آرین موتور

جلوگیری از تصادف در خودران ها

عصر خودرو- مدیرعامل لومینار می‌گوید در طراحی و توسعه هوش مصنوعی برای خودران‌ها «نتایج ملموسی» به دست آمده است.

جلوگیری از تصادف در خودران ها
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۰۱ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از سایپانیوز، آستین راسل Austin Russell مدیرعامل لومینار در مصاحبه ای گفته است در آینده نزدیک خودروها ذهن مخصوص خودشان را خواهند داشت.

  شرکت فناوری‌های لومینار Luminar Technologies که در زمینه لیدار [تلفیقی از لیزر و رادار] کار می‌کند، با شرکت خودروسازی ولوو شراکت دارد و با همکاری هم در حال طراحی خودروهایی هستند که نمی‌توان با آنها تصادف کرد و حالا مدیرعامل این شرکت می‌گوید در زمینه خودران‌ها [خودروهای بدون نیاز به راننده] به نتایج ملموسی دست پیدا کرده است. شرکت خودروسازی سوئدی ولوو در حال استانداردسازی استفاده از فناوری‌های لیدار در تمامی محصولات این شرکت است و نخستین خودرویی که از این فناوری‌های جدید بهره مند می‌شود خودروی تمام برقی نسل جدید XC90 ولوو است. راسل می‌گوید: قابلیت‌های این فناوری بسیار فراتر از رانندگی بدون نیاز به راننده در بزرگراه‌ها است.آنچه در این فناوری‌ها مد نظر است، رسیدن به بالاترین سطح ایمنی و ساخت خودروهایی است که اصلا نمی‌توان با آن تصادف کرد و خوشبختانه نتایج ملموس از همین حالا قابل مشاهده است.

  مجله معروف فوربس آستین راسل را جوان ترین میلیاردر خودساخته معرفی کرده که با همت خودش به اینجا رسیده است.راسل می‌گوید فناوری آنها به تدریج به معیاری برای بهینه کاوی در صنعت خودران تبدیل خواهد شد.

  لیدار در حقیقت روشی برای اندازه‌گیری مسافت‌های متغیر با استفاده از لیزر و رادار است و می‌تواند برای تصویربرداری سه‌بعدی اشیا هم مورد استفاده قرار گیرد. همچنین از لیدار برای تهیه نقشه‌های با رزولوشن بالا هم استفاده می‌شود. لیدار هم در صنایع هوافضا و هم در اقیانوس‌شناسی کاربردهای زیادی پیدا کرده است.

  تقریباً همه خودروسازان برتر جهانی کم و بیش روی ساخت خودران‌ها سرمایه‌گذاری کرده‌اند و بخش تحقیق و توسعه این شرکت‌ها سخت مشغول پژوهش و آزمایش در این زمینه است. شرکت خودروسازی تسلا هم که سامانه کمک به راننده خود را تحت عنوان خودران معرفی کرده است، این روزها به‌شدت زیر ذره‌بین ناظران و سیاست‌گذاران است.آستین راسل اعتقاد دارد در این مسابقه نفسگیر از سایر شرکت‌ها جلوتر است.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط