در پیام معاون وزیر کشور به مناسبت ۲۶ آذر روز ملی حمل‌ و نقل عنوان شد

نوسازی و بازسازی ناوگان اتوبوسرانی شهری در دستور کار دولت

عصر خودرو- معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و رییس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور در پیامی به مناسبت ۲۶ آذر روز ملی حمل‌ و نقل ضمن تشریح آخرین اقدامات و برنامه‌های کلان حوزه حمل و نقل عمومی شهری در بخش‌های مختلف کاری این حوزه، اعلام کرد: نوسازی و بازسازی ناوگان اتوبوسرانی شهری در اولویت برنامه‌های دولت قرار دارد.

نوسازی و بازسازی ناوگان اتوبوسرانی شهری در دستور کار دولت
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۳:۰۰

   به گزارش پایگاه خبری«عصرخودرو» به نقل از ایسنا، به نقل از روابط عمومی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، متن پیام مهدی جمالی نژاد به شرح زیر است:
  " در آستانه سی و ششمین سالگرد فرمان تاریخی معمارکبیر انقلاب اسلامی، حضرت امام خمینی(ره) که با سخنرانی تاریخی خود در 26 آذرماه سال 1362، رانندگان کامیون را برای کمک در تخلیه بندرها از مایحتاج عمومی مردم فراخواندند و با بسیج رانندگان و کلیه صنوف حمل‌ونقل کشور، حماسه‌ای به‌یادماندنی رقم زدند و با تلاش شبانه‌روزی این عزیزان بی‌ادعا و خدوم کشور، بحران به‌وجودآمده مرتفع گردید، در سال 1376 و با هدف آگاه‌سازی هر چه بیشتر جامعه با نقش و جایگاه اثرگذار بخش حمل و نقل، روز 26 آذر ماه، از سوی شورای فرهنگ عمومی کشور به عنوان روز حمل‌ونقل شناخته شد، لذا اینجانب ضمن تبریک این روز خجسته به تمامی فعالان عرصه حمل‌ونقل کشور، فرصت را غنیمت می‌شمارم تا با یکدیگر نگاهی اجمالی به دستاوردهای سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور در حوزه حمل‌ونقل عمومی و ترافیک شهری بیفکنیم.
  در هفته‌های اخیر، تحت رهنمودها و تدابیر جناب آقای دکتر رحمانی فضلی وزیر محترم کشور توانستیم در ادامه اجرای طرح نوسازی ناوگان حمل‌ونقل کشور رییس محترم جمهور، موافقت دولت را برای نوسازی و بازسازی هرچه سریع‌تر ناوگان حمل‌ونقل شهری فرسوده جلب نماییم که این موضوع در ارتقای سطح خدمات‌رسانی حمل‌ونقل عمومی شهری، کاهش آلودگی هوا و کاهش ترافیک سنگین در معابر شهری تأثیر به‌سزایی خواهد داشت. در این راستا مقرر گردید نحوه تأمین مالی 3000 دستگاه اتوبوس برای شهرهای کشور جهت تولید داخل توسط بانک مرکزی تعیین و به سرعت در دستور کار برای اجرا قرار گیرد. در این طرح، ضمن پرداخت سهم دولت از محل صرفه‌جویی سوخت، مابقی هزینه خرید اتوبوس‌ها توسط شهرداری‌ها یا بخش‌های غیردولتی تأمین می‌شود. همچنین بازسازی 2000 دستگاه اتوبوس فرسوده در شهرهای سراسر کشور با استفاده از اعتبارات تبصره 18 قانون بودجه و تسهیلات صندوق کارآفرینی امید به منظور به‌کارگیری در چرخه حمل‌ونقل عمومی کشور مورد تصویب قرار گرفت.
  لازم به ذکر است که تاکنون فرایند بازسازی 650 دستگاه اتوبوس، نوسازی 500 دستگاه مینی‌بوس و 800 دستگاه تاکسی و خرید ناوگان مینی‌بوس برای سرویس مدارس دانش‌آموزان روستایی اجرایی شده و ضمن تأمین اوراق مشارکت به میزان 6300 میلیارد تومان برای توسعه مترو و اتوبوس، آن هم برای اولین بار موفق به اخذ و تخصیص اعتبار برای طرح‌های کاهش آلودگی هوا از محل اجرای طرح‌ محدوده کاهش انتشار آلودگی (LEZ) گشتیم.
  از جمله اقدامات ارزشمند دیگر می‌توان به تخصیص 130 میلیارد تومان یارانه بلیت در یک‌سال گذشته، تأمین 3500 دستگاه اتوبوس برای خدمت رسانی به زائرین اربعین حسینی، راه‌اندازی سامانه پایش حمل‌ونقل دانش‌آموزی(سپند) با هدف ساماندهی و بهبود خدمت‌رسانی به دانش‌آموزان عزیز مدارس و ارتقای ایمنی و امنیت آن‌ها اشاره نمود.
  همچنین آغاز اجرای طرح محدوده کاهش انتشار آلودگی (LEZ) در شهرهای اصفهان و مشهد، اقدام مهم و ارزشمندی است که با همراهی و همکاری پلیس راهور ناجا در هفته‌های اخیر انجام شده و در شهر شیراز نیز ان‌شاا... تا پایان هفته جاری راه‌اندازی خواهد شد.
  لازم به ذکر است شناسایی و صدور قریب به 255 هزار پروانه فعالیت برای ناوگان دیزل بار و مسافر شهری که منجر به صرفه‌جویی سالانه 700 میلیون لیتر شده است، طراحی و تولید سامانه سیپاد جهت پایش پیمایش و عقد قرارداد با شرکت‌ها، صدور سند حمل شهری(باربرگ) برای اولین بار در کشور که منجر به صرفه‌جویی 600 میلیون لیتر سوخت در یک‌سال گذشته شده و کاهش ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون ناشی از کاهش مصرف سوخت را به میزان نصف تولید این آلایندگی در تهران از اقدامات مهم دیگر در حوزه حمل‌ونقل شهری بوده است.
  از دیگر دستاوردهای ارزشمند که اخیراً به تحقق آن‌ها نائل آمده‌ایم می‌توان به تخصیص سهمیه بنزین برای سرویس مدارس، آژانس‌ها و وانت‌بارها و همچنین کمک مالی در راستای اجرای طرح‌های گردشگری با رویکرد حمل‌ونقل پاک(با تأکید بر دوچرخه‌سواری و پیاده‌روی) در 34 شهر کشور و راه‌اندازی پویش حمل‌ونقل پاک با عضویت 50 شهرداری کشور اشاره کرد.
  راه‌اندازی کمپین «قصه آدم و هوا» در فاصله زمانی 26 آذر تا 29 دی 1398 با هدف توسعه حمل‌ونقل عمومی و حمل‌ونقل پاک و ارتقای ایمنی تردد و کاهش تصادفات در 22 شهر کشور که با همکاری سمن‌ها اجرایی خواهد شد و در کنار آن اجرای طرح بانوان فرهنگ‌یار ترافیک با همکاری پلیس راهور ناجا در سراسر کشور که در قالب همایش‌های متعددی به آموزش فرهنگ ترافیک به بانوان به عنوان طلایه‌داران تربیت جامعه می‌پردازد و متعاقباً از ظرفیت آن‌ها برای آموزش به خانواده و فرزندان استفاده خواهد شد، از جمله اقداماتی است که امید داریم به ارتقای فرهنگ حمل‌ونقل پاک و بهبود ایمنی تردد جامعه کمک شایانی نمایند. لازم به ذکر است در همین زمینه تفاهم‌نامه‌ای با سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای منعقد شده است که هدف اصلی آن تأمین مالی ایمن‌سازی ورودی و خروجی شهرها براساس گزارشات پلیس راهور و کاهش تصادفات در این محدوده‌های پرخطر می‌باشد.
  آغاز اجرایی شدن فرایند صدور گواهی سلامت برای خودروهای تبدیلی و تبدیل یک میلیون و 400 هزار خودرو به دوگانه‌سوز با تأمین اعتباری معادل 6500 میلیارد تومان نیز خبر خوش دیگری است که امیدوارم در سالگرد فرمان تاریخی حضرت امام خمینی(ره) و روز حمل‌ونقل دل هم میهنان عزیزمان را در سراسر ایران اسلامی خشنود سازد.
  در پایان ضمن تبریک مجدد روز حمل‌ونقل به تمامی فعالان خدوم عرصه حمل‌ونقل عمومی به‌ویژه رانندگان عزیز، آرزومندم در ایام پیش رو با تلاش و همت والای شما تلاشگران بی‌ادعا و در سایه توجهات حضرت ولی عصر (عج) و بهره‌گیری از رهنمودهای ارزشمند مقام معظم رهبری، شاهد پیشرفت‌ها و توفیقات مادی و معنوی در تمامی عرصه‌ها به‌ویژه در عرصه خدمت‌رسانی به بندگان شایسته خدا، شکوفایی، آبادانی و توسعه ایران اسلامی عزیزمان در تمامی ابعاد پیشرفت باشیم."

   

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط
  دکه مطبوعات
  • ۴۷۰
  • ۴۶۹
  • ۴۶۸
  • ۴۶۷
  • ۴۶۶
  • ۴۶۴
  • ۴۶۳
  • ۴۶۲
  • ۴۶۱
  آخرین بروزرسانی ۵ روز پیش
  آرشیو