اوتو ۳۶۰

تردد ۳ میلیون خودروی فرسوده در سطح کشور

عصر خودرو- رئیس کارگروه خودرویی اتحادیه صنایع بازیافتی کشور گفت: در حال حاضر حدود ۸۰ هزار گواهی به ارزش حدود ۲۰۰ میلیارد تومان از قرار قیمت مصوب ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی دولت در دست مراکز اسقاط مانده است.

تردد ۳ میلیون خودروی فرسوده در سطح کشور
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۰۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۴:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از ایلنا، محمدحسین گودرزی با بیان اینکه بسیاری از مراکز اسقاط خودرو تعطیل شده‌اند، گفت: به دلیل آنکه خودروسازها به هیچ عنوان زیر بار مصوبات دولت نمی‌روند، حیات این صنف وابسته به واردات خودرو است. زیرا گواهی اسقاط خودروهای فرسوده را فقط واردکننده استفاده می‌کند.

  وی یادآور شد؛ مصوبه اول دولت در سال 1387 مبنی بر الزام خودروسازهای کشور به جایگزینی 30 درصد خودروهای تولیدی به جای خودروهای فرسوده است که فقط در یک مقطع کوتاهی انجام شد. و آنها دلیل عدم ادامه این مسئله را بدحسابی دولت و عدم استفاده گواهی‌های اسقاطی اخذ شده از مردم در گمرک و راکد شدن سرمایه به دلیل انباشت گواهی‌های اسقاطی بیان کردند.  

  گودرزی افزود: در ادامه دولت مصوبه دیگری را مبنی بر ارائه یک گواهی اسقاط به ازای هر خودروی تولیدی که مصرف بیش از 8.5 لیتر سوخت در هر 100 کیلومتر را دارد ابلاغ کرد که متاسفانه به این موضوع نیز عمل نشد.

  وی با بیان اینکه متاسفانه دولت عزمی جدی برای حل این مسئله ندارد و نتوانسته در مسئله اسقاط خودروهای فرسوده موفق عمل کند، گفت: ترافیک، هوای آلوده موجود در کلان شهرها و مصرف بی‌رویه سوخت نتیجه این اتفاق است.

  گودرزی با بیان اینکه با جلوگیری از واردات خودرو عملا دیگر مصرف گواهی در کشور وجود ندارد، در نتیجه گواهی‌های مختلف و سرمایه در گردش مراکز اسقاط خودرو در صفحات آنها انباشته شده است، گفت: در حال حاضر حدود 80 هزار گواهی به ارزش حدود 200 میلیارد تومان از قرار قیمت مصوب 2 میلیون و 500 هزار تومانی دولت در دست مراکز اسقاط مانده است.

  وی تعداد اسقاط خودروهای فرسوده در سال گذشته را کمتر از 100 هزار خودرو بیان کرد و ادامه داد: در صورتی بر طبق برنامه‌ریزی دولت باید بیش از یک میلیون خودرو در سال اسقاط شود.

   رئیس کارگروه خودرویی اتحادیه صنایع بازیافتی کشور با بیان اینکه در حال حاضر حدود 3 میلیون خودرو فرسوده در کشور موجود است، گفت:‌ هرساله به تعداد این خودروها افزوده می‌شود، در صورتی که با برنامه‌ریزی دولت باید حداقل 800 هزار خودرو در سال اسقاط می‌شد تا بتوانیم در چند سال آینده این رقم را به صفر برسانیم که متاسفانه این اتفاق رخ نداد.

  وی در پایان تاکید کرد: اگر دولت فقط 10 درصد از صرفه جویی سوبسید مصرف سوخت یک سال را به اسقاط اختصاص دهد این موضوع تسهیل خواهد شد درصورتی که عزم جدی برای این مسئله وجود ندارد.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط
  آسان موتور
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • خودرو امروز ۴۸۶
    • خودرو امروز ۴۸۵
    • خودروامروز ۴۸۴
    • خودروامروز ۴۸۳
    • خودرو امروز ۴۸۲
    • خودرو امروز ۴۸۱
    • خودرو امروز ۴۸۰
    • خودرو امروز ۴۷۹
    • خودروامروز ۴۷۸
    آخرین بروزرسانی ۱۱ ساعت پیش
    آرشیو