برنج

تایر خودرو منبع مهم آلودگی میکروپلاستیک‌ در آب‌های جهان

عصر خودرو- نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد که تایر خودرو منبع اصلی میکروپلاستیک‌ها در اقیانوس‌ها به حساب می آید.

تایر خودرو منبع مهم آلودگی میکروپلاستیک‌ در آب‌های جهان
نسخه قابل چاپ
جمعه ۲۷ تير ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از ایسنا، بررسی ها حاکی از آن است که هر سال بیش از 200 هزار تن ذرات پلاستیکی ریز از جاده ها به سمت اقیانوس ها روانه می شود. همچنین میکروپلاستیک های موجود در هوا و قابل انتقال از طریق باد، منبع مهم‌تری برای آلوده کردن اقیانوس ها در مقایسه با رودخانه ها هستند.

  در این بررسی بر ذرات ریز تولید شده توسط تایر خودرو و لنت ترمز و آلودگی اقیانوس ها تمرکز شده است. برآوردها حاکی از آن است که هر سال 550 هزار تن ذرات کوچکتر از 0.01 میلی متر رسوب می شود که تقریبا نیمی از آنها روانه اقیانوس ها می شوند.

  آلودگی میکروپلاستیک ها، کل کره زمین از برف های قطبی و منطقه آلپ تا عمیق ترین نقاط اقیانوس ها را آلوده کرده است. این ذرات می توانند مواد شیمیایی سمی و میکروب های مضر را در خود نگه دارند که به برخی موجودات دریایی آسیب وارد می کند.

  همچنین بشر با مصرف آب و مواد غذایی، این مواد را به بدن وارد و آنها را تنفس می کند اما تاثیر این مواد بر سلامت انسان به درستی مورد بررسی قرار نگرفته است.

  مطالعاتی که پیش از این انجام گرفته نشان می دهد ذرات میکروپلاستیک می توانند در سراسر نقاط جهان حرکت کنند.

  در این بررسی مشخص شد که جاده ها منبع بسیار حائز اهمیتی از میکروپلاستیک ها به مناطق دوردست از جمله اقیانوس ها به حساب می آیند.

  به گزارش روزنامه گاردین، محققان موسسه تحقیقات هوا در نروژ اظهار داشتند: یک تایر در طول عمر خود چهار کیلوگرم از وزن خود را از دست می دهد که در مقایسه با پارچه که الیاف آن به طور معمول در رودخانه ها پیدا می شود حجم قابل توجهی از پلاستیک است.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط