اطلس خودروکار کلیک

آینده مبهم صنعت خودروسازی جهان در سایه کرونا

عصر خودرو- گزارش‌های منتشر شده در بازارهای جهانی از افزایش اندک فروش خودرو در بازارهای جهانی حکایت دارد، اما به سبب افزایش شیوع ویروس کرونا و از سرگیری قرنطینه در اکثر نقاط جهان، آینده روشنی پیش‌روی صنعت خودرو مشاهده نمی‌شود.

آینده مبهم صنعت خودروسازی جهان در سایه کرونا
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۰۴ آذر ۱۳۹۹ - ۰۸:۳۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از ایرنا، آمارها نشان می دهد؛ کارخانه‌ها در سراسر جهان مشکلی با تولید انبوه خودرو ندارند، ولی در شرایط فعلی، کمبود شدید مشتریان یکی از مهمترین معضلات در جهان محسوب می شود.

  جدیدترین آمار سازمان بین‌المللی وسایل نقلیه موتوری نشان می‌دهد تولید خودرو جهان در نیمه نخست سال 2020 با ریزش 32 درصدی روبرو شده که این مساله نشان می دهد ویروس کرونا تاثیر شدیدی بر بازار جهانی خودرو داشته است.

  بر اساس اعلام این سازمان از آغاز سال جاری میلادی میزان تولید خودرو به 31 میلیون و 131 هزار دستگاه رسیده و به این ترتیب در این دوره 14 میلیون و 935 هزار دستگاه خودرو کمتر (معادل 32.4 درصد) نسبت به مدت زمان مشابه در سال 2018 میلادی تولید شد.

  در میان کشورهای اروپایی آلمان و فرانسه بیشترین آسیب را  در صنعت خودروسازی متحمل شده‌اند.

  فرانسه که در نیمه نخست سال 2019 بالغ یک میلیون و 232 هزار دستگاه خودرو تولید کرده بود، در نیمه نخست 2020 به میزان551 هزار دستگاه تولید داشت.

  همچنین میزان تولید خودرو در آلمان به‌عنوان بزرگ‌ترین خودروساز اروپا نیز با افت 7. 39 درصدی روبرو شده و به یک میلیون و 595 هزار دستگاه تنزل یافت.

  به گزارش شینهوا، دولت آلمان یک بسته حمایتی دیگر به ارزش سه میلیارد یورو با هدف تقویت صنعت خودرو این کشور را  تصویب کرده که با احتساب این رقم میزان کل کمک مالی برلین به این صنعت را در 2020 به پنج میلیارد یورو افزایش یافته است.

  پیش بینی شده است این بسته محرک اقتصادی، سبب افزایش تولید خودرو و رونق صنعت اتومبیل‌های برقی در آلمان شود.

  کرونا همچنین صنعت خودروسازی در آمریکا را نیز فلج کرد. براساس گزارش سازمان بین‌المللی وسایل نقلیه موتوری، صنعت خودرو در آمریکا با ریزش 4. 38 درصدی تولید در نیمه نخست سال 2020 روبرو شده است.

  میزان تولید خودرو آمریکا که در نیمه نخست 2019 بالغ ‌بر پنج میلیون و 673 هزار دستگاه بود، این رقم در مدت زمان مشابه در سال جاری میلادی به سه میلیون و 494 هزار دستگاه رسید. میزان تولید خودرو در ژاپن نیز کاهش یافت و در نیمه نخست 2020 به سه میلیون و 620 هزار دستگاه خودرو رسید که این رقم در مقایسه با مدت زمان مشابه با افت 2. 27 درصدی روبرو شده است.

  در میان کشورهای تولید کننده خودرو در جهان، وضعیت چین از همه بهتر بود و میزان فروش وسایل نقلیه در چین که بزرگ‌ترین بازار خودروی جهان به شمار می آید،  افزایش 12.5درصدی در ماه اکتبر (مهر-آبان) امسال نسبت به یک ماه قبل از آن، داشته است. به این ترتیب میزان فروش خودرو در چین در هفت ماه گذشته روند افزایشی را در پیش گرفت.

  به گزارش انجمن تولیدکنندگان خودروی در چین، فروش خودرو در بازار این کشور در ماه اکتبر به دو میلیون و 570 هزار دستگاه رسیده است.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط