اطلس خودروکار کلیک

وقوع تخلف در مراکز معاینه فنی پایتخت نزدیک به صفر است

عصر خودرو- مدیرعامل ستاد مرکزی معاینه فنی خودروهای تهران احتمال انجام تخلف در این مراکز پایتخت را نزدیک به صفر عنوان کرد و گفت: ما در تهران چند لایه نظارتی داریم و حتی گاهی اوقات دام هایی طراحی می کنیم تا ببینیم آیا تخلفی در مراکز ما انجام می شود یا خیر؟

وقوع تخلف در مراکز معاینه فنی پایتخت نزدیک به صفر است
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصرخودرو» به نقل از ایرنا، حسین مقدم روز پنجشنبه درباره آمار تخلفات احتمالی در مراکز معاینه فنی پایتخت توضیح داد: ما نظارت از هر مدلی که فکر بکنید انجام می دهیم و در این باره با کسی تعارف نداریم؛ از یک میلیون و 800 هزار مراجعه برای گرفتن معاینه فنی در سال، شاید یک یا 2 مورد تخلفی رخ دهد.

  وی ادامه داد: حتی در مواردی یک سری از دوستانمان را نیز به این مراکز به عنوان فردی که معاینه فنی می خواهد می فرستیم تا ببینیم فردی تخلف می کند یا نه؟ که خوشبختانه تا به حال موردی پیش نیامده است.

  برخی می خواهند فاتحه معاینه فنی خوانده شود

  این مقام شهری در عین حال هشدار داد: واقعیت این است که تخلف وجود دارد اما باید توجه کرد که درصد آن چقدر است؛ نباید بخاطر این اندک موارد، تاثیر معاینه فنی خودروها بر کاهش آلودگی هوا را از یاد برد چراکه برخی می خواهند با حاشیه سازی فاتحه معاینه فنی خوانده شود.

  وی همچنین انجام معاینه فنی خودروها را به نفع سلامتی مردم عنوان کرد و گفت: معاینه فنی پروسه ای است که در تمام دنیا با همین دستگاه ها انجام می شود اما آزمون سلامت خودرو در ایران سهل تر است و با ایجاد سامانه سیمفا تخلف به حداقل رسیده است.

  مقدم با رد سختگیرانه بودن آزمون معاینه فنی در تهران یادآور شد: دستور العمل های ابلاغی وزارت کشور در تهران انجام می شود و به طور قطع سخت گیرانه نیست اما از یک سری مسائل که مربوط به ایمنی و آلایندگی خودرو می شود، نمی گذریم.

  آمار مراجعات به مراکز معاینه فنی تا پایان دی

  مقدم درباره آمار مراجعات به مراکز معاینه فنی تا پایان دی نیز گفت: از ابتدای سال تا پایان دی ماه یک میلیون و 378 هزار دستگاه خودرو به مراکز معاینه فنی شهر تهران مراجعه کرده که در مقایسه با سال گذشته تقریبا تغییری نداشته است.

  وی افزود: در حال حاضر روزانه پنج هزار دستگاه خودرو به مراکز معاینه فنی شهر تهران مراجعه می کنند و وضعیت مراجعات در شرایط عادی و تقریبا تمامی مراکز فاقد صف انتظار است.

  به گفته مقدم، 989هزار دستگاه خودرو از آمار اعلامی، مربوط به مراجعات اول بوده که 17 درصد از آن در آزمون آلایندگی گازهای خروجی از اگزوز، 11 درصد در آزمون هم‌راستایی چرخ ها، 4درصد کمک فنر، 14 درصد تست ترمز و 16درصد عیوب ظاهری مردود شدند.

  وی ادامه داد: 37 درصد از این خودروها در مجموع به علت نقص فنی موفق به اخذ معاینه فنی در مراجعه اول نشدند.

  این مقام شهری افزود: 935هزار گواهی معاینه فنی نیز در این 10 ماه صادر شده که 244 هزار گواهی آن مربوط به معاینه فنی برتر است و در مجموع در حدود 26 درصد از خودروهای مراجعه کننده به مراکز، معاینه فنی برتر گرفتند.

  وی درباره معاینه فنی خودروهای سنگین نیز گفت: از ابتدای سال تا پایان دی 12 هزار و 103 دستگاه خودروی سنگین به مراکز معاینه فنی مراجعه کرده اند.

  مقدم همچنین با اشاره به آغاز آزمون شدت صوت در مراکز معاینه فنی شهر تهران از دهم آبان یادآور شد: از ابتدای شروع این آزمون تا پایان دی ماه، 40 هزار و 291 دستگاه خودرو آزمون شده که498 دستگاه به دلیل شدت صوت بالاتر از حد مجاز مردود شده اند.

  به گزارش ایرنا، 56 خط معاینه فنی مختص خودروهای سبک در 17 مرکز معاینه فنی ثابت و هشت واحد سیار تک خطه و سه مرکز معاینه فنی تک خطه مختص خودروهای سنگین در تهران فعال است.

  شهروندان می‌توانند برای اطلاع از آخرین وضعیت فعالیت این مراکز به سایت ستاد معاینه فنی خودروهای تهران inspection.tehran.ir مراجعه و یا با سامانه پاسخگو 96006000 در وقت اداری تماس بگیرند.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • خودرو امروز ۵۲۳
    • خودرو امروز ۵۲۲
    • خودرو امروز ۵۲۱
    • خودرو امروز ۵۲۰
    • خودرو امروز ۵۱۹
    • خودرو امروز ۵۱۸
    • خودرو امروز ۵۱۷
    • خودرو امروز ۵۱۶
    • خودرو امروز ۵۱۵
    آخرین بروزرسانی ۲ روز پیش
    آرشیو