلو منتقل می کند. UNI-T از تکنولوژی رادار در زیر سپر جلو بهره می برد که امکان ترمز خودکار اورژانسی را فراهم می کند و همچنین به لطف وجود این آپشن، سیستم کروز کنترل این خودرو از نوع Adaptive یا تطبیق پذیر با امکان حفظ فاصله با خودرو پیش رو است. همچنین از جمله امکانات رفاهی و ایمنی دیگر این کراس اوور می توان به کنترلش کشش و پایداری، دوربین 360 درجه، 6 کیسه هوا، سیستم کمکی شروع حرکت در سربالایی، ترمز پارک برقی، اتوهلد، انتخاب حالت رانندگی نرمال، اسپرت و اکو ، سیستم تهویه اتوماتیک و .... اشاره کرد. نبود امکاناتی نظیر در برقی عقب، تیپ ترونیک گیربکس، گرم کن و سردکن صندلی از جمله نقص هایی بود که در ملاقات اولیه با UNI-T به چشم می خورد اما باید در نظر داشت که این خودرو از سطح کیفی قابل توجهی در مقایسه با دیگر هموطنانش بهره می برد و برای تطبیق قیمت آن با سقف قیمتی واردات ممکن است در نسخه نهایی نیز با همین شرایط به بازار عرضه شود.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط