خودروسازی ایلیاریمکس

افزایش قیمت خودروهای داخلی؛ این بار بخاطر مالیات

عصر خودرو- در پی اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده خودروهای داخلی، این میزان مالیات بر قیمت خودروها در طرح‌های جدید فروش خودروسازان اعمال شده و براساس آن قیمت‌های جدید در بخشنامه‌های فروش لحاظ شده است؛ بیان دیکر

افزایش قیمت خودروهای داخلی؛ این بار بخاطر مالیات
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۰۶ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از ایسنا، به استناد ماده 28 و 30 قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده (مصوبه خرداد امسال)، از 13 دی ماه امسال، انتقال سند خودرو از شرکت خودروساز به خریداران مشمول مالیات تحت عنوان "مالیات سبز" شده است. این مالیات و عوارض شماره گذاری خودروهای داخلی، براساس رتبه‌بندی انرژی محصولات که به تایید سازمان ملی استاندارد ایران رسیده است، از صفر تا پنج درصد برای خودروهای سواری و وانت دوکابین محاسبه می‌شود.

  اما اصل ماجرا...

  سال گذشته دولت تصمیم گرفت جزئیاتی را در بودجه سال 1400 بگنجاند که از طریق اخذ مالیات از خودروهای لوکس، به نحوی کسری بودجه را جبران و کسب درآمد کند. حال دولت سیزدهم در نظر گرفته است که از سمت و سوی خودروهای تولید داخل نیز اخذ مالیات داشته باشد. براین اساس طبق تصمیم اخیر دولت، حسب قانون در هنگام انتقال سند از خودروساز به خریدار، مالیات بر ارزش افزوده (از مشتری) اخذ خواهد شد.

  این مالیات بر ارزش افزوده یک تا پنج درصدی در زمان ثبت‌نام طرح‌های فروش دو خودروساز بزرگ و سایر شرکت‌های خودروساز داخلی، روی قیمت خودرو اعمال خواهد شد و براین اساس بر قیمت خودرو افزوده می‌شود. این مالیات سبز براساس میزان آلایندگی خودروها و متناسب با میزان آلایندگی هر خودرو تعیین می‌شود؛ به طوری‌که هر خودرو که آلایندگی بیشتری تولید کند، درصد اضافه‌تری مالیات خواهد پرداخت.

  لازم به یادآوری است که این مبلغ مازاد که بر قیمت محصولات خودروسازان داخلی در طرح‌های فروش فوق‌العاده‌شان اعمال شده است، ارتباطی با خودروسازان ندارد و متعلق به سازمان امور مالیاتی است.

  پیش‌تر اعلام شده بود که خودروسازان و مونتاژکنندگان داخلی، مسئول پرداخت مالیات هنگام نخستین انتقال به خریداران هستند. براین اساس خودروسازان دریافت مالیات از خریداران را شروع کرده‌اند. محصولات عرضه شده در سی‌امین طرح فروش فوق‌العاده سه محصول ایران‌خودرو که از روز گذشته (سه‌شنبه) آغاز شده و در طرح جدید فروش فوق‌العاده شش محصول سایپا که ثبت‌نام آن از فردا (پنجشنبه) آغاز خواهد شد، با احتساب مالیات بر ارزش افزوده بر قیمت مصوب خودروها قیمت‌گذاری و در بخشنامه‌های فروش ارائه شده‌ است.

  براین اساس، با توجه به طرح‌های فروش فوق‌العاده این هفته دو خودروساز، بررسی تغییرات قیمت محصولات عرضه شده به شرح زیر است:

  در سی‌امین طرح فروش فوق‌العاده محصولات ایران‌خودرو سه محصول پارس بنزنی، پژو 207 دستی پانوراما و دناپلاس توربوشارژر اتوماتیک عرضه شده است.

  پس از اعمال افزایش قیمت‌های مصوب محصولات خودروسازان داخلی (از 17 آذرماه)، براساس قیمت‌های مصوب، پارس بنزینی 164 هزار و 907 هزار و 700 تومان، پژو 207 دستی با سقف شیشه‌ای (پانوراما) 233 میلیون و 503 هزار و 700 تومان و دنا پلاس توربوشارژر اتوماتیک 393 میلیون و 956 هزار و 100 تومان تعیین قیمت شده‌اند؛ اما با اعمال مالیات بر ارزش افزوده جدید، قیمت این محصولات به ترتیب چهار میلیون و 300 هزار تومان بر پارس بنزینی، دو میلیون و 100 هزار تومان بر پژو 207 پانوراما دستی و سه میلیون و 400 هزار تومان بر دناپلاس توربوشارژر اتوماتیک افزایش پیدا کرده است.

  بدین ترتیب مشتریان منتخب طرح‌های فروش در زمان پرداخت وجه خودرو برنده شده بایستی قیمت‌های جدید را واریز کنند.

  طبق اعلام گروه صنعتی ایران‌خودرو، میزان افزایش قیمت و قیمت‌های جدید سایر محصولات نیز به زودی اعلام خواهد شد.

  گروه خودروسازی سایپا نیز از فردا (پنجشنبه 7 بهمن ماه) طرح جدید فروش فوق‌العاده شش محصول خود را با قیمت‌های مصوب به انضام مبلغ مازاد مالیات بر ارزش افزوده به مرحله اجرا در خواهد آورد که براساس آن قیمت محصولات با قیمت‌های جدید ارائه شده است. بطور مثال وانتپراید (سایپا 151) که پس از افزایش قیمت‌های مصوب 131 میلیون و 715 هزار و 700 قیمت‌گذاری شده بود در طرح فروش فردا با قیمت 146 میلیون 901 هزار تومان عرضه شده است یا تیبا که پس از افزایش قیمت مصوب 102 میلیون و 421 هزار و 500 قیمت داشت با احتساب مالیات بر ارزش افزوده به 118 میلیون و 129 هزار تومان قیمت‌گذاری و عرضه شده است.

  قیمت جدید سایر محصولات سایپا عرضه شده در طرح فروش فوق‌العاده سایپا به شرح زیر است:

  در رابطه با موضوع مالیات بر ارزش افزوده خودروهای داخلی، محمد مسیحی- معاون سازمان امور مالیاتی کشور- نیز اعلام کرده است: مالیات خودرو هنگام اولین انتقال به خریداران، توسط مونتاژکننده و کارخانه پرداخت می‌شود. علاوه‌براین مالیات نقل‌ و انتقال خودرو طبق قانون دائمی مالیات بر ارزش افزوده، اخذ خواهد شد. از سوی دیگر هرگونه انتقال به صورت صلح و هبه، به نفع دولت نیز در نظر گرفته شده است.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط