برنج

از آبان ۸۸ تا آبان ۹۸ بررسی شد

بازدهی سرمایه‌گذاری در بازار خودرو

عصر خودرو- در گزارشی که بورس به تازگی منتشر کرده، میزان بازدهی سرمایه‌گذاری در بازارهای مختلف طی یک بازه زمانی ۱۰ ساله (آبان ۸۸ تا آبان ۹۸) مورد بررسی قرار گرفته است و در این بین، «خودرو» در مقایسه با بیشتر بازارها سوددهی کمتری داشته است. در این گزارش، بازارهای بورس، مسکن، ارز، سکه، خودرو و بانک و ابزارهای درآمد ثابت مورد بررسی قرار گرفته و در این بین، بیشترین بازدهی به بورس و کمترین به بانک و ابزارهای درآمد ثابت تعلق گرفته است.

بازدهی سرمایه‌گذاری در بازار خودرو
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرخودرو» به نقل از دنیای اقتصاد، بر اساس این گزارش، آن دسته از شهروندانی که حدفاصل آبان 88 تا آبان 98 در بازار خودرو سرمایه‌گذاری کرده‌اند، 587 درصد سود به دست آورده‌اند. این در حالی است که سرمایه‌گذاری در سایر بازارها (منهای بانک و ابزارهای درآمد ثابت) سود بالاتری نصیب شهروندان کرده است. طبق گزارش منتشره، میانگین بازدهی کسانی که در بازه زمانی 10 ساله موردنظر، در بازار مسکن حضور داشته‌اند، 672 درصد بوده که در مقایسه با خودرو، 85 درصد بیشتر است. در بازار ارز اما سود بسیار بیشتری در مقایسه با خودرو نصیب سرمایه‌گذاران شده است. بر این اساس، شهروندانی که طی آبان 88 تا آبان 98 در بازار موردنظر حضور داشته‌اند، هزار و 35 درصد سود کسب کرده‌اند، چه آنکه نرخ ارز از هزار تومان (در آبان 88) به بیش از 11 هزار و 350 تومان (در آبان 98) صعود کرده است. با این حساب، سود حاصله طی یک دهه گذشته در بازار ارز، 448 درصد بیش از بازدهی در بازار خودرو برآورد می‌شود.

  اما به بازار سکه برویم و ببینیم بازدهی در آنچه تفاوتی با بازار خودرو داشته است. طبق گزارش منتشره، آنهایی که با عنایت به سکه 253 هزار تومانی در آبان 88 اقدام به سرمایه‌گذاری در این بازار کرده‌اند، در آبان 98 به بازدهی هزار و 466 درصدی دست یافته‌اند. بنابراین تفاوت سوددهی در بازار سکه نسبت به خودرو طی بازه زمان 10 ساله موردنظر، 879 درصد بوده است.  از سکه که بگذریم، بیشترین تفاوت بازدهی در بازار خودرو، با بازار بورس رخ داده است. آنهایی که حدفاصل آبان 88 تا آبان 98 در بازار بورس سرمایه‌گذاری کرده‌اند، دو هزار و 382 درصد سود به دست آورده‌اند. با حساب سرانگشتی مشخص می‌شود تفاوت بازدهی در این بازار در مقایسه با خودرو، هزار و 795 درصد بوده است. اما جدا از بازارهای ارز، سکه، بورس و مسکن که همگی بازدهی بیشتری در مقایسه با خودرو داشته‌اند، در بازار بانک و ابزارهای درآمد ثابت، سوددهی نسبت به خودرو کمتر برآورد شده است. به عبارت بهتر، آنهایی که مثلا طی 10 سال موردنظر پول خود را در بانک و موسسات مالی گذاشته‌اند، به‌طور متوسط 516 درصد بازدهی داشته‌اند. بنابراین سود حاصله در بازار خودرو طی یک دهه گذشته، 71 درصد بیش از بانک و ابزارهای درآمد ثابت بوده است. نکته مهم دیگر در گزارش منتشره اینجاست که نرخ تورم از آبان 88 تا آبان 98 حدود 514 درصد صعود کرده و این یعنی سوددهی سرمایه‌گذاری در بازار خودرو 73 درصد بیش از تورم برآورد شده است.

  برچسب ها
  کرمان موتور
  مطالب مرتبط
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • خودرو امروز ۴۹۶
    • خودرو امروز ۴۹۵
    • خودرو امروز ۴۹۴
    • خودرو امروز ۴۹۳
    • خودرو امروز ۴۹۲
    • خودرو امروز ۴۹۱
    • خودرو امروز ۴۹۰
    • خودرو امروز ۴۸۹
    • خودرو امروز ۴۸۸
    آخرین بروزرسانی ۱ روز پیش
    آرشیو