برنج

سخنگوی انجمن صنفی تایر ایران مطرح کرد:

جلوگیری از تقاضای کاذب در بازار با اعلام به موقع قیمت تایر

عصر خودرو- سخنگوی انجمن صنفی تایر ایران خواستار آن شد تا با اعلام به موقع قیمت‌های جدید تایرسازان از سوی سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، از سو استفاده‌ها و تقاضای کاذب بازار جلوگیری شود.

جلوگیری از تقاضای کاذب در بازار با اعلام به موقع قیمت تایر
نسخه قابل چاپ
شنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از ایرنا، ارز 4200 تومانی برای واردات مواد اولیه که تخصیص آن به تایرسازان در عمل از بهمن پارسال متوقف شده بود، در هفته‌های گذشته و با ابلاغ وزارت صنعت، معدن و تجارت به‌طور رسمی مسکوت ماند.

  با قطع ارز 4200 تومانی برای تامین مواد اولیه خارجی تایرسازان و هدایت واردکنندگان به تامین ارز از صادرکنندگان، افزایش قیمت‌ها اجتناب‌ناپذیر خواهد بود. با این وجود، دریافت ارز از صادرکنندگان، راه‌کاری است که پیش روی واردکنندگان مواد اولیه صنعت تایر قرار داده شده که نرخ آن توافقی بوده و نزدیک به نرخ‌های بازار پیش‌بینی می‌شود.

  سخنگوی انجمن صنفی تایر ایران در این زمینه گفت: اکنون در شرایطی به سر می‌بریم که از یک طرف انتظار افزایش قیمت در بازار ناشی از تورم و افزایش قیمت ارز ایجاد شده و از طرفی، هنوز مستندات و مدارک ارسال شده توسط سازمان حمایت مورد بررسی قرار نگرفته است.

  «مصطفی تنها» بیان‌داشت: به همین دلیل یک آشفتگی در بازار شاهدیم، به‌طوری که افرادی که تایر در اختیار دارند حاضر به فروش نیستند، یا کم می‌فروشند یا قیمت‌های بالایی از مشتریان مطالبه می‌کنند، در عین حال این وضوع موجب ایجاد «تقاضای کاذب» در بازار شده است.

  وی افزود: آشفتگی بازار هیچ سودی برای تولیدکنندگان ندارد، اما نارضایتی مصرف‌کنندگان و اخلال در بازار را به دنبال داشته و تجربه سال‌های گذشته نشان می‌دهد که برای رفع و رجوع آن صادرات افزایش می‌یابد.

  پیشنهاد افزایش 30‌درصدی قیمت تایر به صورت علی‌الحساب

  در این پیوند، مدیرکل نظارت بر کالاهای غیرفلزی سازمان حمایت به ایرنا گفت: هشت شرکت تایرساز از حدود دو هفته پیش نسبت به ارسال مدارک و مستندات برای درخواست افزایش قیمت‌ها به این سازمان اقدام کرده‌اند که آخرین آنها دو روز پیش واصل شده و از سوی دفتر بررسی قیمت‌ها در حال رسیدگی است.

  به گفته «سیدمحمد حسین مولاخواه»، تایرسازان از حدود پنج ماه پیش تاکنون ارز رسمی دریافت نکرده‌اند و مطابق ابلاغ معاونت بازرگانی داخلی وزارت صنعت مشمول دریافت ارز نیمایی هستند و این موضوع با انجام مکاتباتی با سایر دستگاه‌ها باید مورد تایید قرار گیرد.

  وی افزود:‌ تایر جزو کالاهای اولویت‌دار گروه دوم است و نزدیک به 40‌درصد مواد اولیه مورد نیاز تایرسازان به ارز وابسته است.

  این مسوول از پیشنهاد سازمان حمایت برای افزایش 30‌درصدی قیمت انواع تایر به صورت علی‌الحساب به منظور تنظیم بازار خبر و ادامه‌داد: با توجه به اعلام زیان‌دهی واحدهای تایرساز با فروش به قیمت‌های قبلی و احتمال احتکار یا اختفای کالاها از سوی برخی با شایعات بازار، بروز آشفتگی در این بازار دور از ذهن نخواهد بود.

  وی بیان‌داشت: بازرسی از انبارها و خطوط تولید تایرسازان حق طبیعی دستگاه نظارتی است تا بدانیم چقدر مواد اولیه تهیه شده با ارز رسمی، تایر تولیدی با قیمت های قبلی و غیره در این واحدها وجود دارد و اینکه آیا عرضه مستمر محصول انجام می‌شود یا خیر؟

  مولاخواه خاطرنشان‌کرد:‌ نتیجه بازرسی‌ها تاکنون نشان داده که عرضه محصول از سوی تایرسازان در حال انجام است، اما تولیدات به دلیل مشکلات یاد شده کاهش داشته است.

  وی ابراز امیدواری کرد تا اواخر هفته آینده بتوان میزان افزایش قیمت انواع تایر را مشخص و ابلاغ کرد.

  بر اساس این گزارش، اکنون 40 درصد مواد اولیه مورد نیاز این صنعت از خارج و به‌طور عمده از کشورهای آسیای شرقی وارد می‌شود که عمده‌ترین آن کائوچو بوده و پس از آن انواع مواد شیمیایی، شتاب دهنده‌ها و آنتی اکسیدان‌ها قرار دارند و با توجه به سهم حدود 70 درصدی مواد اولیه در قیمت تمام شده تایر، پیش‌بینی می‌شود قیمت این محصولات دستکم 28 درصد افزایش داشته باشد.

  بررسی آمارهای تایرسازان کشور حاکی از تولید 42 هزار و 452 تن انواع تایر و تیوب در دو ماهه ماه امسال و رشد 18 درصدی آن در مقایسه با مدت مشابه پارسال است.

  آمار وزنی تولید تایر در فروردین و اردیبهشت سال جاری، معادل تولید 6 میلیون و 363 هزار و 25 حلقه تایر است.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط