خودروسازی ایلیاریمکس

هرساعت چند نفر بر اثر تصادفات‌‌ جان می بازند؟

عصر خودرو- «تصادف» دومین عامل مرگ‌و‌‌میر در کشور است تا آنجا که در هر ساعت، دو نفر در حوادث رانندگی جان خود را از دست داده و ۲۰ تا ۲۵ نفر نیز مجروح، معلول و قطع نخاع می شوند.

هرساعت چند نفر بر اثر تصادفات‌‌ جان می بازند؟
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۵:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از فارس، «انحراف اتوبوس 19 مصدوم بر جای گذاشت؛ عدم توجه به جلو حادثه ساز شد؛ مرگ 4 نفر در تصادف پراید؛ مرگ دو خبرنگار در حادثه واژگونی اتوبوس؛ ارابه مرگ همچنان می تازد!».

  این عبارات و جملات را همه ما بارها خوانده و شنیده و برخی ها با تمام وجود لمس کرده‌ایم چراکه وقوع تصادفات در کشور  دومین علت مرگ و میر افراد است تا جایی که رئیس پلیس راهور ناجا اعلام کرد که در هر ساعت دو نفر در اثر تصادفات جان می بازند!

  تصادفات رانندگی علاوه بر آمار بالای مرگ و میر، هزینه‌های مالی و روانی نیز در برداشته و درد و رنج زیادی را به خانواده جانباختگان و افراد معلول و مصدوم حاصل از تصادفات وارد می‌کند.

  *در هر ساعت 2 نفر در تصادفات جان می بازند

  سردار سید کمال هادیانفر رئیس پلیس راهور ناجا به آمار تصادفات اشاره و اظهار داشت: تصادفات در دنیا سومین عامل مرگ و میر و در کشور ما دومین عامل مرگ و میر محسوب می‌شودبطوری که در هر ساعت به طور متوسط دو نفر جان خود را بر اثر تصادف از دست داده و 20 تا 25 نفر نیز مجروح و معلول و قطع نخاع می شوند و تقریباً 15 تا 20 درصد کسانی که در تصادفات مجروح می‌شوند منجر به قطع نخاعی یا مصدومیت اساسی می‌شوند.

  سردار هادیان فر با بیان اینکه با هر یک نفری که در تصادفات جان خود را از دست می دهند 5.3 میلیارد تومان خسارات ملی به کشور وارد می‌‌شود، تصریح کرد: 30 دستگاه بطور مستقیم و غیر مستقیم در حوزه تصادفات نقش دارند.

  سردار هادیانفر گفت: 51 درصد از جان‌باختگان سوانح رانندگی، در دم جان خود را از دست می‌دهند؛ 6 درصد حین انتقال به مراکز درمانی و 43 درصد نیز در مراکز درمانی جان خود را از دست می‌دهند.

  *آمار تلفات تصادفات همچنان صعودی است

  در هفت ماهه سال جاری 10 هزار و 266 نفر در حوادث رانندگی جان خود را از دست دادند که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، 9.2 درصد بیشتر شده است.

  از کل درگذشتگان تصادفات، هشت هزار و 290 نفر مرد و یکهزار و 976 نفر زن بودند؛ این آمار را اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پزشکی قانونی اعلام کرده است.

  *فارس، تهران و سیستان و بلوچستان صدرنشین تلفات حوادث رانندگی

  بر اساس این گزارش در هفت ماهه امسال استان های فارس با 827، تهران با 706 و سیستان و بلوچستان با 667 فوتی بیشترین و استان های ایلام با 80، کهگیلویه و بویراحمد با 145 و قم با 147 فوتی کمترین آمار تلفات حوادث رانندگی را داشتند.

  *بیشترین تلفات مربوط به تصادفات برون شهری است

  مطابق آمارهای موجود بیشترین تعداد قربانیان حوادث رانندگی مربوط به تصادفات برون شهری است. در هفت ماهه امسال نیز شش هزار و 966 نفر از متوفیان در مسیرهای برون شهری جان باخته اندکه نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 11.2 درصدی را نشان می دهد.

  پس از مسیرهای برون شهری، محورهای درون شهری با دو هزار و 477 و جاده های روستایی با 644 فوتی بیشترین آمار تلفات را داشته اند؛ 179 نفر نیز در سایر مسیرها و در پی وقوع یک تصادف جان خود را از دست داده اند.

  *مراجعه بیش از 188 هزار نفر مصدوم تصادفات

  علاوه بر افزایش تعداد جان باختگان حوادث رانندگی در ماه های اخیر، تعداد مصدومان حوادث رانندگی نیز در این مدت رو به افزایش بوده است به طوری که در هفت ماهه امسال 188 هزار و 151 مصدوم حوادث رانندگی به مراکز پزشکی قانونی مراجعه کردند که از این تعداد 138 هزار و 12 نفر مرد و 50 هزار و 139 نفر زن بودند.

  تعداد مصدومان تصادفات در هفت ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل (172 هزار و 939)، 8.8 درصد افزایش یافته است.

  در این مدت استان تهران با 21 هزار و 24 نفر بیشترین تعداد مصدوم و استان ایلام با یکهزار و 438 نفر کمترین تعداد مصدوم را داشتند.

  * علت وقوع 82درصد از تصادفات جاده‌ای چیست؟

  سرهنگ احمد شیرانی رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک راهور ناجا  با بیان این مطلب که چهار علت اصلی باعث وقوع 82 درصد تصادفات جاده‌ای می‌شوند اظهار داشت: اگر سازمانهای ذیربط به این چهار علت توجه داشته و رانندگان نیز این موارد را رعایت کنند مسلماً حجم عمده‌ای از تصادفات کاسته می‌شود.

  وی گفت: عدم توانایی در کنترل وسیله نقلیه ناشی از خستگی و خواب آلودگی و اصرار به رانندگی های طولانی مدت و بدون توقف از جمله یکی از مهم‌ترین علت تصادفات جاده ای است.

  رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک راهور ناجا تصریح کرد: سرعت غیرمجاز یعنی تخطی از سرعت مجاز که هم احتمال تصادف را افزایش داده و هم در هنگام تصادف بر شدت و افزایش جراحات نقش مهمی دارد علت دوم وقوع تصادفات است؛ همچنین عدم توجه کافی به جلو ناشی از استفاده از تلفن همراه در حین رانندگی، استعمال دخانیات و خوردن و آشامیدن در حین رانندگی باعث می‌شود که حواس راننده پرت شود.

  سرهنگ شیرانی خاطرنشان کرد: سبقت غیرمجاز ناشی از عجله و شتاب راننده چهارمین عاملی است که بسیاری از تصادفات را به خود اختصاص داده چرا که متاسفانه تعداد محدودی راننده فقط به زود رسیدن فکر می کنند و هرگز برای رسیدن به مقصد به کیلومتر جاده و سرعت مجاز توجه نکرده و می خواهند با پیشدستی، زمان را صرفه جویی کرده و با سرعت غیرمجاز زودتر برسند که متاسفانه سبقت و سرعت های غیرمجاز هم باعث وقوع حادثه برای خود راننده و هم بقیه رانندگان شده و حداکثر آسیب و تلفات را نیز در تصادفات به دنبال دارد.

  *جاده ، خودرو ، عامل انسانی سه عامل موثر در بروز حادثه

  اگرچه به گفته بسیاری از کارشناسان حوزه ترافیک، مجموعه عوامل موثر بر وقوع حوادث رانندگی را می توان به سه عامل خطای انسانی، خودرو و راه اختصاص داد اما کارشناسان تصادفات همواره گفته اند که در کنار این عوامل، نداشتن تمرکز کافی در هنگام رانندگی، سبقت و سرعت غیرمجاز، بی‌توجهی به خطوط، رعایت نکردن فاصله مجاز، بی‌تجربگی رانندگان حین رانندگی در شرایط مختلف آب و هوایی از جمله مواردی است که می‌تواند در شکل گیری تصادفات رانندگی نقش داشته باشد.

  *و اما سخن آخر:

  حال با توجه به آنکه به نظر می رسد در پی کاهش محدودیت های سفر و خارج شدن بسیاری از شهرها از وضعیت قرمز کرونایی، شاهد افزایش تعداد سفرها و متاسفانه به دنبال آن افزایش تعداد تلفات حوادث رانندگی هستیم_ آنچنان که مطابق آمارها در مهر ماه امسال بیشترین تعداد کشته های تصادفات ماهانه سال 1400 رقم خورد و حتی عددی بیشتر از کشته های شهریور ماه (یکهزار و 617 نفر) را در بر گرفت_ می طلبد که دستگاههای مسئول در این زمینه با آموزش و ترویج فرهنگ صحیح رانندگی، اعمال قانون، مهندسی راه و برطرف کردن نقاط حادثه خیز، نوسازی خودروهای فرسوده ، تجهیز و استقرار نیروهای اورژانس، امداد و نجات ، آتش نشانی بیش از گذشته و همچنین رانندگان با رعایت کامل قوانین و مقررات رانندگی، پرهیز از عجله و شتاب و انجام حرکات مخاطره آمیز، خودداری از رانندگی در حالت خستگی و خواب آلودگی و انجام یک ربع استراحت بعد از هر دو ساعت رانندگی در کنار برطرف کردن مشکلات فنی خودرو در کاهش حوادث و تلفات ناشی از تصادفات جاده‌ای نقش خود را ایفا کنند.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • خودرو امروز ۵۸۸
    • خودرو امروز ۵۸۷
    • خودرو امروز ۵۸۶
    • خودرو امروز ۵۸۵
    • خودرو امروز ۵۸۴
    • خودرو امروز ۵۸۳
    • خودرو امروز ۵۸۲
    • خودرو امروز ۵۸۱
    • خودرو امروز ۵۸۰
    آخرین بروزرسانی ۸ روز پیش
    آرشیو