آرین موتور

دوگانه‌سوزها در نزدیکی خط پایان

عصر خودرو- طبق آمار اعلامی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، تولید خودروهای دوگانه‌سوز در کشور باز هم افت کرد، موضوعی که نشان می‌دهد دوگانه‌سوزها در حال رسیدن به خط پایان هستند.

دوگانه‌سوزها در نزدیکی خط پایان
نسخه قابل چاپ
شنبه ۲۲ آبان ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از دنیای اقتصاد، طبق این آمار، در هفت ماه امسال تنها هفت هزار و 705 دستگاه خودرو دوگانه‌سوز در کشور تولید شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته افت 63 درصدی را نشان می‌دهد. تمامی دوگانه‌سوزهای سواری تولیدی، سهم ایران‌خودرو هستند و دیگر خودروسازان نقشی در این آمار ندارند. طبق آمار، در هفت ماه امسال تنها پژو 405، پژو پارس و سمند به صورت دوگانه‌سوز تولید شده‌اند. در این بین، بیشترین تیراژ به سمند اختصاص دارد که پنج هزار و 282 دستگاه تولید داشته است. در مقایسه با هفت ماه سال گذشته، تولید سمند دوگانه‌سوز کاهش 16 درصدی را نشان می‌دهد.

  همچنین دو هزار و 242 دستگاه پژو 405 دوگانه‌سوز تا پایان مهر امسال به تولید رسیده که در مقایسه با هفت ماه سال گذشته بیش از 20 درصد افزایش را نشان می‌دهد. به نظر می‌رسد افزایش تیراژ پژو 405 دوگانه‌سوز بی‌ارتباط با تامین نیاز ناوگان تاکسیرانی نیست. در واقع به احتمال فراوان بخش قابل توجهی از پژو 405‌های دوگانه‌سوز به صورت تاکسی تولید شده‌اند. این ماجرا در مورد سمندهای دوگانه‌سوز نیز می‌تواند صادق باشد، زیرا در ناوگان تاکسیرانی از این مدل خودرو نیز استفاده می‌شود. طبق آمار وزارت صمت، اما تولید پژوپارس دوگانه سوز در هفت ماه امسال حتی به 200 دستگاه نیز نرسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افت بالغ بر 90 درصدی را نشان می‌دهد. آمار هفت ماهه به نوعی نشان از رویگردانی شهروندان از خودروهای دوگانه‌سوز دارد، چه آنکه اولا تیراژ آنها بسیار است و ثانیا احتمالا بیشتر دوگانه سوزهای تولیدی، تاکسی بوده‌اند.

  14 سال پیش در چنین روزهایی، خودروهای دوگانه‌سوز تازه در حال رو آمدن بودند و دولت با توجه به سهمیه‌بندی بنزین اصرار داشت که تمام خودروها باید به صورت دوگانه‌سوز تولید شوند. از آنجاکه زیرساخت‌ها‌ برای چنین طرح عظیمی آماده نبود، چالش‌های مختلفی گریبان مالکان خودروهای دوگانه‌سوز را گرفت، به خصوص کمبود جایگاه‌های سوخت گاز. صف‌های طویلی که در جایگاه‌های CNG شکل گرفت، نشان می‌داد طرح دولت برای گازسوز کردن خودروها فاقد مطالعات و زیرساخت‌های لازم است و تازه این تنها یک جنبه از مشکلات دوگانه‌سوزها بود. چالش دیگر به مشکلات فنی این خودروها و همچنین تبدیل کارگاهی آنها مربوط می‌شد که دردسرهای زیادی برای شهروندان ایجاد کرد. هرچند دولت تا مدت‌ها بر سیاست گازسوز کردن خودروها پافشاری کرد، اما رفته رفته ورق برگشت و تقاضا برای این خودروها پایین آمد. به تدریج خودروسازان نیز از تیراژ دوگانه‌سوزها کاستند تا طرح گازسوز کردن خودروهای داخلی عملا ناکام بماند. طی این 14 سال، جهان خودرو نیز در مسیر حذف خودروهای بنزینی قرار گرفته، منتها برای گذار از این دوران، روی برق حساب باز کرده نه گاز. آینده خودروسازی جهان بدون تردید برقی است، بنابراین صنعت خودروی ایران نیز راهی جز پیوستن به این قافله ندارد.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • خودرو امروز ۵۶۴
    • خودرو امروز ۵۶۳
    • خودرو امروز ۵۶۲
    • خودرو امروز ۵۶۱
    • خودرو امروز ۵۶۰
    • خودرو امروز ۵۵۹
    • خودرو امروز ۵۵۸
    • خودرو امروز ۵۵۷
    • خودرو امروز ۵۵۶
    آخرین بروزرسانی ۲ روز پیش
    آرشیو