اطلس خودرو

سبقت خودروسازان ایران و جهان از کرونا

عصر خودرو- درحالی‌که هر روز به شمار قربانیان کرونا در جهان افزوده شده و خبرها حاکی از رکود فعالیت‌های اقتصادی در اکثر بخش‌هاست، جدیدترین آمارها از رشد تولید و فروش خودو به صورت هم‌زمان در آمریکا، چین، اروپا و ایران حکایت دارد.

سبقت خودروسازان ایران و جهان از کرونا
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۰۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۵:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از ایرنا، پس از آنکه بازار خودرو در آمریکا در اوایل سال جاری میلادی به سبب شیوع ویروس کرونا با رکود شدیدی روبرو شد، ‌جدیدترین آمارها از رونق وضعیت تولید خودرو در بازارهای این کشور خبر می‌دهد.

  بر اساس گزارش اس‌اندپی گلوبال مارکت، میزان فروش خودرو در سه ماه سوم سال جاری میلادی در مقایسه با مدت زمان مشابه در سال گذشته میلادی با کاهش 9.2 درصدی روبرو شده است.

  این در حالی است که این رقم در سه ماه دوم سال جاری میلادی افت 33.3 درصدی تجربه کرده بود.

  مقایسه میزان فروش خودرو در سه ماه سوم و سه ماه دوم سال 2020 از رونق میزان فروش خودرو در بازارهای آمریکا حکایت دارد.

  آمارها نشان می‌دهد خودروهای شاسی بلند و کامیون در سه ماه سوم سال جاری میلادی بیشترین مشتری را در آمریکا داشته است.

  میزان فروش خودو در ماه سپتامبر (مرداد- شهریورماه) به یک میلیون و 160 هزار دستگاه خودرو رسید که در مقایسه با مدت زمان مشابه در سال گذشته میلادی با افزایش 3.4 درصدی روبرو شده است.

  آمارها نشان می‌دهد میزان فروش خودروی شاسی بلند و کامیون در ماه سپتامبر افزایش 76.3 درصدی را تجربه کرده است.

  همچنین با افزایش تقاضا برای خرید خودرو در بازارهای آمریکا، بهای آنها نیز رو به افزایش گذاشته است.

  گفتنی است در ماه سپتامبر میزان فروش خودروی مسافری در چین نیز در مقایسه با سایر کشورهای دیگر روند افزایشی داشته و با هشت درصد افزایش به  2 میلیون و یکصد هزار دستگاه رسیده است.

  آمارها نشان می‌دهد میزان فروش خودرو در چین در 9 ماه ابتدایی سال جاری میلادی به 13 میلیون و 100 دستگاه رسیده است.

  بازار خودرو در اروپا نیز در ماه سپتامبر با نخستین رشد ماهانه خود در سال جاری میلادی روبرو شده است.

  در ماه سپتامبر فروش خودروی اروپا در مقایسه با مدت زمان مشابه در سال گذشته با افزایش یک درصدی روبرو شده و به یک میلیون و 300 هزار دستگاه رسیده است.

  تولید خودرو در ایران

  بر اساس این گزارش، بررسی آمارهای منتشره وزارت صنعت، معدن و تجارت حاکی از تولید 39 هزار و 521 دستگاه وانت از سوی خودروسازان داخلی از آغاز امسال تا پایان شهریورماه است؛ آماری که در هم‌سنجی با پارسال رشد 39.4 درصدی نشان می‌دهد.

  خودروسازان داخلی در این مدت 414 هزار و 300 دستگاه خودروی سواری تولید کردند که در هم‌سنجی با سال گذشته رشد 19 درصدی داشته است.

  در این مدت تولید اتوبوس، مینی‌بوس و ون با افت 10.3 درصدی در مقایسه با مدت مشابه پارسال به 819 دستگاه کاهش یافت.

  برپایه آمارهای منتشره سامانه کدال در نیمه نخست امسال ایران خودرو 211 هزار و 650 دستگاه خودرو تولید کرد و جمع فروش محصولات این گروه خودروسازی 13 هزار و 359 میلیارد تومان بوده است.

  در این مدت، گروه سایپا 164 هزار و 473 دستگاه خودرو تولید کرد و جمع فروش محصولات این گروه خودروسازی در مدت یاد شده به 5401.8 میلیارد تومان رسید.

  همچنین در 6 ماهه امسال پارس‌خودرو 47 هزار و 446 دستگاه خودرو تولید کرد و جمع فروش محصولات این شرکت یک‌هزار و 165 میلیارد تومان به ثبت رسید.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط