برنج

مدیرکل نظارت برکالا‌های غیر فلزی سازمان حمایت:

لاستیک خودرو، مشمول قوانین تعزیری

عصر خودرو- انواع لاستیک خودرو اعم از سنگین و سبک در زمره کالا‌های اولویت دار و مشمول قوانین تعزیری شامل احتکار، گرانفروشی، اختفاء، امتناع از عرضه کالا و ... قرار دارد.

لاستیک خودرو، مشمول قوانین تعزیری
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، سید محمدحسین مولاخواه افزود: در صورت مواجهه ناظران و بازرسان با تخلفات مزبور مطابق با قانون و مقررات جاری مراتب قابل پیگرد و برخورد قانونی توسط دستگاه‌های نظارتی است.

  وی اضافه کرد: در گذشته تایر‌های که با ارز رسمی وارد می‌شد الزام داشتند حتما به سازمان حمایت مراجعه کنند تا سازمان قیمت تایر‌ها را تعیین، ابلاغ و در سامانه 124 ثبت شود.

  مدیرکل نظارت برکالا‌های غیر فلزی سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان گفت: از سال 97 که بحث ارز چهار هزار و 200 تومانی در کشور مطرح شد کالا‌هایی که با ارز رسمی وارد می‌شد مثل تایر ملزم به تعیین و ثبت قیمت در سامانه مزبور بودند.

  وی افزود: ارز تایر سواری که از سال گذشته برداشته شد دیگر ثبت قیمت انجام نمی‌شد و بیشتر خود اظهاری بود.

  مولاخواه گفت: تصمیمات اخیری که در خصوص تنظیم بازار خودرو گرفته شد مقرر گردید از این پس همه واردکنندگان اعم از افراد حقیقی و حقوقی انواع لاستیک سبک و سنگین قبل از عرضه به بازار باید قیمت تمامی محصولات را در سامانه 124 ثبت کنند.

  وی ادامه داد: کالا‌های که با ارز رسمی وارد می‌شود شامل دو بخش است.

  مدیرکل نظارت برکالا‌های غیر فلزی سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان گفت: افرادی که با ارز رسمی کالا وارد کرده اند مثل تایر‌های سنگین آن‌ها طبق روال قبل باید از سازمان حمایت قیمت بگیرند بدون دریافت قیمت و درج در سامانه اگر کالای خود را عرضه کنند به خصوص تایر‌های سنگین به یقین مشمول تخلف گرانفروشی خواهند شد.

  وی افزود: برای تایر‌های سبک با توجه به تصمیماتی که اتخاذ شده و همینطور به سبب اینکه ساماندهی بازار صورت گیرد و قیمت‌ها به مردم اطلاع رسانی شود، چون پس از اینکه نرخ ارز تایر‌های وارداتی سبک نیمایی شد قیمت‌ها به شکل تصاعدی بالا رفت به جهت اینکه بتوانیم قیمت‌ها را تنظیم بازار کنیم و واحد‌های که ضوابط سازمان را رعایت نمی‌کنند تذکری داده باشیم و قیمت هایشان ثبت و قابل رویت باشد ملزم شان کردیم و اطلاعیه‌ای صادر کردیم به خود انجمن واردکنندگان تایر تا قیمت‌ها را قبل از توزیع در سامانه 124 ثبت کنند، اما بر اساس ضوابط قیمت گذاری کالای وارداتی و سود مجازی که در نظر گرفته شده است.

  مولاخواه گفت: با توجه به ضرورت اعلام قیمت انواع تایر‌های وارداتی شرکت‌های واردکننده تایر در سامانه 124و در راستای کنترل، نظارت و مدیریت بازار عرضه این محصولات و جلوگیری از سوء استفاده برخی افراد فرصت طلب ضمن تاکید بر لزوم رعایت ضوابط قیمت گذاری کالا‌های وارداتی هیئت تعیین و تثبیت قیمت‌ها و سود مجاز مندرج در پورتال این سازمان به نشانی CPPO.mimt.gov.ir همه واردکنندگان انواع تایر موظف هستند قیمت مصرف کننده محصولات خود را در سامانه 124 بارگذاری کنند.

  وی ادامه داد: از آنجایی که انواع لاستیک خودرو اعم از سنگین و سبک در زمره کالا‌های اولویت دار و مشمول قوانین تعزیری شامل احتکار، گرانفروشی، اختفاء، امتناع از عرضه کالا و ... قرار داشته لذا در صورت مواجهه ناظران و بازرسان با تخلفات مزبور مطابق با قانون و مقررات جاری مراتب قابل پیگرد و برخورد قانونی توسط دستگاه‌های نظارتی است.

  مدیرکل نظارت برکالا‌های غیر فلزی سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان گفت: ستاد خبری این سازمان با شماره 124 در سراسر کشور آمادگی دارد تا ضمن دریافت گزارش ها، شکایت‌ها و پیشنهاد‌های مردمی نسبت به رسیدگی به آن‌ها در کوتاه‌ترین زمان ممکن اقدام کند.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط