آرین موتور

قیمت خودرو تارا دنده دستی در بازار مشخص شد

عصر خودرو- خودرو تارا جدیدترین محصول ایران خودرو است که نمونه دستی آن بتازگی وارد بازار شده است.

قیمت خودرو تارا دنده دستی در بازار مشخص شد
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۲۳ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۱:۰۰

  به گزترش پایگاه خبری «عصرخودرو» به نقل از ایران جیب، خودرو تارا ایران خودرو جدیدترین محصول ملی بزرگترین خودروساز کشور است که در قالب بدنه سدان‌ جمع‌وجور طراحی شده و پلتفرم آن اساسا با ساخته کمپانی فرانسوی پژو یعنی مدل 301 مشابهت فراوانی دارد.

  شرکت ایران خودرو در اواسط دهه 90 شمسی پس از بازگشت مجدد کمپانی پژو به بازار ایران تصمیم گرفت تا یکسری از تولیدات جدید این خودروساز مطرح فرانسوی را در کشورمان به تولید برساند که از جمله آنها می‌توان به پژو 301 ، پژو 208 و پژو 2008 اشاره کرد. متاسفانه از این میان تنها پژو 2008 ، آن هم به صورت نسبتا محدود روی خط تولید شرکت ایرانی قرار گرفت و نمونه‌هایی از آن در بازار کشورمان به فروش رسید. پژو 301 نیز تنها به صورت بسیار محدود و در قالب نمونه‌های وارداتی در اختیار مشتریان داخلی گذاشته شد و هیچ‌گاه اثری از نمونه‌های مونتاژی آن مشاهده نشد.

  تارا دنده دستی

  اما شرکت ایران خودرو که امتیاز استفاده و توسعه پلتفرم این محصولات را از کمپانی فرانسوی خریداری کرده بود، در همین راستا تصمیم گرفت خودش به ارائه نمونه‌های داخلی‌سازی شده پژو 301 بپردازد. بر این اساس مدتی پس از شروع تحریم‌های جدید و خروج دوباره کمپانی پژو از بازار ایران، شرکت ikco خبر از تولید پژو 301 ایرانی داد و حتی خط تولید آن را هم به صورت آزمایشی افتتاح کرد. اما گویا تولید پژو 301 ایرانی چندان باب میل مسئولان ایران خودرو نبود و آنها که مالکیت معنوی استفاده از پلتفرم پژو 301 را در اختیار داشتند، تصمیم گرفتند تا یک محصول با نام و نشان ایرانی به بازار کشور ارائه دهند تا دیگر اثری از لوگوی شریک فرانسوی بدعهدشان روی محصولات ایرانی دیده نشود.

  تارا دنده دستی

  با پیروی از چنین فلسفه‌ای، در بهمن 1398 شرکت ایران خودرو یک محصول سدان جدید با طراحی چهره متفاوت رونمایی کرد که به اختصار با کد کی 132 شناخته می‌شد. مدتی بعد و پیش از شروع فرایند رسمی تولید کی 132 ، شرکت ایران خودرو نام « تارا » را برای سدان جدید خود در نظر گرفت و پیش‌فروش آن را از سال 99 آغاز کرد تا اینکه در شهریورماه 1400 شاهد عرضه و تحویل نمونه های دنده دستی این خودرو در بازار هستیم.

  این خودرو هم اکنون در زمان نگارش خبر (23 شهریور 1400) در بازار بستگی به رنگ خودرو بین 350 تا 380 میلیون تومان قیمتگذاری میشود.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط