اطلس خودروکار کلیک

زمان امروز تمام می شود؛

اظهار و ترخیص خودروهای دپو شده ممنوع شد

عصر خودرو- طبق اعلام معاون فنی گمرک ایران در پایان وقت امروز، مهلت تعیین تکلیف خودروهای دپو شده در گمرک به اتمام رسیده و اظهار و ترخیص این کالاها از فردا ممنوع است.

اظهار و ترخیص خودروهای دپو شده ممنوع شد
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۲۶ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از ایسنا، می‌توان گفت بعد از چند سال حاشیه خودروهایی که در گمرک و بنادر دپو شده و امکان ترخیص نداشتند سرانجام بعد از چند دوره تعیین مهلت برای تعیین تکلیف آنها بخشی از این خودروها امکان ورود به کشور پیدا نکرده و باید طبق قوانین به سازمان اموال تملیکی واگذار شود.

  حدود 12 هزار و 260 دستگاه خودرو طی سال‌های گذشته وارد شده بود که در جریان تغییر شرایط ارزی و قوانین مربوط به واردات خودرو، امکان ترخیص از گمرک پیدا نکردند تا این‌که در دو سال گذشته بعد از رایزنی‌های صورت گرفته هیات دولت طی مصوبه‌ای در دی‌ماه سال 1397 دوره زمانی برای تعیین تکلیف این خودروها براساس شرایط تعریف کرد.

  به هر صورت این مهلت چهار دوره تمدید شد و آخرین فرصت خردادماه سال جاری بود که سه ماه دیگر زمان در اختیار صاحبان خودرو قرار گرفت که امروز  همزمان با 26 شهریورماه به پایان می‌رسد.

  گزارش گمرک ایران در پایان مهلت قبلی در اردیبهشت‌ماه از این حکایت داشت که از 5108 دستگاهی که باقی‌مانده بودند حدود 1400دستگاه ترخیص و نزدیک به 3700 دستگاه باقی ماند، که این تعداد حدود 2471 دستگاه عمدتا دارای پرونده قضایی بوده و برای ترخیص نیاز به مهلت زمانی نداشتند و بعد از صدور حکم برات از سوی مرجع قضایی در اختیار صاحبانشان قرار می‌گرفت، اما برای 1248 دستگاه دیگر باید زمان تمدید می شد که این زمان هم تمدید شد ولی ماجرا این بود که در بین آنها حدود 1100 دستگاه فاقد ثبت سفارش وجود داشت و تا زمانی که وزارت صنعت، معدن و تجارت ثبت سفارش را باز نمی‌کرد امکان ترخیص وجود نداشت ولی با وجود رایزنی هایی که برای تعیین تکلیف این خودروها صورت گرفت وزارت صمت اقدامی انجام نداد.

  خودروهای زمان دار از ترخیص بازماندند

  اما مهلت تعیین شده، پایان وقت امروز  به پایان می‌رسد و آن طور که ارونقی – معاون فنی و امور گمرک ایران – به ایسنا اعلام کرده است دیگر امکان اظهار و ترخیص خودروهایی که محدود به مهلت زمانی بودند و همچنین خودروهایی که واردات آنها ممنوع است از جمله خودروهای ساخت و سفارش آمریکا وجود نداشته و در مورد آنها قوانین گمرکی اعمال می‌شود.

  جزئیات بخشنامه ابلاغی مرکز واردات و امور ویژه مناطق آزاد

  اما در بخشنامه ابلاغی مرکز واردات و امور ویژه مناطق آزاد به گمرکات اجرایی آمده است که با توجه به اتمام مهلت مصوبه 26 خردادماه هیات وزیران  در خصوص مهلت اظهار برای ترخیص کالاهای گروه (4)و خودرو از اظهار و ترخیص کالاهای مشمول گروه چهارم کالایی و خودرو بعد از این تاریخ اکیدا خودداری شود.

  استثنای برخی خودروها از ممنوعیت ترخیص

  ضمنا خودروهایی که براساس رای مرجع قضایی و مستند به مصوبه 29 بهمن‌ماه سال 1398 مجاز به ترخیص بوده و خودروهای مربوط به دیپلمات‌های خارجی با تایید و مجوز وزارت امور خارجه از این بخشنامه مستثنی هستند.

  در این بخشنامه تاکیده شده، براین اساس در اجرای ماده (24)قانون گمرکی لازم است در خصوص کلیه این کالاها که توسط مرجع تحویل گیرنده مهلت منقضی اعلام شده، در رابطه با اعمال مقررات متروکه، تنظیم اظهارنامه و ارسال به سازمان جمع‌آوری و اموال تملیکی با رعایت کامل مقررات اقدام شود.

  اما در شرایطی پرونده خودروهای دپو شده و کالاهای گروه چهار در گمرک بسته می‌شود که به نظر می‌رسد با توجه به ممنوع‌الورود بودن این بخش از کالاها و خودروهای فاقد ثبت سفارش و یا ساخت و سفارش آمریکا تمامی آنها به ضبط قطعی دولت در خواهد آمد که ممکن است بیش از 1000 خودرو فاقد ثبت سفارش را در بر گیرد.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط