خسارت تصادفات بیشتر از بودجه آموزش و پرورش!

عصر خودرو- هر تصادف فوتی معادل ۵.۱ میلیارد تومان خسارت به کشور وارد می‌کند. وقتی این رقم با فوت سالانه ۱۷ هزار نفر محاسبه شود، رقم ۸۵ هزارمیلیارد تومان ناقابل را پیش روی ما می‌گذارد.

خسارت تصادفات بیشتر از بودجه آموزش و پرورش!
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۰۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۲:۰۰

   به گزارش پایگاه خبری«عصرخودرو» به نقل از گسترش نیوز ،  جدا از تبعات اجتماعی و انسانی جان باختن این تعداد، خسارات ریالی این موضوع، خود داستان غم انگیزی است که به طورمثال وقتی این رقم در کنار بودجه سالانه نهاد مهمی همچون آموزش و پرورش گذاشته می‌شود، غم انگیز تر هم می‌شود. یعنی میزان خسارات ناشی از تصادفات از بودجه آموزش و پرورش هم بیشتر است که این در نوع خود به یک فاجعه شباهت دارد.

  در کنار این قصه، آمار عجیب و غریب تلفات انسانی تصادفات در کشور برای مسئولان و حتی مردم، دیگر موضوع تلنگرآمیزی تلقی نمی‌شود. در واقع امروز وقتی یک مقام رسمی در کشور اعلام می‌کند در هر نیم ساعت یک نفر در حوادث رانندگی جانش را از دست می‌دهد، چندان برای مسئولان دست اندرکار، رسانه‌ها و مردم عجیب به نظر نمی‌آید.

  انگار همه به این اعداد و ارقام عادت کرده‌ایم و آن را جزو زندگی ایرانی می‌دانیم.اما وقتی رقم 85هزارمیلیاردتومان خسارات تصادفات را که پلیس راهورناجا آن را نقل کرده است، در کنار دیگر اعداد مثل ارقام مشابه در دیگر کشورها یا ارقام بودجه‌ای مثل بودجه آموزش و پرورش، یا بودجه پژوهش و... قرار می‌دهیم و تحلیل می‌کنیم، چشم هایمان از تعجب باز می‌شود و به حال خودمان تاسف می‌خوریم.

  چند مقایسه تامل برانگیز

  رئیس پلیس راهور چندی قبل این طور گفته است: «17 هزار و 183 نفر بر اثر تصادفات در سال 97جان باخته‌اند و اگر این تعداد در عدد 5.1 میلیارد تومان (مبلغی که برای هر فوتی در تصادفات هزینه می‌شود) ضرب شود، مشخص می‌شود چه هزینه هنگفتی بر کشور تحمیل شده است.» طبق گفته این مقام انتظامی رقم حاصل 85 هزار میلیارد تومان می‌شود که از بودجه سالانه آموزش و پرورش هم بیشتر است. ما در جدول پیش رو فقط چهار مورد را با هم مقایسه کرده‌ایم.

  ماجرای این ارقام درمیزان تولید ناخالص ملی یکی دیگر از این موارد سهم رقم خسارات تصادفات در کشور از میزان تولید ناخالص ملی است که برای نمونه سهم آموزش و پرورش از تولید ناخالص ملی سالانه حدود 4تا5درصد است در حالی که شهریور ماه گذشته رئیس پلیس راهور در مصاحبه‌ای گفته است: «تصادفات به اقتصاد کشور خسارات زیادی (7 درصد تولید ناخالص ملی کشور) تحمیل می‌کند.» البته این عدد در روایت‌های مختلف و به نقل از مسئولان رقم‌های متفاوتی را شامل می‌شود.

  مرکز پژوهش‌های مجلس در سال 1392 در گزارشی که منتشر کرده، آورده است: «هزینه اقتصادی و اجتماعی تصادفات رانندگی در سال 90 حدود 51.8 هزار میلیارد تومان یعنی معادل 8 درصد تولید ناخالص داخلی آن سال برآورد شده است. » (روزنامه فرهیختگان - شهریور98). همچنین سردارحسینی رئیس پلیس راه کشور مردادماه گذشته به نقل از ایسنا چنین ذکر کرده است: « تصادف رانندگی و تلفات ناشی از آن سالانه نزدیک به 5 درصد از تولید ناخالص ملی را از بین می‌برد.» خسارات تصادفات در آن سوی مرزها در مقایسه این موارد جالب است به این رقم‌ها در کشورهای اروپایی نیز سرک بکشیم. رقم 85 هزار میلیارد تومان میزان خسارات ناشی از تصادفات با نرخ یورو رقمی حدود 5 میلیارد یورو می‌شود و جالب است این هزینه در امریکا نیز تقریبا 1.25 میلیون دلار و در نیوزیلند 2.47 میلیون دلار برآورده شده است. همچنین در سوئیس تلفات ناشی از خسارات تصادفات بین 270 تا 540 میلیون یورو طبق گزارش الشرق الاوسط اعلام شده است.

   

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   دکه مطبوعات
   • ۴۷۲
   • ۴۷۱
   • ۴۷۰
   • ۴۶۹
   • ۴۶۸
   • ۴۶۷
   • ۴۶۶
   • ۴۶۴
   • ۴۶۳
   آخرین بروزرسانی ۲ ماه پیش
   آرشیو