اوتو ۳۶۰

بنزین «۳۱۹۰»

اختصاص سهمیه بنزین برای نوروز به کجا رسید؟

عصر خودرو- حالا سخنان معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مهر تاییدی است بر سخنان وزیر این وزارتخانه در خصوص تخصیص بنزین برای سفرهای نوروزی.

اختصاص سهمیه بنزین برای نوروز به کجا رسید؟
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرخودرو» به نقل از خبرآنلاین ،  در حالی که وزیر نفت برای چندمین بار تاکید کرده است که خبری از ارائه پیشنهاد تخصیص بنزین نوروزی ندارد، ولی تیموری تاکید کرده است که این پیشنهاد به دولت ارائه شده و حتی اعلام امادگی کرده است که بار دیگر پیشنهاد ارائه شده را به وزارت نفت نیز تسلیم کنند.
  پیش از این نیز در دوره سهمیه بندی بنزین، سهمیه ویژه‌ای علاوه بر سهمیه ماهانه بنزین برای خودروها، با هدف توسعه گردشگری به خودروها اختصاص داده می‌شد. این سهمیه غالبا در محدوده یک باک با قیمت یارانه‌ای به خودروها اختصاص می‌یافت. چیزی در حدود 50 تا 60 لیتر. حالا در نخستین سال سهمیه بندی بنزین، خبرهای رسیده از وزارت میزاث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی حکایت از تخصیص سهمیه‌ای تا 120 لیتر برای بنزین نوروزی دارد اما آنچه وزیر نفت در این خصوص می‌گوید موید این نکته است که خبری در راه نخواهد بود.

  بنزین از 24 آبان ماه با هدف مهار روند مصرف، سهمیه بندی شد. بر اساس تصمیمات اتخاذ شده بنزین سهمیه‌ای به قیمت لیتری 1500 تومان و بنزین غیر سهمیه بندی با قیمت لیتری 3 هزار تومان عرضه می‌شود.

  پیشنهاد وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دلالت بر آن دارد که 120 لیتر بنزین با قیمت لیتری 1500 تومان در کارت سوخت خوردوها شارژ شود تا ابزاری باشد برای تشویق شهروندان به سفرهای داخلی. زنگنه در لابلای سخنان خود تاکید کرده است که هر پیشنهادی از این دست بار مالی سنگینی برای دولت دارد این در حالی است که قوه مجریه بر بازتوزیع دقیق منابع حاصل از افزایش قیمت بنزین متمرکز است.

  سئوال اما اینجاست ؛ در صورت موافقت با تخصیص بنزین نوروزی، چه میزان بنزین در این قالب به خودروها تخصیص خواهد یافت. آخرین آمارهای ارائه شده نشان می‌دهد 23 میلیون و 500هزار خودرو در کشور وجود دارد که از این تعداد 536 هزار دستگاه آن در سن فرسودگی است، یعنی بالای 25 سال عمر دارد و بر اساس مصوبه ستاد سوخت کشور برایشان کارت سوخت صادر نمی‌شود.این نکته به تایید سردار سید کمال هادیانفر، رئیس پلیس راهور ناجا نیز رسیده است.

  در عین حال از 11میلیون و 500 هزار دستگاه موتورسیکلت نیز 7میلیون و 200هزار دستگاه بالای 10 سال و 15 سال سن دارند که البته برخی از آنها در پارکینگ‌ها و... مانده است، اما برای این موتورسیکلت‌ها نیز کارت سوختی صادر نخواهد شد.به این ترتیب 4 میلیون و 200 هزار دستگاه موتورسیکلت کارت سوخت دارند. طبق اطلاعات رسیده اما مقرر است سهمیه نوروزی تنها به خودروها تخصیص یابد، چرا که خودرو وسیله نقلیه مناسب برای سفر تلقی می‌شود.

  به این ترتیب با احتساب تقریبا 23 میلیون خودروی واجد شرایط در کشور و در صورت تصویب مراجع قانونی، کل بنزینی که در قالب بنزین سفر نوروزی تخصیص داده می‌شود به دو میلیارد و 760 میلیون لیتر می‌رسد. برخی پیشنهادات ارائه شده دلالت بر ان دارد که زمان ماندگاری این بنزین در کارت‌های سوخت کمتر از شش ماه، یعنی در محدوده یک ماه باشد. برخی پیشنهادات نیز بر تعیین سهمیه‌ای معادل یک ماه یعنی 60 لیتر بابت سفر نوروزی دلالت دارد به این ترتیب با احتساب سهمیه معمول یک ماه و سهمیه 60 لیتری بابت سفر، کل سهمیه فروردین به 120 لیتر برسد. ان گونه که ولی تیموری می‌گوید پیشنهاد وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی 120 لیتر برای تشویق سفر است اما گزارش‌ها نشان می‌دهد در صورت تصویب احتمال انکه کل سهمیه فروردین 120 لیتر باشد - شامل 60 لیتر بنزین نوروزی و 60 لیتر سهمیه فروردین ماه باشد، بیشتر است.

   

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط
  آسان موتور
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • خودرو امروز ۴۸۵
    • خودروامروز ۴۸۴
    • خودروامروز ۴۸۳
    • خودرو امروز ۴۸۲
    • خودرو امروز ۴۸۱
    • خودرو امروز ۴۸۰
    • خودرو امروز ۴۷۹
    • خودروامروز ۴۷۸
    • خودرو امروز ۴۷۷
    آخرین بروزرسانی ۳ ساعت پیش
    آرشیو