اطلس خودروکار کلیک

کاهش فروش در بهمن‌ماه

عصر خودرو- طبق جدیدترین آمار ارائه شده به بورس، خودروسازان بزرگ کشور در ۱۱ ماه امسال و در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته با کاهش فروش مواجه شده‌اند و این‌بار نیز مانند گزارش‌های اخیر، تعداد خودروهای فروخته‌شده کمتر از میزان تولید بوده است.

کاهش فروش در بهمن‌ماه
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۴:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر خودرو» به نقل از دنیای اقتصاد، براساس صورت‌های مالی ارسالی از سوی ایران‌خودرو، سایپا و پارس‌خودرو به بورس، این سه شرکت طی 11 ماه امسال در مجموع 744 هزار و 976 دستگاه انواع محصول را به فروش رسانده‌اند که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، کاهش 10 درصدی را نشان می‌دهد. همچنین در مقایسه با تولید بالغ‌بر 816 هزار دستگاهی، فروش حدودا 9 درصد کمتر از تولید بوده است. این تعداد فروش اما درآمدی بالغ‌بر 53 هزار میلیارد تومان را برای سه خودروساز بزرگ داخلی به ارمغان آورده است. با این حساب، درآمد خودروسازان از ناحیه فروش، رشد 60 درصد را طی 11 ماه امسال و نسبت به مدت مشابه سال گذشته به خود می‌بیند؛ بنابراین با وجود آنکه فروش کاهش یافته، درآمد خودروسازان بالا رفته و این موضوع ریشه در رشد قیمت کارخانه‌ای محصولات آنها دارد.

     جزئیات کارنامه فروش خودروسازان
  اما سری به جزئیات آمار فروش خودروسازان در 11 ماه امسال بزنیم و ببینیم ایران‌خودرو، سایپا و پارس‌خودرو چه کارنامه‌ای را از خود به‌جا گذاشته‌اند. ابتدا از ایران‌خودرو شروع کنیم، شرکتی که در بازه زمانی موردنظر 405 هزار و 201 دستگاه انواع محصول را به فروش رسانده است. این رقم در مقایسه با 11 ماه سال گذشته افزایش 9 درصدی را نشان می‌دهد. در بین سه خودروساز بزرگ کشور، تنها ایران‌خودرو توانسته تعداد فروش خود را در 11 ماه امسال بالا ببرد. ایران‌خودرویی‌ها از ناحیه فروش بیش از 405 هزار دستگاهی خود، 36 هزار و 700 میلیارد تومان درآمد داشته‌اند که رشد 85 درصد را نسبت به 11 ماه سال گذشته نشان می‌دهد. در بین خودروهای به فروش رفته ایران‌خودرو طی 11 ماه امسال، بیشترین آمار به خانواده پژو تعلق دارد و کمترین نیز نصیب سوزوکی گرندویتارا و تندر‌90 شده است. بر این اساس، این شرکت 312 هزار و 563 دستگاه انواع پژو (به‌جز مدل 2008) را به فروش رسانده و درآمد 24 هزار و 800 میلیارد تومان به‌دست آورده است. تعداد ویتاراهای فروخته‌شده ایران‌خودرو طی 11 ماه امسال نیز تنها یک عدد بوده که قیمتی بیش از 594 میلیون تومان (نرخی نزدیک به بازار) داشته است. گران‌ترین محصول فروخته شده ایران‌خودرو در بهار، همان تک ویتارا بوده است و ارزان‌ترین آنها نیز وانت آریسان. ایران خودرو اما با فروش 48 هزار و 947 دستگاه سمند، درآمدی حدودا سه هزار و 900 میلیارد تومانی به‌دست آورده است. بزرگ‌ترین خودروساز ایران در 11 ماه امسال 171 دستگاه پژو 2008 را نیز فروخته و از این ناحیه، بالغ‌بر 17 میلیارد تومان درآمد داشته است. همچنین فروش 12 دستگاه تارا نیز در کارنامه 11 ماهه ایران خودرو ثبت شده، آن هم با قیمتی بالغ‌بر 190 میلیون تومان برای هر دستگاه (به عنوان قیمت پایه).

  از ایران‌خودرو بگذریم و به سایپا برویم و ببینیم این خودروساز در 11 ماه امسال و در بخش فروش چه کرده است. طبق آمار، سایپا توانسته 257 هزار 864 دستگاه انواع محصول را در بازه زمانی موردنظر به فروش برساند که در مقایسه با 11 ماه سال گذشته بیش از 30 درصد افت را نشان می‌دهد. درآمد سایپایی‌ها از فروش 11 ماهه نیز به بیش از 13 هزار میلیارد تومان رسیده که نسبت به مدت مشابه در سال 98، افزایش جزئی را نشان می‌دهد. بیشترین محصول فروخته‌شده در سایپا طی بازه زمانی موردنظر، متعلق به خانواده تیبا است که عدد 180 هزار و 523 دستگاهی را در فروش و رقم حدودا 10 هزار میلیارد تومانی را در درآمدزایی از خود به‌جا گذاشته است. سایپایی‌ها اما از ناحیه فروش 55 هزار و 882 دستگاه پراید نیز بالغ‌بر هزار و 600 میلیارد تومان درآمد کسب کرده‌اند که البته با احتساب پرایدهای پارس‌خودرو، این رقم بالاتر خواهد رفت. در بین دیگر محصولات سایپا، چانگان چینی طی 11‌ماه امسال فقط 110 دستگاه فروش داشته که با قیمت هر دستگاه 150 میلیون تومان فروخته شده‌اند. سایپا همچنین تنها 176 دستگاه آریو را در بازه زمانی موردنظر به فروش رسانده است. هم آریو و هم چانگان در مقایسه با 11 ماه سال گذشته افت فروش داشته‌اند که دلیل اصلی آن، پایین آمدن تولید است. در آمار سایپا اما هرچند تولید 805 دستگاه شاهین به ثبت رسیده، با این حال در 11 ماه امسال حتی یک دستگاه نیز از این خودرو فروخته نشده است. اما سراغ پارس‌خودرو برویم و ببینیم این شرکت چه کارنامه‌ای در فروش طی 11 ماه سال‌جاری از خود به‌جا گذاشته است. طبق صورت‌های مالی ارائه‌شده به بورس، پارس‌خودرویی‌ها در بازه زمانی موردنظر 81 هزار و 911 دستگاه محصول را فروخته‌اند که بیشتر آنها را پراید، ساینا و کوئیک، تشکیل می‌دهد. در مقایسه با 11 ماه سال گذشته، فروش پارس‌خودرو 9 هزار دستگاه کاهش را به خود می‌بیند.

  این شرکت که زیان سنگینی از ناحیه تحریم تجربه کرد و شریک اصلی خود یعنی رنو را از دست داد، توانسته در 11 ماه امسال و به واسطه محصولات جدید (به‌ویژه کوئیک) و البته رشد قیمت خودروها، بیش از حدودا سه هزار و 400 میلیارد تومان کسب درآمد کند.  این رقم در مقایسه با 11 ماه سال گذشته، رشد 333 درصدی را نشان می‌دهد.

  در بین محصولات پارس‌خودرو، بیشترین تعداد فروش به گروه Q200 با 38 هزار و 989 دستگاه تعلق دارد که درآمد بیش از دو هزار و 900 میلیارد تومانی را نصیب این شرکت کرده که در بین محصولات پارس‌خودرو رکورددار است. همچنین از ناحیه فروش 23 هزار و 703 دستگاه پراید در 11 ماه امسال، پارس‌خودرو درآمدی حدودا 76 میلیارد تومانی را کسب کرده است. این شرکت در بازه زمانی تحت بررسی، سه هزار و 48 دستگاه محصولات رنو که دیگر تولید نمی‌شود، فروخته و درآمد 142 میلیارد تومان کسب کرده است. از ناحیه فروش سه هزار و 216 دستگاه برلیانس نیز پارس‌خودرویی‌ها بالغ‌بر 177 میلیارد تومان کسب درآمد کرده‌اند. برلیانس مدت‌ها در خطوط تولید پارس‌خودرو غایب بود، اما طی امسال تولید آن از سر گرفته شد.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • خودرو امروز ۵۲۳
    • خودرو امروز ۵۲۲
    • خودرو امروز ۵۲۱
    • خودرو امروز ۵۲۰
    • خودرو امروز ۵۱۹
    • خودرو امروز ۵۱۸
    • خودرو امروز ۵۱۷
    • خودرو امروز ۵۱۶
    • خودرو امروز ۵۱۵
    آخرین بروزرسانی ۳ روز پیش
    آرشیو