اطلس خودروکار کلیک

سکته ۳۰ تا ۵۰درصدی قیمت‌ها در بازار خودرو

عصر خودرو- باوجود کاهش ۳ تا ۵۵میلیون تومانی قیـــمت برخی خودروهای داخلی نسبت به هفته گذشته، ورود نرخ دلار به کانال ۲۲هزار تومان و انتظار مشتریان برای کاهش بیشتر قیمت‌ها، موجب قفل شدن بازار و توقف معاملات خودرو در آغاز هفته جاری شد.

سکته ۳۰ تا ۵۰درصدی قیمت‌ها در بازار خودرو
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۴:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از همشهری، موج تازه ریزش قیمت در بازار خودرو با نزدیک شدن به زمان آغاز به‌کار رئیس‌جمهوری جدید آمریکا و سیر نزولی نرخ ارز موجب کاهش 3 تا 30میلیون تومانی قیمت‌ها شده اما هنوز کمتر خریداری حاضر به پذیرش ریسک خرید خودرو است و همین موضوع به افت شدید معاملات در بازار خودرو منجر شده است.فعالان بازار می‌گویند: سیر نزولی نرخ ارز و چشم‌انداز مثبت معادلات سیاسی موجب شده اغلب مشتریان برای خرید خودرو دست نگه دارند. به‌گفته فعالان صنفی تا زمانی که نرخ ارز در هر محدوده‌ قیمتی برای مدت 2 تا 3 هفته تثبیت نشود، نمی‌توان انتظار بازگشت مشتریان به بازار خودرو و رشد نسبی معاملات را داشت.

  ریزش 55میلیون تومانی قیمت‌ در بازار خودرو
  مشاهدات میدانی نشان می‌دهد در یک هفته گذشته بیشترین ریزش قیمت در بازار خودروهای داخلی مربوط به‌خودروهای مونتاژی و گران‌قیمت‌تر مانند هایما اس7 و دنا پلاس توربو شارژ اتوماتیک بوده است. قیمت هایما اس7 با کاهش 55میلیون تومانی از 675میلیون به 620میلیون رسیده و قیمت دنا پلاس توربو شارژ اتوماتیک هم با نزولی 24میلیون تومانی از 437میلیون به 413میلیون تومان کاهش یافته است.
  به‌گفته نایب‌رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران، قیمت خودروها در یک هفته گذشته 10درصد کاهش یافته است. اسد کرمی افزود: قیمت خودرو که از آبان‌ماه سال‌جاری تا یک هفته پیش 30درصد کاهش یافته بود دریک هفته اخیر نیز، 10درصد دیگر ریزش کرد. او تأکید کرد: میزان تقاضا در بازار به‌شدت پایین است. به‌گفته او در روز شنبه هفته جاری کاهش 500هزار تا 5میلیون تومانی قیمت‌ها در بازار محصولات سایپا و ریزش 500هزار تا 10میلیون تومانی قیمت در بازار محصولات ایران‌خودرو را شاهد بودیم به‌نحوی که قیمت پژو206 تیپ2 به 188میلیون، پژو206تیپ5 به 247میلیون، سمند  (LX) 175میلیون تومان و سمند EF7به 196 میلیون، پژوپارس سال به 205میلیون، پژو405GLX  دوگانه‌سوز 182میلیون، سورن 229میلیون، 207دستی 274میلیون تومان و 207پانور به 309میلیون رسید. در گروه محصولات سایپا نیز قیمت سایپا 111 به 123 میلیون، سایپا131 به 105میلیون‌و500هزار، سایپا151 (پراید وانت) 112میلیون تومان و نرخ تیبا، تیبا2 و تیبا2 پلاس نیز به‌ترتیب به 126، 128 و 137میلیون تومان رسید. قیمت ساینا نیز به 133میلیون، کوییک دنده‌ای 143میلیون و کوییک R به 148میلیون تومان کاهش یافت.

  انتظار کاهش 30درصدی مجدد قیمت خودرو
  رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو هم با اشاره به انتظار مشتریان برای کاهش بیشتر قیمت خودرو گفت: روند ریزش قیمت خودروهای داخلی در یک هفته گذشته به‌دلیل کاهش نرخ ارز، تندتر شده است. سعید موتمنی، افزود: تا هفته گذشته شاهد کاهش 33درصدی قیمت خودرو بودیم، خریداران و فروشندگان نیز با این قیمت‌ها کنار آمده بودند و معاملات بازار خودرو جان گرفته بود اما با کاهش نرخ دلار به کانال 22هزار تومان دوباره شیب کاهش قیمت خودرو تندتر شد. تا زمانی که نرخ ارز تثبیت نشود، خریداران عمدتا به بازار مراجعه نمی‌کنند. به‌گفته او با توجه به اتفاقات سیاسی و احتمال ورود نرخ دلار به کانال 20هزار تومان، احتمال کاهش 30درصدی مجدد قیمت خودرو وجود دارد. موتمنی تأکید کرد: بررسی قیمت خودروهای داخلی در 28دی‌ماه98 نسبت به‌مدت مشابه پارسال نشان می‌دهد در سال گذشته با دلار 13هزارو200تومانی قیمت خودرو 206تیپ2 و سمند کمتر از 100میلیون تومان بود اما با افزایش نرخ ارز قیمت این خودروها و سایر کالاهای سرمایه‌ای بین 70 تا 80درصد رشد کرد. به‌گفته او قیمت‌ها در بازار کالاهای سرمایه‌ای با نرخ ارز ارتباط تنگاتنگی دارد به همین دلیل درصورت ورود دلار به کانال 20هزار تومان، شاهد کاهش 60درصدی قیمت خودروهای داخلی نسبت به آبان‌ماه امسال خواهیم بود. به‌گفته او بازار خودرو در انتظار تخلیه حباب قیمت است زیرا در 28مرداد امسال با نرخ 23هزار تومانی دلار، قیمت سمند ال‌ایکس 150 بود که اکنون به 170میلیون تومان رسیده است. موتمنی از احتمال تأثیر پذیری بیشتر قیمت خودروهای خارجی از نرخ ارز خبر داد و افزود: در اسفندماه سال گذشته که نرخ دلار 16هزار تومان بود قیمت سانتافه به یک میلیارد و 100میلیون تومان رسید اما وقتی دلار وارد کانال 33هزار تومان شد، نرخ این خودرو نیز به 3میلیارد تومان رسید.

  رشد عرضه و توقف معاملات خودرو
  رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو افزایش مراجعه دلالان خودرو به مراکز خرید و فروش را ناشی از تلاش آنها برای فروش خودروهای دپو شده حتی به قیمت‌های کاهشی فعلی دانست و گفت: شرایط کنونی بازار خودرو موجب شده، برخی که قبلا به قصد سرمایه‌گذاری وارد بازار خودروشده بودند، اکنون فروشنده باشند. موتمنی افزود: خودروهایی که قبلا با نوسان نرخ ارز خریداری و دپو شده بود، اکنون در حال عرضه به بازار است اما خریداری برای این خودروها نیست زیرا تا هفته گذشته هم فروشنده و هم خریدار با دلار 25هزار تومانی کنار آمده بودند و خرید و فروش در بازار خودرو تا حدودی راه افتاده بود اما اکنون خریداران با انتظار برای دلار کمتر از 20هزار تومانی، خرید نمی‌کنند. او افزود: مطرح شدن برخی احتمالات مانند آزادسازی دارایی‌های بلوکه شده ایران و کاهش تحریم‌ها با روی کار آمدن رئیس‌جمهوری جدید آمریکا نیز به انتظارات کاهش بیشتر قیمت خودرو دامن زده و بازار خودرو بلاتکلیف است. موتمنی شرط بازگشت مشتریان به بازار خودرو را تثبیت حداقل 3 هفته‌ای نرخ ارز دانست و افزود: بازار خودرو از چهارشنبه هفته گذشته قفل شده و تا زمانی که نرخ ارز تثبیت نشود، مشتریان واقعی برای خرید خودرو ریسک نمی‌کنند و دلال‌ها نیز انگیزه‌ای برای سرمایه‌گذاری در بازار خودرو ندارند. او افزود: به‌نظر می‌رسد روند کاهش نرخ ارز ادامه‌دار خواهد بود ؛ با این روند شاهد کاهش بیشتر قیمت خودرو خواهیم بود.

  چشم‌انداز سکته 50درصدی در بازار خودرو
  رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو با رد احتمال افزایش قیمت خودرو در بازار شب عید و رشد احتمالی و نسبی تقاضا، گفت: باید قبول کنیم افزایش قیمت خودرو ناشی از تقاضای کاذب و هجوم سرمایه‌های سرگردان به بازار بوده است و در چنین شرایطی حتی احتمال افزایش قیمت خودرو در بازار شب عید نیز وجود ندارد. به‌گفته او معدود مشتریانی که خواستار تبدیل به احسن کردن خودروهایشان هستند نیز به انتظارتثبیت قیمت‌ها در بازار نشسته‌اند. موتمنی تأکید کرد: اگر دولت آمریکا به برجام بازگردد شاهد سکته 50درصدی در بازار خودرو خواهیم بود همانطور که پس از تعطیلات با آغاز به‌کار همه بازارهای سرمایه‌ای ازجمله بازار خودرو و سیر نزولی نرخ ارز شاهد ریزش قیمت‌ها هستیم.

  برچسب ها
  کرمان موتور