اوتو ۳۶۰

تغییر مسیر کپسول گاز از خانه به خودرو

عصر خودرو- با توجه به افزایش قیمت بنزین، میزان تقاضا برای استفاده از گاز افزایش یافته است و بسیاری از کپسول مایع گاز به وارد مخازن خودروها شده است.

تغییر مسیر کپسول گاز از خانه به خودرو
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۰۵ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۶:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر خودرو» به نقل از میزان، همزمان با شروع فصل سرما تقاضا برای دریافت کپسول گاز مایع افزایش یافت، کمبود توزیع کپسول باعث افزایش چندبرابری قیمت آن شده است به طوری که کپسول 10 هزار تومانی در برخی از مناطق شهر تهران به قیمت 30 تا 40 هزار تومان معامله می‌شود، برخی این کمبود عرضه را را برخی به صادرات گاز به کشور‌های همسایه ارتباط دادند.

  در همین خصوص به سراغ یکی از نمایندگی‌های توزیع کپسول گاز مایع رفتیم تا دلایل کمبود عرضه کپسول گاز را جویا شویم.

  سیفی از نمایندگان توزیع کپسول گاز با بیان اینکه سهمیه دریافتی آن‌ها در ماه گذشته کاهش یافته است؛ اظهار کرد:سهمیه گاز دریافتی طی ماه‌های گذشته 30 درصدی ماه گذشته است و از 100 کپسول گاز در ماه به 20 کپسول کاهش یافته است.

  این توزیع کننده کپسول گاز بیان کرد: بسیاری از شرکت‌های توزیع کننده کپسول اقدام به فروش آن در بازار آزاد می‌کننند و این کپسول‌ها به جای مصارف خانگی سر از کارگاه‌هایی که به صورت غیر مجاز اقدام به سوخت رسانی گاز ال پی چی می‌کنند، در می‌آورد.

  وی افزود: کاهش کپسول گاز به دلیل صادرات و قاچاق آن به کشور همسایه است و این کمبود به گفته کارکنان شرکت گاز تا 15 دی ماه نیز ادامه دارد و پس از نیاز بازار تامین خواهد.

  در ادامه به سراغ یکی از این کارگاه‌های غیر مجاز سوخت گیری سی ان جی رفتیم و با صف طولانی از صاحبان خودرو برای سوخت گیری مواجه شدیم.

  یکی از صاحبان خودور در صف گاز ال پی جی با اشاره به افزایش قیمت ال پی جی اظهار کرد: با افزایش قیمت بنزین در اواخر آبان به تدریج گاز مایع نیز با افزایش قیمت مواجه شد، به طوری دو ماه پیش هر لیتر گاز مایع 400 تومان بود، اما طی هفته‌های گذشته بین 800 تا 1500 تومان به فروش می‌رسد.

  وی ادامه داد: از 6 صبح نام نویسی برای سوختگیری در مقابل کارگاه شروع به نام نویسی می‌کنند و پس از رسیدن نوبت که معمولا تا چندین ساعت طول خواهد کشید، شروع به سوخت گیری می‌کنیم.

  رضا صاحب یکی از واحد‌های سوخت گیری ال پی جی با اشاره به فعالیت خود اظهار کرد: جایگاه سوخت گیری رسمی برای خودرو‌های که از سوخت ال پی جی استفاده می‌کنند، وجود ندارد و صاحبان خودرو برای سوخت گیری به مراکز غیر رسمی مراجعه می‌کنند.

  وی افزود: سوخت گیری گاز مایع از طریق کپسول‌های بین شهری صورت می‌گیرد و در برخی از کارگاه‌ها با دستگاه انجام می‌شود.

  وی بیان کرد: هزینه مخزن ال پی جی پیش از گرانی بنزین 500 هزار تومان بود که با افزایش قیمت به 3 میلیون و 500 هزار تومان رسید، مخزن سی ان جی نیز با افزایش 9 برابری به 7 میلیون تومان رسیده است.

  وی تصریح کرد: به دلیل کمبود عرضه، قیمت کپسول گاز مایع افزایش 3 برابری داشته است و قیمت آن از 10 هزار تومان به 35 هزار تومان رسیده است.
  سهمیه شرکت‌های توزیع کننده کپسول گاز مایع  افزایش یافته است
  فاطمه کاهی سخنگوی شرکت پخش فرآورده‌های نفتی در گفتگو با خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، اظهار کرد: شرکت پخش فرآورده‌های نفتی وظیفه تامین کپسول گاز مایع را بر عهده دارد و مطابق آمار‌های این شرکت تامین کپسول مطابق روز‌های گذشته در جریان است و در برخی از استان‌ها سهمیه شرکت‌های توزیع کننده گاز نیز افزایش یافته است.

  سخنگوی شرکت پخش فرآورده‌های نفتی تصریح کرد: توزیع کپسول‌های گاز مایع توسط شرکت‌های خصوصی انجام می‌شود و مسولیت نظارت بر آن‌ها بر عهده وزارت صنعت و استانداری‌ها است.

  افزایش استفاده مالکان خودرو از سوخت گاز به طبع آن گاز مایع باعث کمبود کپسول گاز برای مشترکان خانگی شده است امری که نیازمند نظارت بیشتر از سوی وزارت صنعت و استانداری به عنوان متولی این امر را دارد.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط
  آسان موتور
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • خودرو امروز ۴۸۵
    • خودروامروز ۴۸۴
    • خودروامروز ۴۸۳
    • خودرو امروز ۴۸۲
    • خودرو امروز ۴۸۱
    • خودرو امروز ۴۸۰
    • خودرو امروز ۴۷۹
    • خودروامروز ۴۷۸
    • خودرو امروز ۴۷۷
    آخرین بروزرسانی ۴ ساعت پیش
    آرشیو