آرین موتور

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس اعلام کرد:

رایزنی برای رفع ابهام طرح واردات خودرو

عصر خودرو- طرح واردات خودرو با ایرادات شورای نگهبان برای چندمین‌بار به کمیسیون صنایع و معادن مجلس برگشت داده شده و مقرر است این کمیسیون با رفع ابهامات وارد شده شورای نگهبان طرح مذکور را برای تصویب نهایی به صحن علنی مجلس ارائه کند.

رایزنی برای رفع ابهام طرح واردات خودرو
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۱:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از روزنامه همشهری،  پیش از این وزیر جدید صنعت از مخالفت با طرح واردات خودرو خبر داده بود، اخیرا نیز مازیار بیگلو، دبیر انجمن صنفی سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو با اشاره به اظهارنظر قاطع بانک مرکزی مبنی بر نبود امکان تامین ارز موردنیاز واردات خودرو از احتمال منتفی شدن این طرح خبر داده است. با وجود این اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس بر بررسی و رفع ابهامات شورای نگهبان و تصویب نهایی این طرح تأکید می‌کنند. با روح‌الله ایزدخواه، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در مورد روند بررسی و سرانجام طرح واردات خودرو گفت‌وگو کرده‌ایم.

  آخرین وضعیت اصلاح طرح واردات خودرو در کمیسیون صنایع و معادن چیست؟
  شورای نگهبان ایرادهایی جزئی را به ماده4 طرح واردات خودرو گرفت و این طرح را برای رفع ابهام به مجلس بازگرداند. مقرر شد تا این طرح در کمیسیون بررسی و با رفع ابهام به صحن علنی مجلس ارائه شود، اما به‌دلیل تعطیلی مجلس در ایام ماه صفر هنوز این طرح در کمیسیون مذکور بررسی نشده است. درنظر است احتمالا  روز سه‌شنبه هفته جاری در نشستی با حضور وزیر صنعت، این ابهام‌ها بررسی و رفع شود. 2پیشنهاد برای رفع ابهامات شورای نگهبان به این طرح در زمینه شفاف شدن منشأ ارز واردات خودرو و وظایف وزارت صمت در مورد واردات مطرح است که پس از این نشست نهایی و اعلام خواهد شد.
  علت حضور وزیر صنعت در نشست کمیسیون صنایع برای بررسی این طرح چیست؟
  با توجه به رویکردهایی که وزیر جدید صنعت در مورد ساماندهی تولید و بازار خودرو دارد، مقرر شد تا برنامه‌های این وزارتخانه با طرح مذکور مطابقت داده شود. پیش از این نیز مقرر شده بود وزیرصنعت در جلسه کمیسیون صنایع برای رفع این ابهامات حضور داشته باشد که به‌دلیل جلسه هیأت دولت این کار به هفته جاری موکول شد و احتمالا روز یکشنبه یا سه‌شنبه هفته جاری این نشست برگزار خواهد شد.
  اما وزیر صمت قبلا از مخالفت با واردات خودرو خبر داده بود و آیا این دیدگاه علت حضور او در کمیسیون صنایع مجلس است؟
  قبلا وزیر صمت با اصل ماده واردات خودرو مخالفت ضمنی کرده بود. او معتقد است باید فعلا به این وزارتخانه برای تصمیم‌گیری در مورد واردات خودرو مهلت داده شود. اگرچه به صراحت اعلام نکرده که مخالف واردات خودروست، اما تأکید می‌کند بهتر است مجلس برای واردات خودرو به وزارت صمت مهلت بدهد.
  دبیر انجمن خودروسازان از مخالفت بانک مرکزی با نحوه تامین ارز واردات خودرو و احتمال منتفی شدن طرح مذکور خبر داده، نظر شما چیست؟
  بانک مرکزی در بررسی و تصویب نهایی این طرح وظیفه‌ای ندارد. مجلس می‌تواند در مورد چگونگی تبادلات یا منشا تامین ارز واردات خودرو از بانک مرکزی نظرخواهی کند، اما این نهاد نمی‌تواند برای مجلس در مورد تصویب یا عدم‌تصویب این طرح تعیین‌تکلیف کند.
  اما یکی از ایرادهای شورای نگهبان به طرح مذکور در زمینه منشأ تامین ارز بود. رویکرد بانک مرکزی به این موضوع چیست؟
  شورای نگهبان ابهام‌هایی را در مورد منشأ تامین ارز واردات خودرو مطرح کرده، اما ایرادی به این بخش از طرح نگرفته است. درواقع این شورا خواستار ارائه جزئیات بیشتر و شفاف‌سازی‌ در مورد منشأ تامین بدون انتقال ارز واردات خودرو و مشخص شدن شاخص‌های آن شده، اما ایرادی در این زمینه نگرفته است.
  اما گفته می‌شود بانک مرکزی حتی با واردات خودرو از طریق ارز حاصل از صادرات مخالفت کرده است. آیا این موضوع صحت دارد؟
  بله. بانک مرکزی دیدگاه‌های خود را در مورد منشأ و چگونگی تامین ارز واردات خودرو اعلام کرده، اما در نهایت اولویت‌های ارزی و چگونگی تخصیص آن براساس مصوبات مجلس تعیین می‌شود، دولت نیز تابع مصوبات مجلس است.
  یکی دیگر از ابهامات شورای نگهبان در مورد وظایف محول شده به وزارت صنعت برای تدوین آیین‌نامه واردات خودرو بوده. آیا قرار است ضوابط قبلی واردات خودرو تغییر کند؟
  این موضوع نیز یکی از ابهام‌های شورای نگهبان است. شورای نگهبان خواستار شفاف‌سازی‌ مصوبه مجلس در این زمینه شده؛ یعنی باید مشخص شود آیا منظور تدوین آیین‌نامه واردات خودرو بوده است؟ وقتی مجلس قانونی را می‌نویسد، شورای نگهبان در مورد ابهامات این قانون از مجلس توضیح می‌خواهد و چنین رفت و برگشت‌هایی در مورد مصوبات مجلس با شورای نگهبان طبیعی است.
  با این روند، آیا وزارت صمت باید ضوابط جدیدی برای واردات خودرو تدوین کند یا این کار بر مبنای آیین‌نامه و مصوبات قبلی صورت خواهد گرفت؟
  نه. مبنای واردات خودرو در طرح جدید مجلس نیز همان ضوابط قبلی است. مجلس اعلام کرده قواعد و ضوابطی که در طرح مذکور تدوین شده لازم‌الاجراست، اما وزارت صمت اختیار دارد تا سایر ضوابط و دستورالعمل‌های واردات خودرو مانند تعرفه واردات، حجم موتور و قیمت خودروهای وارداتی را تعیین کند. مجلس به موضوعاتی مانند تعرفه واردات و حجم موتور اشاره نکرده؛ اگرچه ممکن است وزارت صمت با توجه به تغییر دولت بخواهد تغییراتی را در ضوابط قبلی واردات خودرو صورت بدهد که این کار برعهده وزارتخانه مذکور است.
  یعنی مخالفت مجمع تشخیص مصلحت نظام، مانع تصویب نهایی و اجرای این طرح نخواهد بود؟
  اساسا نوع ورود و اظهارنظر قبلی مجمع تشخیص مصلحت نظام در مخالفت با طرح واردات خودرو برای نمایندگان مجلس جای سؤال داشت؛ زیرا طبق قانون اساسی در مرحله تصویب نهایی مصوبات مجلس، فقط شورای نگهبان وظیفه قانونی دارد. در این زمینه رئیس مجلس مکاتبه‌ای با مجمع تشخیص مصلحت نظام داشته‌ و پرسیده‌ دلیل اقدام مجمع در این حد چیست؟ البته هنوز پاسخ این مکاتبه با مجمع به‌دست نمایندگان نرسیده است. اگرچه مجمع می‌تواند در بررسی یک طرح به شورای نگهبان نظر مشورتی بدهد، اما مرجع اصلی تصویب یا رد یک مصوبه مجلس تنها شورای نگهبان است

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط