آرین موتور

در مجمع عمومی عادی سالیانه سایپا مطرح شد:

سه سرباز جدید سایپا تا پایان سال می آیند

عصر خودرو- مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا در مجمع عمومی عادی سالیانه سایپا از عرضه سه محصول جدید آریا، اهین اتوماتیک و اطلس تا پایان سال جاری خبر داد.

سه سرباز جدید سایپا تا پایان سال می آیند
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۰۵ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو»، سایپا با عرضه این سه محصول مهمترین تغییرات در بازی بازار خودرو را بوجود خواهد اورد. شاهین اتوماتیک، روند رقابتی بازار خودروهای داخلی را تحت الشعاع قرار خواهد داد و آریا به عنوان نخستین کراس اوور ایرانی احتمالا بعد مدت ها صف بزرگی از خریداران را بوجود می آورد. اطلس نیز به عنوان نسخه ای کراس از خانواده پلتفرم X200 در کنار ساینا و کوییک به گفته مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا قرار است جانشین تیبا شود که رویدادی مهم به حساب می آید.

  راه سایپای نوین با حذف پراید از خط تولید آغاز شد. به گفته سید جواد سلیمانی بر اساس محاسبات آن ها اگر تولید پراید در سال قبل همچنان ادامه داشت، 2300 میلیارد زیان بیشتر برای سایپا را به همراه می آورد. لذا چنین تصمیمی هرچند سختی های فراوانی به همراه داشت و به سرعت باید با دیگر محصولات ظرفیت تولید آن جایگزین می شد اما در نهایت اتخاذ شد و هیچ خلاءی در زمینه تیراژ بوجود نیامد و سایپا ضمن حفظ تیراز و حتی افزایش آن بعد از خروج پراید از خط تولید، ایجاد تنوع در سبد محصولات را در دستور کار قرار داد. پس از عرضه شاهین در روزهای پایانی سال 99 به بازار امسال تازه های سایپا از ابتدای پاییز قدم به میدان می گذارند.

  نخستین سرباز جدید سایپا نسخه اتوماتیک سدان کلاس C سایپا یعنی شاهین خواهد بود که قرار است از پاییز 1400 عرضه آن آغاز شود. پیشبینی می شود این خودرو به گیربکس 6 سرعته اتوماتیک مجهز شود که عملکرد به مراتب بهتری از گیربکس های CVT ارائه می کند. سایپا شاهین می تواند رقابتی داغ و تازه را در بازار بین رده بالاهای صنعت خودرو ایران شکل دهد و در آن خودروهایی که پیشتر در حوزه یکه تاز بودند را به چالشی جدی بکشد.

  دومین محصول سایپا برای سال 1400 که احتمالا بزرگترین رویداد خودرویی سال های اخی ررا رقم می زند، کراس اوورسایپا آریا است که با در نظر گرفتن نقاط قوت و ضعف کراس اوور های پیشین بازار در این کلاس بر پایه پلتفرم SP100 طراحی شده و به گفته مدیرعامل سایپا قرار است طی نیمه دوم سال با گیربکس اتوماتیک روانه بازار شود. آریا نخستین کراس اوور بومی ایران است که در کلاس C طراحی شده و بدون شک یکی از پرطرفدارترین خودروهای آینده نزدیک بازار نیز خواهد بود. همچنین بر اساس شنیده ها احتمال نصب پیشرانه جدید سه سیلندر توربو یک لیتری با حداکثر توان 143 اسب بخار و حداکثر گشتاور 222 نیوتون متر در این کراس اوور وجود دارد. صندلی برقی، کروز کنترل، سامانه کنترل الکترونیکی پایداری، سامانه کمکی شروع حرکت در سربالایی، سیستم کنترل حرکت در سراشیبی و نمایشگر لمسی از جمله آپشن ها و تکنولوژی های قابل توجهی است که احتمالا در فول ترین نسخه آریا به بازار عرضه خواهد شد.

  سومین محصول سایپا برای سال 1400 مینی کراسی به نام اطلس است که به گفته سید جواد سلیمانی بر پایه کوییک و ساینا طرحی شده و قرار است جایگزین تیبا شود. اطلس نسخه به روز و مجهزی از خانواده پلتفرم X200 است و احتمالا یکی از نخستین محصولات سایپا خواهد بود که بر اساس قرارداد اخیر این شرکت با همراه اول به تکنولوژی اتصال به شبکه اینترنت مجهز خواهد شد. هنوز هیچ اطلاعات دیگری از اطلس منتشر نشده اما می توان انتظار قوای محرکه مشابه دیگر اعضای خانواده X200 یعنی همان پیشرانه M15 را در این خودرو نیز داشت.

  سیدجواد سلیمانی در این مجمع علاوه بر ارائه اخبار ورود محصولات جدید در زمینه تولید و عرضه محصول جدید شاهین گفت: در سال های گذشته خودروهایی به عنوان محصول داخلی تولید و عرضه شد اما بیشتر آنها نتیجه تغییر اندکی در طراحی یا امکانات خودروهای غیرایرانی بود اما شاهین محصولی است که از صفر تا صد طراحی و تولید آن کاملا داخلی و متعلق به گروه خودروسازی سایپا است.

  وی افزود: شاهین با تکنولوژی به روز و استانداردهایی که امکان عرضه آن به بازارهای صادراتی را فراهم کرده، تولید و با کمترین ایراد و استقبال قابل توجه به بازار عرضه شد.

  مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا در گزارش خود به سهامداران از رفع مشکلات در حوزه تولید خودروهای تجاری در شرکت های زامیاد و سایپادیزل خبر داد و افزود: تولید وانتزامیاد که همه آن را با نام نیسان آبی می شناسند نیز تا پایان سال متوقف و محصول پادراپلاس با توان فنی و امکانات به روز جایگزین آن خواهد شد. همچنین پروژه تولید اتوبوس های برقی و دیزلی نیز در این دو شرکت آغاز و قراردادهای خوبی نیز در راستای آن منعقد شده و به زودی توان تولید خودروهای تجاری سایپا نیز احیا خواهد شد.

  سلیمانی در بخش حساب های مالی سایپا نیز اظهار کرد: در سه ماه نخست سال99 سایپا از زیان خارج و به سود عملیاتی نزدیک شد اما افزایش قابل توجه نرخ ارز و نهاده های تولید در کنار قیمت گذاری دستوری برنامه ریزی های ما را بهم ریخت و مجددا زیان ده شدیم.

  مدیرعامل سایپا گفت: با تلاش های صورت گرفته در بخش های مالی و کاهش قابل توجه تعهدات ناشی از اجرای برنامه های دقیق در حوزه فروش، در سه ماه نخست امسال نیز زیان ده نبوده ایم و اگر شاخص های اقتصادی تغییر نکند، امسال از زیان خارج خواهیم شد.

  سلیمانی در تشریح بیشتر تلاش ها برای کاهش تعهدات اظهار کرد: در ابتدای سال 98 بیش از 540 هزار تعهد در سایپا داشتیم اما این عدد در حال حاضر به 170 هزار تعهد رسیده که معادل چهار ماه تولید است. ضمن اینکه تعداد تعهدات معوق نیز کمی بیش از 3 هزار دستگاه است و امیدواریم به زودی، صفر شود.

  مدیرعامل سایپا ادامه داد: تا پایان چهارماه نخست سال، هیچ تعهدی برای سال 1401 ایجاد نکرده ایم که از نظر انضباط مالی امتیاز ویژه ای برای ما به حساب می آید.

  گفتنی است، مجمع عمومی عادی سالیانه سایپا برای سال منتهی به 30 اسفند 99 با حضور بیش از 73 درصد سهامداران صبح روز پنجشنبه 31 تیرماه برگزار شد و صورت های مالی به تصویب اعضا رسید.در این مجمع، سهامداران  عملکرد مدیرعامل و اعضای هیات مدیره گروه خودروسازی سایپا به ویژه در حوزه توسعه سبد محصولات را با توجه به شرایط سخت ناشی از تحریم ها و کرونا مطلوب ارزیابی کرده و خواستار پیگیری هیات مدیره برای رفع مشکل قیمت گذاری دستوری و زیان های ناشی از آن شدند.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط