جزئیات عملکرد پرداختی صنعت بیمه در سال ۹۸

عصر خودرو- عملکر صنعت بیمه در ۱۱ ماه منتهی به بهمن ۱۳۹۸، از این حکایت دارد که‌ اعتبار، حوادث راننده، درمان و شخص ثالث- مازاد نسبت خسارتی بالاتر از بازار بیمه داشته‌اند.

جزئیات عملکرد پرداختی صنعت بیمه در سال ۹۸
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۱۰ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از روابط عمومی بیمه مرکزی، آخرین اطلاعات سال 1398 اهم آمار عملکرد صنعت بیمه منتشر شد.

  طبق این گزارش، مبلغ حق بیمه تولیدی و خسارت پرداختی به ترتیب در حدود 52.9 و 29.6 هزار میلیارد تومان است و بدین ترتیب رشد حق بیمه تولیدی و رشد خسارت پرداختی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ترتیب در حدود 38.1 و 25.7 درصد برآورد می شود.

  نسبت خسارت بازار با حدود 5.5 واحد کاهش در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 55.9 درصد است. البته در محاسبه این نسبت حاصل تقسیم خسارت پرداختی به حق‌بیمه تولیدی برحسب درصد مبالغ خسارت‌های معوق، ذخایر حق‌بیمه، کارمزد شبکه فروش و هزینه‌های اداری- عمومی شرکتهای بیمه در نظر گرفته نمی‌شود.

  چهار رشته‌ اعتبار، حوادث راننده، درمان و شخص ثالث- مازاد به ترتیب با حدود 459.2، 74.1، 73.2 و 66 درصد نسبت خسارتی بالاتر از بازار بیمه داشتند.

  حدود 64.2 میلیون بیمه نامه صادر و حدود 23 میلیون فقره خسارت پرداخت شده که نسبت به سال گذشته به ترتیب نزدیک 10.4 درصد افزایش و 49.2 درصد کاهش نشان می دهد.

   کاهش در تعداد موارد خسارت پرداختی، به دلیل کاهش 52.3 درصدی این تعداد در بیمه درمان با سهم عمده 88.3 درصدی از تعداد خسارتهای پرداختی بازار بیمه بوده است.

  سهم بخش غیردولتی از حق بیمه تولیدی و خسارت پرداختی صنعت بیمه به ترتیب حدود 68.7 و 66.9 درصد است.

  همچنین سهم سه رشته بیمه شخص ثالث و مازاد، درمان و زندگی به ترتیب حدود 34، 23.8 و 14.6 درصد از پرتفوی حق بیمه تولیدی بازار بیمه کشور است. البته سهم رشته های بیمه در دوره های زمانی کمتر از یک سال معمولاً با تغییرات زیادی همراه است، لذا در تحلیل سهم از پورتفوی رشته ها در بازار بیمه باید این موضوع را مورد توجه قرار داد.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط