آرین موتور

هزینه سنگین آلایندگی صفر در آسیا

عصر خودرو- مسیر رسیدن به حمل‌‌و‌نقل با آلایندگی صفر برای آسیا ۱۲ هزار میلیارد دلار خرج بر می‌دارد.

هزینه سنگین آلایندگی صفر در آسیا
نسخه قابل چاپ
شنبه ۰۳ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از سایپانیوز، بر اساس گزارش منتشر شده از بانک هلندی ING سه کشور چین، ژاپن و کره‌جنوبی 4/ 12 تریلیون دلار برای رسیدن به اهداف آلایندگی صفر در سامانه‌های حمل‌ونقل خود هزینه خواهند کرد.  این رقم برای چین 11 تریلیون دلار حدود 8/ 1درصد از تولید ناخالص داخلی سالانه تا سال 2060 خواهد بود. بیشترین سرمایه‌گذاری در چین هم روی صنعت دریایی است که باید به سمت تولید کربن صفر پیش برود مخصوصا با این حساب که تا سال 2060 حمل‌ونقل دریایی چین 120 درصد رشد خواهد داشت.

  البته ذکر این نکته هم مهم است که سه کشور چین، ژاپن و کره، مسوول تولید دوسوم از آلایندگی‌های کربنی در آسیا-اقیانوسیه و تقریبا یک‌سوم آلایندگی‌های کربنی جهانی هستند. هم ژاپن و هم کره‌جنوبی وعده داده‌اند که تا سال 2050 به کربن صفر می‌رسند چین سال 2060 را هدف‌گذاری کرده است. وقتی می‌گویند کربن صفر به معنی آن است که میزان جذب دی‌اکسید کربن اتمسفر هم اندازه میزان تولید آن باشد و مستلزم آن است که به روش‌های مختلف هم در تولید دی‌اکسید‌کربن کاهش ایجاد شود هم به روش‌های مختلف میزان جذب دی‌اکسیدکربن از اتمسفر افزایش یابد.  رابرت کارنل، رئیس تحقیقات و نویسنده گزارش ذکر شده می‌گوید: «4/ 12 تریلیون دلار معادل 90 درصد تولید ناخالص داخلی چین در سال 2020 بوده است.»

  با صرف این هزینه، بخش‌های مختلف از جمله ناوگان خودروهای برقی، ریلی، کامیون‌های هیدروژنی، هوانوردی، کشتی‌هایی که آمونیوم می‌سوزانند همگی تحت پوشش این سرمایه‌گذاری عظیم قرار خواهند گرفت.

  این 4/ 12 تریلیون دلار شامل زیرساخت‌های جایگزینی ناوگان‌های فعلی، ایجاد جایگاه شارژ باتری خودرو یا ذخیره سوخت‌های جدید در صنعت نخواهد بود.

  از آنجا که 30 درصد از کل مصرف انرژی در دنیا در بخش حمل‌ونقل این سه کشور صورت می‌پذیرد، باید خیلی سریع وارد عمل شوند و راه‌ها و روش‌های پایداری را برای رسیدن به اهداف آلایندگی در پیش بگیرند.

  بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط چشم‌انداز انرژی تجدیدپذیر چین در سال 2020 تعداد خودروهای سواری در چین تا سال 2050 دو برابر شده و به 450 میلیون دستگاه می‌رسد.‌(در سال 2018 تعداد کل خودروها در چین 220 میلیون دستگاه بود.)

  بخشی که بیشترین تاثیر را روی صفر شدن کربن دارد، سرمایه‌گذار روی صنعت حمل‌ونقل دریایی است. تا سال 2060 میزان حمل‌ونقل دریایی چین 120 درصد رشد خواهد داشت.

  برای رسیدن به کربن صفر بدون جایگزینی دیزل و گاز طبیعی مایع با آمونیاک سبز امکان‌پذیر نیست. برای این کار لازم است 7/ 3 میلیارد دلار اضافه سرمایه‌گذاری شود تا ظرفیت تولید برق 433 گیگاوات افزایش پیدا کند.

  کرمان موتور