برنج

دبیر انجمن قطعه‌سازان:

راه‌اندازی خط جدید تولید خودرو با داخلی‌سازی ۹۰ درصدی

عصر خودرو- دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان گفت: انتظار می‌رود تا زمان تولید انبوه خودروی K۱۳۲، داخلی‌سازی بیش از ۹۰ درصدی را در آن شاهد باشیم.

راه‌اندازی خط جدید تولید خودرو با داخلی‌سازی ۹۰ درصدی
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۱۲ تير ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۶:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از ایرنا، «آرش محبی‌نژاد» روز پنجشنبه ‌ افزود: وقتی فرانسوی‌ها در پی دور تازه تحریم‌ها علیه کشورمان از ایران خارج شدند، همه فکر می‌کردند پروژه ساخت خودروی پژو 301 (به عنوان سومین خودروی پسابرجامی پس از پژو 2008 و سیتروئن سی 3) با وجود هزینه‌ها و سرمایه‌گذاری‌های زیاد انجام شده مسکوت بماند، اما صنعتگران و مهندسان ایرانی با تلاش خود توانستند پروژه پژو 301 را به K132 ایرانی تبدیل کرده و آن را به نتیجه برسانند.

  به گفته وی، K132 مدل ایرانیزه شده پژو 301 نیست، بلکه خودرویی جدید است.

  این مقام صنفی خاطرنشان‌کرد:‌ با این حال، توانمندی‌ها و ظرفیت‌هایی که در پروژه پژو 301 در قطعه‌سازان ایرانی از نظر تکنولوژیکی ایجاد و سرمایه‌گذاری‌های زیادی که در آن انجام شد، اکنون در پروژه K132 به‌کار گرفته شده و استفاده می‌شود.

  وی یادآورشد: در پسابرجام، حتی نخستین نمونه پژو 301 با 55 درصد داخلی‌سازی و به‌کارگیری ظرفیت‌های زنجیره تامین و صنعت قطعه‌سازی کشور تولید شده بود، اما در ادامه این ظرفیت بلا استفاده نماند و قطعه‌سازان و مجموعه زنجیره تامین خودروسازی در پروژه K132 حضور خواهند داشت.

  محبی‌نژاد خاطرنشان‌کرد: قرار است از یک موتور ایرانی در این پروژه استفاده شود و مجموعه گیربکس و اکسل آن نیز ایرانی خواهد بود.

  به گزارش ایرنا، K132  خودرویی است که در قالب تهاجمی و متهورانه آن، بلوغ طراحی خودروسازی ایران قابل مشاهده است و به ادعای اهالی فن، کمتر کارشناس خارجی قادر به گرفتن ایراد از آن است.

  این خودرو با 115 اسب بخار قدرت، با استاندارد آلایندگی یورو5، برخوردار از فرمان برقی، سیستم پایداری الکترونیکی، ترمز بسیار ایمن ESC و سامانه تشخیص غیرمستقیم باد لاستیک (TPMS) خواهد بود و در ساخت بدنه آن از ورق های با ایمنی بالا استفاده شده است.

  مهمترین ویژگی های پروژه K132، پاس کردن استانداردهای 85 گانه، تولید قطعات با حداکثر خودکفایی و کمترین ارزبری از ابتدای عرضه به بازار و رعایت مسائل زیست محیطی در فرآیندهای تولید قطعات آن است.
  پروژه محصول K132 با دو نوع موتور و در دو گونه گیربکس دستی و اتوماتیک تولید خواهد شد و قرار است این خودرو در مرحله نخست با موتور EC5 و گیربکس دستی به بازار عرضه شود.

  در برنامه توسعه ای پروژه محصول K132، تولید این محصول با موتور ای. اف 7 توبورشارژ پلاس و گیربکس اتوماتیک نیز قرار دارد.  

  139 قطعه ساز ایرانی، داخلی‌سازی قطعات این خودرو را بر عهده دارند و تعداد سازندگان دانش بنیان حاضر در آن نیز قابل توجه است، همچنین همه قطعات فلزی این پروژه در داخل ساخته شده است.

  اکنون وابستگی 2.7 درصدی در قوای محرکه و 4.9 درصدی در تولید شاسی این محصول وجود دارد و با همت و توانمندی قطعه سازان داخلی انتظار می‌رود این وابستگی اندک نیز برطرف شود.

  به گفته مسوولان ایران خودرو،‌ با مشخصه های کیفی و فناوری‌های روز به کار رفته در پروژه K132، این خودرو قابل صادرات و عرضه حداقل به کشورهای منطقه و همسایگان خواهد بود.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط