ریمکس

کارنامه فرانسوی‌ها در بازار خودروی ایران

میزان فروش رنو و پژو در بازار ایران چقدر بود؟

عصر خودرو- آمارها نشان می‌دهد که ۲شرکت فرانسوی پژو و رنو که از سال ۱۳۹۵تاکنون بیش از ۲میلیون و ۵۸۸هزار خودرو به ارزش ۱۶۶هزار و ۴۲۵میلیاردتومان از طریق ایران خودرو و پارس‌خودرو فروخته‌اند.

میزان فروش رنو و پژو در بازار ایران چقدر بود؟
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۴:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از همشهری، فرانسه در ماه‌های گذشته، موضع خصمانه‌ای علیه ایران اتخاذ کرده است. تنش‌های دیپلماتیک بین ایران و فرانسه ظرف هفته‌های گذشته، افزایش یافته و این موضوع، بحث منافع این کشور به‌ویژه در صنعت خودروسازی‌ ایران را پر اهمیت کرده است.

  محاسبات نشان می‌دهد که 2شرکت پژو و رنوی فرانسه از سال 1395 تا پایان مهر ماه سال‌جاری، 2میلیون و 588هزار و 778دستگاه خودرو از طریق شرکت‌های پارس خودرو و ایران خودرو در ایران فروخته‌اند. طبق این اطلاعات، جمع کل ارزش خودروهای فروخته شده در این دوره، رقمی معادل 166هزار و 425میلیارد تومان بوده است.

  برهمین اساس، در شرایط فعلی بحث مواجه با خودروسازان فرانسوی، مورد توجه مسئولان دولت قرار گرفته است. به‌ویژه آنکه اطلاعات موجود نشان می‌دهد که دولت روسیه نیز محدودیت‌های تازه‌ای را برای فعالیت خودرو سازان فرانسوی در نظر گرفته است؛ به‌طوری که 2شرکت رنو و پژو با مشکل شدید تقاضا در بازار روسیه مواجه شده‌اند و تولید سالانه آنها از سالانه 600تا 700هزار دستگاه در سال به 50هزار دستگاه کاهش یافته است؛ در نتیجه حفظ بازار ایران برای این 2 شرکت اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده است.

  بر همین اساس، در روزهای پایانی هفته قبل، سخنگوی وزارت صنعت اعلام کرد: دولت ایران و وزارت صنعت، خودروسازان فرانسوی را به‌خاطر رفتارشان تحریم کرده و اجازه نمی‌دهد تا آنها با ابزار تحریم، صنعت و بازار خودروی ایران را تحت فشار بگذارند.

  امید قالیباف با بیان اینکه دیگر اجازه ثبت سفارش و واردات محصولات رنو، پژو، سیتروئن و سایر خودروسازان فرانسوی را نمی‌دهیم، تأکیدکرد: هم‌اکنون تمرکز واردات، صرفا روی خودروهای ژاپنی، چینی و اروپایی غیر فرانسوی است.

  سخنگوی وزارت صنعت در حالی این سخنان را بیان کرده که شرکت ایران خودرو نیز از چندی پیش، بحث جایگزینی خودروی 206را مطرح کرده است؛ از قرار معلوم، خودرویی تحت عنوان پروژه TF21 که به نوشته برخی رسانه‌ها، یک پروژه چینی است، با این محصول جایگزین خواهد شد.

  میزان فروش پژو
  سابقه فعالیت شرکت خودروسازی‌ پژو در ایران، به سال 1371بازمی‌گردد. این شرکت در ابتدا از طریق فروش خودروهای 405فعالیتش را در ایران آغاز کرد و بعد از آن با تولید و مونتاژ خودروهایی چون پژو پارس و 206و 207بازار فروش محصولات این شرکت در ایران توسعه پیدا کرد و با استقبال بازار مواجه شد. هرچند اطلاعات کاملی در مورد تیراژ کل خودروهای فروخته شده پژو در ایران در30سال گذشته، وجود ندارد اما بررسی آماری میزان خودروهای فروخته شده پژو در یک دوره 5ساله نشان می‌دهد که بازار ایران برای این شرکت یک بازار جذاب بوده و از دست دادن آن آثار زیانباری برای پژو به همراه دارد.

  آمارها نشان می‌دهد، شرکت پژو فرانسه از سال 1395تاکنون، 2میلیون و 237هزار دستگاه خودرو در ایران فروخته است که ارزش آن برابر با 152هزار و 837میلیارد تومان است؛ البته این مقدار، درآمد حاصل از فروش این خودروهاست و به‌معنای شناسایی سود برای شرکت پژو نیست. طبق قراردادهای موجود شرکت‌های ایرانی باید در قبال فروش محصولات فرانسوی به این شرکت‌ها «هزینه رویالتی» پرداخت کنند.

  مقایسه میزان خودروهای سواری در حال تردد در ایران که رقمی معادل 24تا 26میلیون دستگاه است، با جمع کل خودروهای فروخته شده از برند پژو در طول 6سال گذشته نشان می‌دهد که این شرکت سهم مهمی از بازار ایران را در اختیار دارد. همه این ها به غیر از درآمدی است که پژو از محل فروش قطعات در ایران به ‌دست می‌آورد.

  فروش رنو
  رنو از دیگر شرکت‌هایی است که سابقه فعالیتش در ایران به دهه 50بازمی‌گردد، اما دور جدید فعالیت این شرکت بعد از انقلاب با خودرویی در ایران آغاز شد که با نام رنو 21شناخته می‌شود و کارنامه موفقی نداشت اما بعد از آن از میانه‌های دهه 80این شرکت با معرفی خودروی ال 90و بعد از آن رنو ساندرو به موفقیت‌هایی در کسب سهم بازار دست یافت.

  شریک اصلی رنو در ایران، شرکت پارس خودرو از زیر مجموعه‌های شرکت سایپاست، اما شرکت ایران خودرو نیز از طریق تولید مشترک محصولات این شرکت را مونتاژ کرده است. آمارها نشان می‌دهد که از سال 1395تا مهر ماه سال‌جاری، 351هزار و 745دستگاه از محصولات این شرکت شامل تندر90، تندر sr، کلئوس و ساندرو به ارزش 13هزار و 588میلیارد تومان در ایران فروخته شده است که بخش عمده آن مربوط به‌خودروهایی بوده که از طریق پارس خودرو به ارزش 9هزار و 500میلیارد تومان فروخته شده است. شرکت ایران خودرو در این دوره صرفا ال90تولید کرده و سایر محصولات رنو از طریق پارس خودرو تولید شده است.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • خودرو امروز ۶۱۴
    • خودرو امورز ۶۱۳
    • خودرو امروز ۶۱۲
    • خودرو امروز ۶۱۱
    • خودرو امروز ۶۱۰
    • خودرو امروز ۶۰۹
    • خودرو امروز ۶۰۸
    • خودرو امروز ۶۰۷
    • خودرو امروز ۶۰۶
    آخرین بروزرسانی ۳ روز پیش
    آرشیو