اطلس خودروکار کلیک

مقام صنفی خبر داد:

تکمیل حدود ۱۱۰ هزار خودروی ناقص با ترخیص قطعات از گمرک

عصر خودرو- دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودرو گفت: ترخیص قطعات خودرویی و مواد اولیه رسوب کرده در گمرک، می‌تواند به تکمیل و تجاری‌سازی نزدیک به ۱۱۰ هزار دستگاه خودرو منجر شود.

تکمیل حدود ۱۱۰ هزار خودروی ناقص با ترخیص قطعات از گمرک
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصرخودرو» به نقل از ایرنا، «آرش محبی‌نژاد» امروز با اشاره به سفر روز شنبه (پنجم مهرماه) معاون اول رئیس‌جمهوری به استان هرمزگان، افزود: در این سفر مقرر شد رسوبات گمرکی و قطعات خودروی باقی مانده تا تاریخ پنجم مهرماه 99 در گمرک که منتظر تخصیص ارز بودند، با ارز متقاضی ترخیص شوند که شامل همه مواد اولیه تولید و قطعات مورد نیاز در خطوط تولید خودروسازان می‌شود.

  وی بیان‌داشت: در صورت تحقق این مهم، قطعات دپو شده خودروسازان که به‌طور عمده حساس و هایتک (HighTech)‌ را شامل می‌شود، ترخیص شده و خودروسازان از این محل قادر به تکمیل و تجاری‌سازی 60 هزار دستگاه خودروی باقی مانده در کف کارخانجات خود خواهند بود.

  محبی‌نژاد خاطرنشان‌کرد: بخشی از کانتینرهای رسوب کرده در گمرک نیز مواد اولیه و قطعات مورد نیاز قطعه‌سازان را شامل می‌شود که ترخیص آنها نیز می‌تواند موجبات تجاری‌سازی 50 هزار دستگاه دیگر از این خودروها را امکان‌پذیر کند.

  به گفته وی، اکنون مجموع خودروهای ناقص باقی‌مانده در کف پارکینگ‌های دو خودروساز بزرگ کشور یعنی ایران‌خودرو و سایپا به بیش از 110 هزار دستگاه رسیده است.

  قاچاق لوازم یدکی

  این مقام صنفی یادآوری‌کرد: مطابق آمارهای موجود قاچاق قطعات و لوازم یدکی خودرو در سال 95 حدود 1.3 میلیارد دلار، سال 96 به میزان 1.5 میلیارد دلار، سال 97 حدود دو میلیارد دلار و برآوردهای اولیه غیرنهایی برای سال 98 حدود 2.4 میلیارد دلار است.

  وی تاکید کرد: درخواست همه قطعه‌سازان، پذیرش مجوز واردات مواد اولیه و قطعات مورد نیاز بدون انتقال ارز و بدون ذکر منشا به میزان سالیانه یک میلیارد دلار است که این رقم، نیمی از ارزش لوازم یدکی و قطعات و مواد اولیه قاچاق را شامل می شود.

  به گزارش ایرنا، پیشتر «امیرمحمد پرهام‌فر» مدیرکل پیشگیری قاچاق کالا و ارز ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، از کشف یک هزار و 639 میلیارد ریال لوازم یدکی قاچاق خودرو از ابتدای امسال تا پایان مردادماه خبر داده بود.

  60 درصد ظرفیت قطعه‌سازی کشور بیکار است

  محبی نژاد خاطرنشان کرد: ‌اکنون صنعت قطعه‌سازی با حدود 40 درصد توان خود مشغول به فعالیت است، در حالی که ظرفیت بالقوه آن تولید قطعه برای دو میلیون 400 هزار دستگاه خودرو در سال است.

  به گزارش ایرنا، اکنون از حدود یک هزار و 200 قطعه‌ساز رسمی فعال در رده‌های 1، 2 و 3 با جمعیت حدود 550 هزار نفری، نزدیک به 400 واحد تعطیل و 300 واحد نیمه تعطیل هستند.

  کل مطالبات زنجیره تامین داخلی از خودروسازان به بیش از 34 هزار میلیارد تومان رسیده که بیش از 15 هزار میلیارد تومان آن مطالبات معوق است.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • خودرو امروز ۵۱۴
    • خودرو امروز ۵۱۳
    • خودرو امروز ۵۱۲
    • خودرو امروز ۵۱۱
    • خودرو امروز ۵۱۰
    • خودرو امروز ۵۰۹
    • خودرو امروز ۵۰۸
    • خودرو امروز ۵۰۷
    • خودرو امروز ۵۰۶
    آخرین بروزرسانی ۳ روز پیش
    آرشیو