آرین موتور

تشدید رکود در بازار خودرو

عصر خودرو- بازار خودرو چند هفته‌ای است که در رکود مطلق به سر می‌برد. معاملات در آن به کمترین میزان رسیده و قیمت‌ها به روال چند هفته‌ گذشته، بدون‌تغییر مانده است.

تشدید رکود در بازار خودرو
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از ایرنا، این روزها جز معدود افرادی که نیاز واقعی به خودرو دارند، برای خرید مراجعه نمی‌کنند و رکودی سنگین بر بازار حکمفرماست.

  رکود بازار نقل و انتقالات خودرو در پایتخت در حالی به دو ماه رسیده که صحبت‌های انجام شده در خصوص احتمال بازگشایی واردات خودرو، رکود را شدیدتر کرد و طی آن فروشندگان زیاد شدند اما خریداران عقب‌نشینی کردند.

  به گفته رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی تهران، اکنون بازار در یک وضعیت بلاتکلیفی به سر می‌برد، وضعیتی که سبب شده مشتری مراجعه نکرده و خریدار اندک باشد.

  «سعید موتمنی» گفت: خودروهای خارجی و مونتاژی بیشترین آسیب را از این شرایط دیده‌اند و تقریبا هیچ مشتری برای این خودروها وجود ندارد، اما اندک خرید و فروش‌هایی در خودروهای پرطرفدار داخلی و مونتاژی و به‌طور عمده خودروهای زیر 500 میلیون تومانی در جریان است.

  وی با اشاره به محدودیت‌های عرضه‌های خودروسازان، تاکید کرد: اگر عرضه افزایش یافته و به‌ویژه آن‌طور که خودروسازان وعده داده‌اند خودروهای ناقص کف پارکینگ‌هایشان تکمیل و تجاری شود، می‌تواند بر کاهش مجدد قیمت‌ها تاثیرگذار باشد.

  بر اساس این گزارش، امروز در گروه ایران‌خودرو، هر دستگاه پژو 206 تیپ 2 مدل 99 حدود 235 میلیون تومان، پژو 206 تیپ5 مدل 99 نزدیک به 292 میلیون تومان و نوع صندوق‌دار مدل 1400 آن 308 میلیون تومان ارزش‌گذاری شد.

  همچنین پژو 207 دنده‌ای و اتوماتیک مدل 1400 به ترتیب 330 و 438 میلیون تومان، پژو 405 اس. ال. ایکس مدل 99 حدود 245 میلیون تومان، سمند ال. ایکس دوگانه‌سوز 278 میلیون تومان، دنا معمولی 325 میلیون تومان، دنا پلاس توربوشارژ اتوماتیک 460 میلیون تومان و تارا 440 میلیون تومان قیمت‌گذاری شد.

  در گروه صنعتی سایپا نیز هر دستگاه پراید 111 مدل 99 صفر کیلومتر 154 میلیون تومان، تیبا صندوق‌دار 144 میلیون تومان، تیبا 2 پلاس 173 میلیون تومان، ساینا اس دنده‌ای 179 میلیون تومان، کوئیک آر دنده‌ای 172 میلیون تومان و شاهین 340 میلیون تومان قیمت‌گذاری شد.

  واردات خودرو و شوک به بازار

  برپایه این گزارش، از زمان مطرح شدن موضوع واردات خودرو و رفت و برگشت طرح مربوط به واردات بین مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان، قیمت‌ها در بازار خودروهای خارجی با افت پنج تا 10 درصدی مواجه شد و پس از آن تا به امروز ثابت ماند.

  به گفته فعالان این بازار، در این میان اندک فروشندگانی که به دلیل نیاز به پول نقد اقدام به فروش می‌کنند، به‌ناچار حاضر می‌شوند خودروهایشان را با قیمت پایین‌تری به مشتری بفروشند، چون بازار به‌شدت راکد بوده و در حالت انتظار به‌سر می‌برد.

  با این حال، بسیاری کارشناسان با استناد به سخنان وزیر صنعت، معدن و تجارت که «واردات خودرو تا پایان سال را به صلاح ندانسته»، بیان‌ می‌کنند: منابع ارزی مورد نیاز برای واردات مهیا نیست.

  به گفته آنان، مطرح شدن موضوع واردات خودرو شوکی به بازار وارد کرد و رکود و بلاتکلیفی بازار را رقم زد.

  بر اساس این گزارش، امروز در سایت‌های خودرویی و فضای مجازی در دسته مونتاژی‌ها و خارجی‌ها، هر دستگاه جک اس5 کرمان‌موتور 705 میلیون تومان، هایما اس7 ایران‌خودرو 780 میلیون تومان، پژو 2008 با مدل 98 حدود 930 میلیون تومان و مدل 99 نزدیک به 955 میلیون تومان، سانتافه ix45 مدل 2017 با 49 هزار کیلومتر پیمایش یک میلیارد و 750 میلیون تومان و هر دستگاه تیگوان مدل 2018 با 34 هزار کیلومتر کارکرد 2 میلیارد و 200 میلیون تومان قیمت‌گذاری شد.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط