اطلس خودرو

ترمز ترکیبی موتورسیکلت چیست ؟

عصر خودرو- یک توقف ایمن و مطمئن اهمیت زیادی در وسایل نقلیه دارد. از این رو تکنولوژی های زیادی در خودروهای سبک و سنگین برای رسیدن به این هدف روی کار آمده اند که شناخته شده ترین آن ها، ترمز ضد قفل یا همان ABS است.

ترمز ترکیبی موتورسیکلت چیست ؟
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۰۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۸:۰۰

    به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو»، اما در صنعت موتورسیکلت سازی، سیستم دیگری نیز وجود دارد که هزینه های کمتری از ترمز ضد قفل دارد و تا حدود زیادی نیز کمکی به راکب برای یک توقف ایمن خواهد کرد. در موتورسیکلت اگر فقط یک ترمزگیری شدید با چرخ جلو انجام شود، موتور از عقب بلند خواهد شد و اگر این کار با چرخ عقب صورت بگیرد، منجر به سر خوردن عقب موتور و انحراف آن خواهد شد. پس همیشه توصیه می شود هر دو اهرم ترمز با هم استفاده شوند. اما تکنولوژی CBS که به نام LBS نیز شناخته  می شود و مخفف عبارت combined braking system به معنی سیستم ترمز ترکیبی است، این کار را به طور خودکار انجام می دهد. با فشار دادن هر کدام از اهرم های ترمز، ترمز چرخ دیگر نیز فعال می شود و به این ترتیب انگار که راننده هر دو اهرم را با هم فشار داده است.

    البته این که ترمز چرخ دیگر نیز تا چه حد درگیر شود به تنظیمات شرکت سازنده وابسته است اما این نسبت درگیری و همکاری، معمولا با توجه به فاکتورهایی مثل فاصله دو چرخ از هم، وزن خالی و وزن ناخالص موتور، نوع ترمزهای هر چرخ و... محاسبه خواهد شد. امروزه این سیستم در بسیاری از موتورسیکلت ها و حتی آن هایی که دارای ترمز ضد قفل هستند نیز دیده می شود تا به این ترتیب به ایمنی بیشتری در حین ترمزهای شدید برسیم.

    برچسب ها
    کرمان موتور
    مطالب مرتبط