فونیکسریمکسبهتام

با جهش نرخ ارز و تشدید تورم؛

خانوارهای ایرانی دیگر‌ خودرو نمی خرند!

کاهش محسوس قدرت خرید با افزایش قیمت‌ خودرو

عصر خودرو- طی چهار سال گذشته، همزمان با تشدید نرخ تورم و جهش نرخ ارز، بازار خودرو نیز شرایط ملتهبی را پشت سر گذاشته است و قیمت بسیاری از خودروهای پرفروش بازار، با افزایش چند برابری قیمت و حتی بیش از تورم کلی اقتصاد روبرو شدند. حالا گزارش اخیر مرکز آمار هم گواهی بر این موضوع است که طی چهار سال گذشته قدرت خرید خانوار در بازار خودرو به شدت کاهش یافته است.

خانوارهای ایرانی دیگر‌ خودرو نمی خرند!
نسخه قابل چاپ
شنبه ۲۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از اقتصادآنلاین، مرکز آمار، اطلاعات مربوط به بودجه خانوارهای کشور در سال 1400 را منتشر کرد. یکی از اطلاعاتی که در این گزارش به چشم می خورد،‌ تعداد خانوارهای دارای خودروی شخص است. بر اساس آمارهای منتشر شده، حدود 53 درصد از خانوارهای شهری کشور در سال گذشته دارای خودروی شخصی بوده اند؛ این رقم در سال 1392 برابر با 43.9 درصد گزارش شده بود. همچنین سال گذشته حدود 34 درصد خانوارهای روستایی دارای خودروی شخصی بودند که البته این عدد در سال 1392 برابر با23.6 درصد بود.

  هر چند افزایش تعداد خانوارهای دارای خودروی شخصی از منظر توسعه اقتصادی جای بحث دارد اما نگاهی به روند تغییرات تعداد خانوارهای دارای خودروی شخصی طی 9 سال گذشته نشان می دهد که هرچند طی این مدت، تعداد خانوارهای دارای خودروی شخصی افزایش یافته است اما در چهار سال گذشته و به طور مشخص از سال 1397 این روند به شدت کاهش یافته و می توان گفت که عملاً به صفر رسیده است.

  بر اساس آمارهای موجود در سال 1397،‌ 53.21 درصد خانوارهای شهری کشور دارای خودروی شخص بودند و از سال های 1392 تا 1397 این روند افزایشی بوده است. اما از سال 1397 تا سال گذشته عملاً درصد خانوارهای دارای خودروی شخصی بدون تغییر باقی مانده است.

  این روند تقریبا برای خانوارهای روستایی نیز قابل مشاهده است اما کمی شرایط نسبت به خانوارهای شهری بهتر است. درصد خانوارهای روستایی دارای خودروی شخصی از 23.6 درصد در سال 1392 به 32.29 درصد در سال 1397 رسید. اما از سال 1397 این روند افزایشی به شدت کاهش پیدا کرده و در سال گذشته 34.1 درصد خانوارهای روستایی دارای خودروی شخصی بودند.

  البته باید توجه داشت که کاهش تعداد خانوارهای روستایی نیز در افزایش تعداد خانوارهای دارای خودرو بدون تاثیر نبوده است و شاید با در نظر گرفتن مهاجرت از روستای و کاهش تعداد خانوارهای روستایی نسبت به خانوارهای شهری،‌ شرایط مشابه خانوارهای شهری بدست آید.

  به طور کلی مرور این آمار نشان از کاهش شدید قدرت خرید خانوارها در بازار خودرو طی چهار سال گذشته دارد؛ به بیان دیگر، با افزایش شدید نرخ ارز و قیمت خودرو و همچنین سایر هزینه‌ها، تقاضا برای خرید خودرو به شدت کاهش یافته است که این موضوع را می توان در اطلاعات منتشر شده از سوی مرکز آمار مشاهده کرد.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • خودرو امروز ۶۴۵
    • خودرو امروز ۶۴۴
    • خودرو امروز ۶۴۳
    • خودرو امروز ۶۴۲
    • خودرو امروز ۶۴۱
    • خودرو امروز ۶۴۰
    • خودرو امروز ۶۳۹
    • خودرو امروز ۶۳۸
    • خودرو امروز ۶۳۷
    آخرین بروزرسانی ۴ روز پیش
    آرشیو