اطلس خودروکار کلیک

۱۰۰ کانتینر لاستیک کامیون یک سال در گمرک خاک می‌خورد

عصر خودرو- فقط در یک فقره بالغ بر ۱۰۰ کانتینر لاستیک کامیون به دلیل تامین نشدن ارز حدود یک سال است در گمرک خاک می خورد.

۱۰۰ کانتینر لاستیک کامیون یک سال در گمرک خاک می‌خورد
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۱:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از فارس، مستندات نشان می‌دهد یک محموله 100 کانتینر لاستیک ماشین‌های سنگین به دلیل تامین نشدن منابع ارزی، حدود یک سال در گمرک بوشهر خاک می‌خورد.

  سالمی نژاد نماینده شرکت واردکننده لاستیک به فارس گفت:‌ 100 کانتینر لاستیک ماشین های سنگین شامل اتوبوس، تریلی و کامیون در گمرک بوشهر وجود دارد که به دلیل مشکل ارزی امکان ترخیص آن وجود ندارد.

  وی با بیان اینکه یک سال است این کانتینرها در گمرک مانده است، تصریح کرد: ابتدا قرار بود ارز 4200 تومانی به آن اختصاص یابد که بعدا گفته شد ارز نیمایی می‌دهند و اولویت کالا از گروه یک به دو تغییر کرد. در حال حاضر نیز بزرگترین مشکل تامین ارز نیمایی بوده و با رایزنی های مختلف بخش کمی از آن ترخیص شده است.

  سالمی نژاد افزود: ارزش این لاستیک‌ها حدود 60 میلیارد تومان است و محصول کشورهای چین، هند و کره هستند.

  وی در پاسخ به این سوال که آیا امکان ترخیص درصدی کالا از گمرک وجود ندارد، یادآور شد: قبلاً در رابطه با دیگر کالاها به صورت درصدی این امکان وجود داشت اما بانک مرکزی در نامه‌ای به گمرک اعلام کرد که گمرک دیگر حق ترخیص درصدی کالا را ندارد و به همین علت گمرک نیز جلوی این کار را متوقف کرد.

  بر اساس این گزارش، اردیبهشت ماه سال جاری احمد کریمی دبیر کانون کامیون داران کشور گفته بود:‌  در بحث لاستیک بیشترین مصرف کامیون‌ها دو سایز 12*24 و 16*25 و بعضی سایزها در بازار کمبود داریم. بیشترین مصرف کامیون‌های حامل کالای اساسی سایز 12*24 است، وقتی در شرایط عادی این نوع لاستیک در بازار کمیاب است چگونه وزارت راه و شهرسازی و سازمان راهداری در طرح تشویقی می‌خواهند به کامیون داران لاستیک بدهند؟

  به گفته مسئولان وزارت راه شهرسازی سالانه بیش از 2 میلیون حلقه لاستیک سنگین نیاز است.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط