اطلس خودروکار کلیک

برنامه خودرویی «صمت» محقق نشد

عصر خودرو- در‌حالی‌که وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) برنامه تولید یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاهی خودرو را برای امسال در نظر گرفته بود، آمار اخیر این وزارتخانه نشان می‌دهد این هدف محقق نخواهد شد.

برنامه خودرویی «صمت» محقق نشد
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از دنیای اقتصاد، طبق آمار، خودروسازان کشور تا پایان بهمن امسال بالغ بر 910 هزار دستگاه انواع محصول را به تولید رسانده‌اند و تیراژ بهمن ماه آنها نیز حدود 89 هزار دستگاه بوده است. اگر فرض کنیم طی اسفند نیز به اندازه بهمن خودرو تولید شود، تیراژ امسال خودروسازان (با در نظر گرفتن کل محصولات اعم از سواری و تجاری‌های سبک و سنگین)، در نهایت به یک میلیون دستگاه خواهد رسید.

  این رقم تقریبا شبیه سال گذشته است و تا رسیدن به برنامه مدنظر وزارت صمت، 200 هزار دستگاه کم دارد. بنابراین هدفگذاری وزارت صمت طی سال جاری، محقق نخواهد شد تا بار دیگر ثابت شود برنامه‌ریزی‌های این وزارتخانه در حوزه خودرو، گاهی بسیار خوش‌بینانه و به دور از واقعیت‌های موجود است. از همان ابتدا نیز که وزارت صمت برنامه تولید امسال خودروسازان را اعلام کرد، تردیدهای زیادی در مورد تحقق آن وجود داشت؛ به‌خصوص با توجه به تداوم تحریم، مشکلات مالی و همچنین نرخ‌گذاری دستوری. البته خودروسازان در سال جاری به لطف افزایش قیمت‌هایی که از سوی شورای رقابت اعمال شد، اوضاع مالی بهتری در مقایسه با 98 داشتند؛ اما به هر حال هزینه‌های تولید نیز بالا رفت. آن‌طور که فعالان صنعت خودرو می‌گویند، در حال حاضر مشکل اصلی آنها، کمبود نقدینگی است و اگر این معضل رفع شود، آنها توان تامین قطعات موردنیاز برای رشد چشمگیر تولید را از منابع داخلی و خارجی خواهند داشت.

  از همین رو خودروسازان تلاش زیادی کردند تا دولت را به لغو نرخ‌گذاری دستوری مجاب کنند؛ اما همچنان سایه این سیاست بر سر خودروسازی کشور سنگینی می‌کند. فعالان صنعت خودرو معتقدند با کنار گذاشتن سیاست نرخ‌گذاری دستوری، ورودی نقدینگی آنها رشد قابل توجهی خواهد کرد. بنابراین با پرداخت مطالبات قطعه‌سازان، تامین قطعات از داخل تسریع می‌شود و روند تامین قطعات خارجی هم سرعت خواهد گرفت. در نتیجه، تولید با سرعت بالاتری افزایش خواهد یافت و خودروسازان قادر خواهند بود تیراژ را به برنامه‌های مدنظر وزارت صنعت، معدن و تجارت برسانند. در کنار مساله نرخ‌گذاری، اگر سال آینده با احیای برجام و لغو تحریم‌ها همراه باشد، این موضوع کمک بزرگی به خودروسازان بابت رشد قابل توجه تولید خواهد کرد؛ هرچند احتمالا اثرات اصلی‌اش را در سال 1401 نشان می‌دهد.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • خودرو امروز ۵۲۳
    • خودرو امروز ۵۲۲
    • خودرو امروز ۵۲۱
    • خودرو امروز ۵۲۰
    • خودرو امروز ۵۱۹
    • خودرو امروز ۵۱۸
    • خودرو امروز ۵۱۷
    • خودرو امروز ۵۱۶
    • خودرو امروز ۵۱۵
    آخرین بروزرسانی ۳ روز پیش
    آرشیو