ریمکس

قیمت خودرو در سراشیبی سقوط

عصر خودرو- بازار خودرو از اوایل هفته گذشته روند نزولی خود در قیمت‌ها را آغاز کرد و این روند تا امروز تداوم داشته و به نظر می‌رسد روز گذشته به اوج خود رسیده است. چهار دلیل عمده را می‌توان علت ریزش قیمت خودرو در بازار آزاد دانست. مذاکرات برجامی به عنوان یکی از فاکتورهای اساسی بازار خودرو در چند ماه اخیر بوده است.

قیمت خودرو در سراشیبی سقوط
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۳۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از دنیای اقتصاد، اخبار رسیده از وین نشان می‌دهد حالا نزدیک‌تر از زمان دیگری به احیای برجام هستیم. بازار خودرو نیز نسبت به این اخبار واکنش مثبتی نشان داده و شاهد سقوط قیمت خودرو در چند روز اخیر بوده‌ایم.  فاکتور دیگری که باعث سیگنال مثبت به بازار شده است، موضوع کاهش نرخ ارز است. بازار خودرو همواره نرخ ارز را برای افزایش یا کاهش قیمت به عنوان یک الگو دنبال کرده است. بررسی بازار ارز نشان می‌دهد روز یکشنبه هفته گذشته نرخ دلار در بازار آزاد 30هزار و 170تومان بوده است درحالی‌که نرخ این ارز در بازار آزاد دیروز به 28هزار و 200تومان رسید. بنابراین بازار خودرو یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار و حیاتی را خود را در حال ریزش دیده و واکنشی مناسب با آن را اتخاذ کرده است.

  علاوه بر این موضوع آیین‌نامه واردات نیز بالاخره بعد از چند ماه بلاتکلیفی به موعدی که از طرف وزیر صمت برای انتشار آن اعلام شده بود نزدیک شده است. به نظر می‌رسد فروشندگان از بیم کاهش قیمت بیشتر در صورت شروع واردات، کاهش قابل‌توجهی در قیمت پیشنهادی خود داده‌اند. گرچه برخلاف وعده وزیر صمت روز شنبه نیز خبری از انتشار آیین‌نامه واردات نبود اما می‌توان این عامل را نیز یکی از فاکتورهای اصلی کاهش قیمت خودرو در چند روز اخیر دانست.

  فاکتور نهایی که می‌توان در وضعیت امروز بازار آن را موثر دانست عرضه خودرو در بورس است. بالاخره بعد از مدت‌ها چالش بر سر این موضوع تالار شیشه‌ای بورس درهای خود را به روی خودرو باز کرد. این اتفاق می‌تواند با حذف واسطه‌ها مصرف‌کننده را به تولیدکننده رسانده و قیمت نهایی خودرو را برای مصرف‌کننده کاهش دهد. کارشناسان می‌گویند قیمت خودرو در بورس می‌تواند حدود 20درصد از بازار آزاد کمتر باشد. باید توجه داشت که محدودیتی هم در بورس کالا برای خرید خودرو نبوده و هر فردی می‌تواند در مکانیزم بورس برای خرید خودرو اقدام کند. بنابراین سیگنال این اتفاق برای بازار خودرو کاهش قیمت بیشتر در آینده با حضور خودروهای بیشتر و حتی پرتقاضاست و فروشندگان نیز سعی می‌کنند پیش از این اتفاق خودروی خود را به فروش برسانند.

  گرچه مصرف‌کنندگان نیز به خوبی از این عوامل و تاثیر آنها بر قیمت خودرو آگاه هستند و منتظر کاهش بیشتر قیمت خودرو مانده‌اند. بنابراین هنوز بازار خودرو از باتلاق رکود خارج نشده است.  سعید موتمنی، رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو در مورد قیمت خودرو در بازار گفته است: «پژو 207 اتوماتیک سه‌شنبه هفته قبل 485میلیون تومان قیمت خورده بود و حالا به 460میلیون تومان رسیده و با کاهش 15میلیون تومانی مواجه بوده است. دنا پلاس اتوماتیک از 512میلیون تومان هفته گذشته امروز به 503میلیون تومان رسیده، تارا اتومات از 593میلیون به 580میلیون تومان رسیده، پژو پارس که 4 روز پیش 317 تا 318میلیون تومان بود امروز با 18میلیون تومان کاهش تا 300میلیون تومان پایین آمده و همچنان خریداری نیست. وی قیمت 207 دنده‌ای را نیز 397میلیون تومان اعلام کرد درحالی‌که این خودرو تا روز چهارشنبه 408میلیون تومان قیمت خورده بود.»

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط