آرین موتور

جای خالی خودروهای برقی در کشور

عصر خودرو- در حالی‌که سهم استفاده از وسایل نقلیه برقی تا پایان سال ۲۰۲۰ به یک درصد از کل وسایل نقلیه جهان رسیده است که در ایران به‌ویژه در کلانشهر تهران از خودروهای برقی و هیبریدی خبری نیست. کارشناس واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران می‌گوید که دولت مهمترین نقش را در فراهم کردن تسهیلات و ایجاد زیرساخت‌های لازم برای استفاده از خودروهای برقی دارد.

جای خالی خودروهای برقی در کشور
نسخه قابل چاپ
شنبه ۰۶ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۱:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصرخودرو» به نقل از ایسنا، در سال‌های اخیر شرکت‌های بزرگ خودروساز داخلی به خودروهای برقی را به بازار معرفی کردند که هیچگاه به تولید انبوه نرسید البته مدیران دو خودروساز بزرگ کشور مردادماه تولید این خودروها را تا سال 1401 وعده دادند.

  این وعده‌ها در حالی مطرح می‌شود که بنا بر اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران میزان فروش وسایل نقلیه برقی تا پایان سال 2020 به بیش از 10 میلیون دستگاه رسیده که این آمار برای سال‌های 2015 و 2018 به ترتیب در حدود 1 و 5 میلیون دستگاه بوده است. این میزان در حدود 4.6 درصد از سهم جهانی فروش خودروهای جدید در سال 2020 است که این آمار برای سال‌های 2017 و 2019 برابر با 1.3 و 2.5 درصد بوده است. در سال‌های اخیر بازار خودروهای برقی به‌سوی تولید خودروهای تمام برقی متمایل شده است. نسبت جهانی خودروهای تمام برقی به هیبریدی در سال2019، 74 به 26 بوده که این آمار در سال‌2015 به 60 به 40 و در سال2012 به 56 به 44 رسید البته این نسبت در سال2020 کمی کاهش یافت و تا 69 به 31‌ درصد رسید.

  افزایش استفاده از وسایل نقلیه برقی در کشورهای مختلف جهان متأثر از تقاضای مصرف‌کننده، قیمت بازار، دردسترس بودن زیرساخت‌های شارژ و سیاست‌های دولت مانند مشوق‌های خرید و جهتگیری‌های بلندمدت نظارتی است که شامل توسعه مناطق کم انتشار، استانداردهای صرفه‌جویی در مصرف سوخت و مقررات حذف وسایل نقلیه موتور احتراق داخلی و کنترل انتشار گازهای گلخانه‌ای می‌شود.

  سولماز احدی با اشاره به نقش مهم خودروها در ایجاد آلودگی هوا و آلودگی صوتی به ایسنا می‌گوید: خودروهای برقی نسبت به خودروهای بنزینی و دیزلی آلایندگی بسیار کمتری ایجاد می‌کنند بنابراین لازم است سیاست‌ها به سمت افزایش سهم خودروهای برقی و فراهم کردن زیرساخت‌های لازم آن در کشور حرکت کند.

  او ادامه می‌دهد: مردم باید بدانند که استفاده از خودروهای برقی نقش مهمی در کاهش آلودگی هوا و در نتیجه بهبود سلامت‌شان دارد. هرچند استفاده از خودروهای برقی نیاز به فرهنگ‌سازی دارد اما بیش از مردم، دولت مهم‌ترین نقش را در این زمینه دارد. 

  به گفته این کارشناس واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، خودروهای برقی سرعت کمتری نسبت به خودورهای بنزینی دارند بنابراین این نقش دولت است که با افزایش قدرت و سرعت این خودروها و اختصاص یارانه و ایجاد تسهیلاتی در جهت جایگزین کردن خودروهای برقی در ازای از رده خارج کردن خودروهای فرسوده جاذبه‌ای برای مردم ایجاد کند همچنین با توجه به اینکه خودروهای برقی شارژی هستند، ضرورت دارد که زیرساخت‌های لازم از جمله احداث ایستگاه‌های شارژ این خودروها نیز فراهم شود. 

  بر اساس این گزارش تا دسامبر سال2020، چین با حدود 4.6میلیون دستگاه صاحب بیشترین تعداد خودروهای سواری برقی شماره‌گذاری شده قانونی در سطح جهانی است که این آمار 42 درصد ناوگان جهانی خودروهای برقی درحال استفاده را تشکیل می‌دهد. در سال 2019 این کشور در حدود 98درصد سهم اتوبوس‌های برقی و 65 درصد خودروهای تجاری سبک برقی جهان را به خود اختصاص داده است. در اروپا تا پایان سال 2020 تعداد خودروهای سواری برقی در حدود 3‌میلیون دستگاه بود که در حدود 30‌ درصد از سهم جهانی را به خود اختصاص می‌داد. این قاره دارای رتبه دوم سهم خودروهای تجاری سبک الکتریکی (31درصد) در سال 2019 بوده است. تا دسامبر 2020 فروش خودروهای برقی در ایالات‌متحده در حدود 1.74 میلیون دستگاه بوده که این آمار تنها برای کالیفرنیا بیش از 800هزار دستگاه (46 درصد از فروش این کشور) بوده است.

  همچنین تا دسامبر 2020، کشور آلمان با افزایش تعداد خودروهای برقی به حدود 700هزار دستگاه از سال 2010 پیشروترین کشور اروپایی است. نروژ نیز دارای بالاترین نفوذ بازار به ازای سرانه در جهان و دارای بزرگ‌ترین سهم خودروهای برقی در فروش خودروهای جدید (74.7 درصد) در سال 2020 است. بیش از 10 درصد کل خودروهای سواری نروژی‌ها در سال 2018 برقی بود که این آمار در سال 2020 به 15 درصد رسیده است. هلند نیز دارای بالاترین تراکم ایستگاه‌های شارژ خودروهای برقی جهان تا سال 2019 بود. فروش خودروهای سواری برقی در سال 2020 رکورددار بود و در پایان این سال اروپا از چین به عنوان بزرگترین بازار پیشی گرفت.

  وسایل نقلیه برقی(PEV) عموماً به دو گروه خودروهای تمام برقی یا برقی- باتری(BEV) که فقط با باتری کار می‌کنند و خودروهای هیبریدی(PHEV) که قدرت باتری را با موتورهای احتراق داخلی ترکیب می‌کنند، تقسیم می‌شوند. در برخی کشورها محبوبیت خودروهای برقی به دلیل یارانه‌های دولتی، افزایش توان و کاهش هزینه باتری و ملاحظات زیست‌محیطی به‌سرعت در حال افزایش است. با این‌ حال، سهم وسایل نقلیه برقی تا پایان سال 2020 تنها یک درصد از کل وسایل نقلیه در جهان بوده است که دوسوم آن‌ها را خودروهای تمام برقی تشکیل می‌دهند.

  به گزارش ایسنا، براساس آخرین سیاهه انتشار شهر تهران،  سهم منابع متحرک از جمله خودروهای شخصی، تاکسی، موتورسیکلت، اتوبوس، کامیون در تولید «ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون» یه عنوان مهمترین آلاینده هوا در پاییز و زمستان 60 درصد گزارش شده است. در ایران نیز تلاش‌هایی برای ساخت خودروی هیبریدی انجام شده که البته هنوز خروجی تجاری قابل توجهی نداشته است و به‌نظر می‌رسد که در زمینه واردات خودروهای برقی و هیبریدی همچنین ایجاد زیرساخت‌های لازم برای استفاده از این خودروها در سطح کشور اقدامات قابل توجهی نشده است.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط